Anno 2205 - Preview

 

Jak se to stalo? Co se děje? Já po xy letech dostal do ruky strategii. Možná teď přijdu někomu jako herní neandrtálec, ale je to dáno hlavně tím, že co mám doma konzole, tak PC hraní šlo tak nějak úplně stranou. Jinak co by milovník třetího Warcraftu, či prvního Rome: Total War a velmi milovaného Star Wars Empire at War, mám nějaké ty zkušenosti s tímto žánrem. Jenže všechny hry se točily hlavně kolem bojů a ekonomika daného státu byla tak nějak upozaděna, či zde nebyla vůbec. Jenže případ Anno 2205 je naprosto odlišný. Zde hraje tu nejpodstatnější roli právě ekonomika a fungování národa jako takového. Jistě válečná složka je v této hře také obsažena a upřímně mohu říct, že jsem v ní exceloval, ale k tomu se dostanu až za chvíli. Pojďme se podívat na hru jako celek, který byl představen v preview verzi.

Na férovku říkám, se sérií Anno nemám pražádné zkušenosti a nikdy jsem žádný díl z této strategické série nehrál. Tudíž preview verze futuristického Anno 2205 byla mou premiérou. Proč také nezačít s tím nejnovějším že? V podstatě se k této hře váže i jedna historka, která se týká spuštění hry. Když jsem hru stáhnul a nainstaloval, tak jsem v uživatelské příručce vlastně zjistil, že můj notebook nesplňuje ani minimální požadavky na systém, tedy hlavně co se týče procesoru a jeho taktu. Beztak jsem se odvážně rozhodl, že hru spustím. Mé ambice pohořely ve chvíli, kdy jsem zjistil, že se mi hra seká již v menu. Vzal jsem to tedy fofrem do nastavení, kde jsem zjistil, že systém hru vyhodnotil tak, že ji nastavil vše na maximální možné nastavení. V tu chvíli jsem si říkal, že se někde stala chyba. hru jsem tedy nastavil na své klasické středně vysoké nastavení. Tedy textury na vysoké a ostatní na střední, při rozlišení 1280x720. No není to nic extra, ale hra alespoň stabilně běžela nějakých 40 snímků, což při technických specifikacích mého notebooku bylo obdivuhodné, obzvláště když nesplňujete ani minimální nároky na hru. No někde se stala chyba, nebo vývojáři chtějí lidi podněcovat ke koupi silnějšího HW, i když to není vlastně vůbec třeba.  Každopádně do hry jsem se dostal, takže se s vámi podělím o své dojmy.

Hra se odehrává kolem roku 2205, což už vlastně napovídá samotný název hry. Ujmete se role jedné frakce, jíž si samy vytvoříte a udělíte jí název podle svých představ. Následně si vyberete místo, kde vybudujete svou civilizaci. Na začátku hry si vybíráte ze tří míst, každé disponuje odlišnými parametry, jedno má větší plochu, kde se dá stavět a další jsou například bohatší na nerostné suroviny. Po těchto pár krocích už jste prakticky ve hře. Já si teda nechal zapnutý tutoriál, jak říkám "NIKDY jsem neměl s touto hrou tu čest". Ten je namluven celkem příjemným ženským hlasem, tudíž si nepřijdete tak, jako když vás doma někdo neustále komanduje. V téhle hře jste vy komandér, vůdce, bůh, zde všichni plní vaše přání a vaše rozkazy. Váš cíl ve hře je jednoduchý, stát se tou největší a nejsilnější korporací na Zemi a nejen na ní. V tomto díle se totiž bude kolonizovat Měsíc a pochopitelně to bude závod v tom pravém slova smyslu. Budete tedy častou soupeřit s jinými frakcemi a nadvládu nad územími, či vám budou chtít zaškodit a přepadnou nějaké ty konvoje. V této chvíli nastupuje bojový režim a vše se mění v klasickou bojovou realtime strategii a velmi chytlavou musím říci. Vždy tedy dostanete určité jednotky, s kterými máte splnit úkol, což nabádá ke strategickému uvažování. Na mapě je pak možné během hlavního úkolu, aktivovat úkoly vedlejší a tím si zlepšit reputaci ještě více, než jen pouhým plněním hlavních cílů.

