Assassins Creed Rogue - recenze
Assassins Creed Rogue

Málo kdy se stane, nebo spíš nestává se, že by hra jedné značky vyšla ve dvou titulech a ještě pomalu ve stejný den. No tento rok se tak stalo a vyšli najednou dvě hry ze série Assassins Creed. První z nich, Assassins Creed Unity, jsem recenzoval zhruba před 2 týdny a jednalo se do skvělý návrat ke kořenům série, který bohužel doprovázeli technické potíže. Už teď tedy mohu říct, že hra je mnohem stabilnější a fungují i ostatní stránky hry. No a po těch dvou týdnech se přes vlnu velkých titulů dostávám i k druhé hře v podobě Assassins Creed Rogue. A poprvé v tomto díle budete hrát za opačnou stranu mince. Takže nyní se vrátíme v čase do doby Sedmileté války.

Je to otázka přesvědčení

V tomto díle, který vlastně je takovým unikátním spojníkem mezi díly Assassins Creed 3, Assassins Creed IV Black Flag a novým Assassins Creed Unity, se vcítíte do role assassína Shay Patricka Cormaca. Tedy assassína zhruba do první třetiny hry. Bohužel něco se zvrtne a Assassins Creed Roguesouhra jistých událostí donutí Shaye se zamyslet nad tím, jestli je v assassínském řádu vše v pořádku. A tak se z vás stane člen řádu templářského a lovec assassínů. Je nutno uznat, že tento díl není nějak odfláknut a nabízí výborně napsaný příběh, který vám odpoví na spoustu otázek, které jste mohli mít po čtvrtém a třetím díle.

Děj samotný je uvržen mezi třetí a čtvrtý díl a odehrává se na počátku Sedmileté války. Středobodem děje jsou samozřejmě opět úlomky ráje a během honby templářů a assassínů za jejich nalezením  se tak dostanete nejen do primárních oblastí hry, což jsou Severní Atlantik, River Valley a New York, ale také například do Lisabonu, či navštívíte samotnou Davenportovu usedlost ze třetího dílu v době kdy ještě vzkvétala. V příběhu se také můžete dozvědět po kom Connor z trojky dostal své jméno od Achilla. Také poznáte Haythamovo absolutní neúctu k dlouholetému příteli jeho otce, Adewalé.

Hra se vrací oproti AC Unity zpět k částem v reálném světě, které jsou obdobou těch ze čtvrtého dílu. pohybujete se tedy v budově Abstergo Entertaiment. V této hře také nechybí známé osobnosti z dějin jako mladý George Washington, jehož bratr byl templářem a narazíte také na samotného Benjamina Franklina. Příběh samotný je pak hodně navázán na hlavní díl letošní a to jest zmiňované Unity. A nejedná se o malé napojení, ale nebudeme přeci spoilovat.

Mrazivé kraje Severního Atlantiku

Bylo až k nevíře, že po grafické stránce vypadá Rogue opravdu líbivě a dokonce se grafické zpracování dokázalo ještě posunout o kousek dál, což je opravdu úcty hodné. Například drobné kaluže po zemi vystřikují, když přes ně přeběhnete. Pak pověšené prádlo se zvlní, když ním proběhnete a podobně. Samozřejmě srovnávám s verzí čtvrtého dílu pro Xbox 360, kterou krom té na Xbox One jsem také měl. Pěknou podívanou jsou i sněhové vánice, či projížďky hustou mlhou. Dokonce i textury jsou o něco detailnější. Vypadá to, že vývojáři z Ubi si řekli, že když je to poslední díl na starou generaci, že se kopnou do zadku a vytvoří opravdu hru, která ždíme maximum a přitom si zachová plynulý chod. A ano ten opravdu zachován je.

Assassins Creed Rogue

Co jest však znát na stáří konzole Xbox 360, popřípadě PS3, že některé textury se pomalu dokreslují s tím jak se k nim blížíte, ale řekl bych opravdu spíše dokreslují, než přímo doskakují. Povedený je také soundtrack, který v některých případech vytváří opravdu epickou atmosféru. Po technické stránce v rámci staré generace konzol, bych tak hře neměl moc co vytknout. Pochvalu také zaslouží ztvárnění jistého interiéru ve Versailles, ale jak říkám spoilovat moc nechci, abych vás neochudil o skvělý zážitek, který tato hra bezesporu nabízí.

Jenom datadisk pro Black Flag?

