Tento víkend byla zahájena letošní konference Electronic Entertainment Expo, tedy všem známá jako E3. Letos vše zahájila společnost Electronic Arts s jejich EA Play, jenž se vlastně ještě do samotného E3 sice nepočítá, ale je to jejím dobrým předskokanem. První skutečnou konferenci letošní E3 pak zahájil Microsoft s jeho Xbox Briefingem, který se letos natáhl na nějaké 2 hodiny a nabídl nám ukázky z 42 her. Vzhledem k tomu, že se toho neukázalo zrovna málo, tak letos bude náš formát reportů z E3 směřován jen na jakési Best of a hlavní novinky, jenž nám konference přinesly.

Best of EA Play

Electronic Arts nám svou vlastní konferenci opět předvedlo ve velkém stylu a nechyběla i řada řádných prezentací a přestavení, ale co bylo tím nejstěžejnějším? No, vše bude dost subjektivní, ale letité každoroční upgrady v podobě sportovních her nejspíše vynechám, ale aby to nevypadalo, že na sportovce úplně kašlu, tak jen potvrdím, že se vrátí všechny slavné značky EA Sports, tedy Madden NFL, FIFA, NHL a NBA Live. Kdy Madden NFL 18 přichází letos také s příběhovým režimem a ani evropský fotbal v podobě FIFA 18 nepřijde zkrátka a dočkáme se pokračování Hunterova příběhu.

Prvním stěžejním odhalením byl pro mě gameplay z letošního Need for Speed: Payback, jenž bylo hned odsuzováno kvůli příliš Fast and Furious traileru, což jsem absolutně nepochopil. NFS však přišlo s gameplay ukázkou z hraní příběhového režimu. Nutno podotknout, že hra mi svým zpracováním trochu připomněla NFS Rivals, ale svou náplní zase trochu The Crew. Takže jsem opět zjistil jen to, že si pořád nedokážu přestavit, jak bude celé NFS Payback koncipováno.

EA nelenilo a představilo i něco opravdu nového, tedy dvě zcela nové značky. Tou první je kooperativní third person hra A Way Out. Hra trochu z prvních chvil traileru připomínala seriál Prison Break, ale to následně trochu smetli záběry z fází hry po tomto útěku. Zatím těžko soudit, jaká hra bude, ale rozhodně vypadá opravdu zajímavě. Kombinace útěku z vězení, následné akční jízdy a kooperace s kamarádem zní zkrátka dobře. Důležité je nejspíše zmínit fakt, že hra podporuje split-screen, tedy hraní s kamarádem na jedné konzoli, což je při nedostatku takových titulů opravdu dobrá zpráva.

Velkou záhadou pak bylo oznámení titulu studia BioWare a původního týmu stojícím za původní trilogií Mass Effect, jenž nám předvedli krátký teaser na novou značku Anthem, která se opravdu blízce představila na Xbox Briefingu.

Nejdůležitější chvíle EA Play pro mě však přišla až s ukázkou gameplaye ze hry Star Wars Battlefront II. Bylo opravdu pozoruhodné sledovat, jak DICE se svým Frostbite Enginem předvádí opět neuvěřitelnou audiovizuální podívanou. Navíc to vypadá, že letošní Star Wars Battlefront bude obsahem jen přetékat a asi tou nejlepší zprávou je ta, že mizí nepopulární expansion pass, tedy veškerá DLC budou zdarma a že DICE hodlají novinku řádně podporovat dlouhou dobu, ostatně jako to na konferenci předvedli při představení Battlefield 1 In the name of Tsar. Opravdu dlouhý gameplay zápas v druhém Battlefrontu nám ukázal bitvu na planetě Naboo a to mezi separatistickou armádou droidů a republikovou klonovou armádou.

Electronic Arts letos ukázali, že letos se máme na co těšit a přitom svůj tajný trumf si ještě nechali pro sebe a představili jej až na úplném závěru Xbox Briefingu. Takže nebudu zdržovat a podíváme se na Highlights momenty Xbox Briefingu.

Best of Xbox Briefing

Microsoft vlastně vůbec nelenil a konferenci pro všechny majitele Xbox One S a 4K TV udělal příjemnější v tom nejlepším možném smyslu. Díky streamovací službě Mixxer bylo možné celý Xbox Briefing sledovat bez komprese v plném 4K rozlišení a HDR. Což pochopitelně ukazovalo hry v tom nejlepším možném zobrazení a bylo to hlavně kvůli demonstraci síly nového Project Scorpio, jenž se nám plně odhalilo. Předně musím upozornit, že veškerá videa z YT nedokážou zobrazit kvalitu, kterou předvedl stream přes Mixxer ve 4K a HDR bez komprese.

Takže není třeba něco zdržovat. Oficiální název Projectu Scorpio je Xbox One X. Konzole opravdu dostála svým prezentovaným parametrům a stává se tak nejsilnější konzolí na trhu. Microsoft navíc uvolnil pro hry ještě 1GB GDDR5 paměti pro hry, tudíž konzole nebude využívat 8GB, ale výtečných 9GB GDDR5 paměti z 12GB dostupných. Bylo také představeno datum vydání a cena. Konzole vyleze na trh 7. Listopadu 2017 a u nás je doporučená cena stanovena na 13 490,-.

Microsoft nelenil a chtěl okamžitě demonstrovat sílu jejich nové konzole, takže přišla na řadu ukázka z Forza Motorsport 7. Ta se představila jak v traileru, tak v sestřihu dvou gameplay záběrů. Oba byly přímo ogame, takže nebyly nijak dohlazované. Hra na novém Xbox One X pojede nativní 4K a 60fps. Hra také jako novinku přináší dynamické počasí a denní dobu. Počasí se může projevit až v opravdu silné bouře a navíc tvorba reálných kaluží zůstává. Tváří nové Forzy se stalo Porsche, jenž na konferenci představilo svůj dosud nevidění vůz Porsche 911 GT2 pro rok 2018. Podle slov vývojářů Forza nabídne nejširší line-up vozidel v historii série. Hra vyjde 3. října 2017.

V ničem se nelenilo a okamžitě přišel trailer na nové Assassins Creed Origins, jehož následovala pěkná gameplay ukázka. Celý záznam byl ve 4K. Hra na Xbox One X poběží nativní 4K a bude podporovat funkci HDR. Já jakožto velký fanoušek této série jsem byl z ukázky ohromen, bylo vidět, že skok v sérii je dosti znatelný a krom přepracovaného pohybu bylo vidět i nový soubojový systém, který je více dynamický a není odkázán na to, že nepřátelé budou laskavě čekat, až zabijete jejich kolegu. Bylo vidět, že celý díl bude hodně čerpat i s egyptské mytologie, takže uvidíme, jak bude celý děj koncipován, ale nejspíše se dočkáme i jistých fantasy mytologických prvků.

Microsoft na své konferenci předvedl opravdu hodně titulů, celkem jich bylo 42 a z toho bylo 22 exkluzivních, bohužel se více méně jednalo o menší tituly nešlo tedy o žádné tří áčkové hry, což je opravdu škoda. Ale i tak se mezi nimi najde spousta zajímavých titulů, nehledě na několik titulů, které míří z PC právě exkluzivně na Xbox One. Za zmínku stojí dozajista velmi populární battle royale hra Playersunknown’s Battleground a pak MMO JRPG Black Desert. Her bylo opravdu hodně a jednalo by se o opravdu dlouhý článek, ale pokud vás zajímá každá z těchto her, pak dozajista mrkněte na záznam Xbox Briefingu. