Battlefield 4 exclusive beta - preview

Battlefield 4

Battlefield 4, hra na kterou s nedočkavostí čeká spousta skalních fanoušků a že jich je celá řada. Pro tyto hráče, pro těch  „několik“ vyvolených byla 1.10.2013 spuštěna beta verze, do které jsem měl tu možnost se zapojit a musím říci, že sem byl mile překvapen. Beta verze se týká verzí pro PC, PS3 a X360.

A kdo že se do hry mohl dostat? Do exkluzivního beta testování se mohou zapojit hráči, kteří měli předobjednánu digitální verzi Battlefield 4 Deluxe, prémiový hráči Battlefield 3 a také majitelé Medal of Honor Warfighter Limited Edition.

Battlefield 4 Tak a teď k samotné hře, tedy k její beta verzi. Hra obsahuje pouze multiplayerovou část s jednou jedinou mapou Siege of Shanghai a vyzkoušet si ji můžete ve dvou módech a to Conquest a Domination.  Vyhledávání serverů funguje velice rychle a na Quick match se připojíte během pár sekund.

Nač měnit to, co funguje

Po připojení dostanete na výběr, jak již je zvykem z několika specializací – Assault, Enginner, Support a Recon. Každou si samozřejmě můžete modifikovat a to jak po stránce výbavy, či samotných zbraní. Systém vylepšování zbraní je zde řešen o něco lépe, než v BF3, ale zatím hra neobsahuje vše, co by měla poskytnout plná hra. Co mě překvapilo, že základní zbraně všech specializací, už obsahují nějaké to vylepšení, jako laserový zaměřovač, či holo zaměřovač.  

Postupně jak se vám navyšuje hodnost, což v betě nijak rychle nejde, se samozřejmě odemknou další položky pro vylepšení vašich zbraní a samozřejmě i další samotné zbraně.  Týká se to i vybavení, a byl jsem rád, že se statistiky již započítávají do sítě battlelog.

Tohle je válka!

Battlefield 4Po vstupu do hry jsem se rozhlížel co nového tu vlastně je, po grafické stránce toho nemohu moc hodnotit, jelikož bylo hned zjevné, že tohle ve hře není ještě zcela dodělané. Ve hře se často ztrácely textury, nebo mizely objekty a dokonce i samotní protihráči, což nebylo občas zrovna ku prospěchu. Čeho jsem si však všiml i na betě a co mě potěšilo, bylo zpracování vody, která konečně vypadá jako voda a ne jako v BF3. Co se jinak celkově dá očekávat je tedy i pokrok v grafice, co jsem viděl, když textury zrovna nezmizeli. Což je paráda, když hru budete hrát na X360, jako já.

Potom co mě tedy ohromilo, je opět velký posun k realitě chování zbraní, a tak se s vámi samopaly zbraně nepářou a cukají sebou, jako kdybyste je skutečně drželi. Což hráčům, ala Call of Duty na radosti nepřidá. Další příjemnou inovací je pak určitá interakce s prostředím, kdy například můžete v obchodním centru stáhnout bezpečnostní mříže, vyjet výtahem na střechu budovy, nebo se zavřít do přepravního kontejneru.  Pokud se ocitnete ve vodě, tak už se neposouváte jen jakou si kapalinou, ale plavete skutečně vlnící se vodou, kdy jako inovace zde je možnost střílet z pistole, když tedy zrovna neplavete kraula.

Ať to lehne popelem

Destrukce prostředí je v této sérii už takřka neodmyslitelnou součástí, která je opět posunuta o něco dále. Jelikož opravdu vývojáři nekecali a některé budovy můžete srovnat se zemí.  Dokonce můžete vyhodit do vzduchu podlaží podzemního parkoviště. V některých případech vám demolice okolí poskytne nové strategické možnosti, jelikož se dostanete tam, kam to dříve možné nebylo.

Battlefield 4Co pro mě bylo nezvykem je řízení pozemních vozidel, alespoň na verzi pro X360, kdy vozidlo řídíte jednou páčkou, což oproti klasickému ovládání, na které jsem zvyklí, moc do ruky nepadalo.

Závěrem

Pokud se na hru zatím podíváme na celek, pak vypadá opravdu slušně a můžu říct, že multiplayer mě i přes spoustu nedodělků dokázal vtáhnout. Hraje se to totiž prostě skvěle a všem doporučuji zkusit, jelikož od 4.10. by hra měla přejít do veřejného beta testu. Nezbývá než si počkat na konečnou hru, která jak doufám posune hranici virtuální války opět o něco dál. Samozřejmě jsem zvědavý i na singleplayerovou část, která snad na hře neubere a bude pro ni skvělým doplňkem, protože pro všechny, kteří battlefield hrají od prvního dílu (Battlefield 1942), berou hru hlavně jako multiplayerovou záležitost.  Takže už nezbývá, než jen čekat.

OČEKÁVÁNÍ : 9/10