Bojová složka je sice fajn a není nikterak odfláknuta, ale podstatnější složkou hry je ta budovatelská a ekonomický složka.  Tedy budete budovat a budovat a zase budovat. Tím tedy rozšiřovat sílu a oblíbenost, či neoblíbenost své frakce. Není totiž podstatné jen se rozrůstat, je důležité také hlídat spokojenost svých občanů, pracovníků a operátorů. Podle mě tedy tou nejpodstatnější věcí v celé hře je hlídat si ekonomiku vaší frakce, aby byla v kladných číslech. Ta moje tedy brutálně prodělávala a nedělalo to dobrotu. Ovšem díky příspěvkům, které nevím kde jsem vzal, jsem se z těch záporných čísel vyhrabal. Nehledě na to, že jsem musel hlídat, aby domy, továrny, technická centra a farmy, měly dostatek energetických zdrojů a pracovních sil. Najednou toho na mě bylo tolik, že jsem nevěděl kde mi hlava stojí a měl jsem chuť si jen tak na prázdno zařvat, abych se nezbláznil. Nakonec jsem došel k závěru, že bych žádnou zemi, stát, či frakci z ekonomického hlediska opravdu řídit nemohl. Holt k tomu nemám geny, ale u hry jsem se naprosto královsky bavil. Jen nevím, jestli to bylo opravdu daným titulem, či faktem, že jsem na žádnou strategii dlouhá léta nesáhl.

Grafické zpracování a celkem technické zpracování má ode mne jedničku. Nejen, že hra vypadala fantasticky i na moje grafické nastavení a absolutní nesplnění minimálních požadavků, ale hlavně bez problémově běžela a to je v nefinální verzi produktu určitě velké plus. Mapku si je možné libovolně přibližovat a oddalovat, tudíž si můžete své stavby prohlédnout pěkně zblízka a následně zjistili, že modely a objekty jsou opravdu povedené a mají skvělý futuristický nádech, avšak zároveň stojí nohama pevně na Zemi, či Měsíci, to už záleží na úhlu pohledu. Navíc vaše metropole kypí životem, tudíž se po silnicích, či chodnících budou prohánět vaši ctihodní občané, či vozidla a mechaničtí pomocníci. Docela příjemný fakt pro mě byl, že jednotlivé budovy mezi sebou musí spojovat cesty, tedy neexistuje, že by nějaká budova fungoval bez toho, aniž by k ní vedl nějaký ten přístup. Dále je dobré ve vašich městech udržovat floru, takže stavby parků jsou určitě na místě. No a pak je tu ten nový Měsíc, tedy novinka v podobě měsíce. Jelikož se jedná o poněkud odlišný biotop, vztahují se na něj i trochu jiná pravidla, jenže preview verze hry, nebyla kompletní verzí hry, tudíž jsem si nemohl vyzkoušet vše a největší novinka se tak jistě teprve v plné parádě ukáže.

Moje celkové dojmy jsou tak zatím ve skrze pozitivní. I když bych výhrady ke hře měl, což je hlavně někdy příliš vysoká obtížnost pro nováčky, tak se mi hra opravdu líbí a jsem zvědav jak dopadne plná verze hry. Trochu mě mrzí, že testovací verze je již ukončena. Přeci jen jsem měl své impérium již pěkně vybudované, ale což třeba se na mě usměje štěstí i v případě plné verze. Každopádně doufám, že Ubisoft na tomto titulu nic nezmrší a z Anno 2205 se vyklube vskutku kvalitní strategický titul.