I když na první pohled tento díl vypadá a i funguje stejně jako Black Flag, tak opravdu jenom předesignovaný Black Flag to není. Jelikož hra nabízí svůj unikátní příběh, tentokrát ze strany templářů, který nějakou tu desítku hodin vám zabere a také disponuje vlastnostmi, které jste mohli předtím naposled vidět ve třetím díle a navíc obsahuje i několik zcela nových vlastností, které se samozřejmě odvíjí od Assassins Creed Roguezasazení hry. Takže krom hlavní dějové linie je zde několik vedlejších úkolů, které jsou ve směs o lovu assassínů. Opět se vrátilo obléhání námořních pevností a navíc se vrátilo i obsazování klasických pevností, které zde plní více roli věží, než věže samotné. Naposledy jsme mohli vidět ve třetím díle. Ve hře samozřejmě nechybí ani spousta sběratelských předmětů.

Jelikož se spousta událostí odehrává v mrazivých vodách Severního Atlantiku, tak i vaše loď dostává řadu vylepšení. Ptáte se loď? Ano, i v tomto díle mají námořní bitvy své místo a díky zasazení hry také dostávají nový rozměr, ve hře se totiž budete muset víc koukat kolem sebe, jelikož ledovcové kry se na mapě nezobrazují. Takže loď samotná byla zmenšena, kvůli tomu, že se musí pohybovat i v říčním korytu a také jí přibylo pár vychytávek, jako zápalný olej, či příďová a automatická klínová děla.

Samotná postava Shaye také disponuje novými vlastnostmi a tou hlavní je vylepšená Eagle vision, která nyní poukazuje na směr kde se může skrývat nepřítel, tedy v tomto případě člen assassinského řádu. V tomto případě je třeba být ve střehu, jelikož nečekaný útok assassína může znamenat okamžitou smrt. Dále přibyla tichá puška, která vlastně nahrazuje foukačku a také se nám do ruky dostane první prototyp granátometu vyvinutý Benjeminem Franklinem.

Součástí hry a vývoje samotné postavy je pak možnost vytvářet nové předměty, či vylepšovat ty stávající. Tudíž občas budete muset ulovit nebohé zviřátku, aby jste měli odolnější vestu, či mohli nést více munice. Napadání nepřátelských lodí je samozřejmostí, jelikož bez transportních surovin, těžko vylepšíte svou loď. A tak to jde všechno se vším. V neposlední řadě nesmím zapomenout na vytváření vlastní flotily, kterou opět můžete vysílat na různé mise. Výhoda oproti Černé vlajce tkví v tom, že jak mile jste hledaní, stačí zmizet z dané oblasti. Vy přeci nejste pirát, jste přeci hrdý kapitán jejího veličenstva.

Assassins Creed Rogue

Shay Patrick Cormac

Samotný odstaveček jsem si chtěl nechat samotnému charakteru Shayovi. Tato postava je trochu jiná, než na jakou jsme byli zvyklí po celou dobu série a nelze ho tak k nikomu přirovnat. Například Arna z Unity, jste bezpečně mohli přirovnat k Eziovi, ale Shay je úplně jiný. Není to totiž osoba, která jen tupě plní rozkazy řádu, ale myslí i na důsledky. A i když budete zabíjet své bývalé bratry a sestry z assassinského řádu, tak vás kolikrát bude tížit svědomí. Shay tak i když sympatizuje s templáři ve finále hraje na vlastní triko. On totiž touží po lepším světě pro všechny, nikoliv pro vyšší moc nějaké strany. A právě jeho přechod k templářů spustí vývoj událostí, které vyústí vAssassins Creed Rogue Assassins Creed 3 a Unity.

Tentokrát bez multiplayeru

Pokud se někdo z vás těšil na hru více hráčů, pak tu zde nenajdete. Možná za to může fakt, že hra nebyla tou primární a tak na multiplayer nebyl čas ani peníze. Je to na jednu stranu škoda, ale na druhou mi tu vlastně ani nechyběl. Samotná hra pro jednoho hráče je dostatečně poutavá a nabízí dost herního obsahu. Jenom dohrání samotné kampaně vám hru zkompletuje do cca 50%, takže další půlka hry je ve vedlejších misích. A hra vám tak přináší spousty a spousty zábavy a dokonce vás možná donutí si znovu projít třetí a čtvrtý díl.

Závěrem

Assassins Creed Rogue je plnohodnotný díl uzavírající Severoamerickou ságu. Tento díl vám zodpoví spoustu otázek, které jste mohli mít z posledních třech dílu, včetně Unity. Přináší trošku odlišnou hratelnost a pěkná prostředí s několika opravdu epickými momenty. Poprvé s sérii také máte možnost hrát za templáře a vidět tak pohled z druhé strany mince. Hra bohužel nevychází v češtině, takže pro plné vychutnání děje je dobré trochu té angličtině rozumět.

Hodnocení: 8/10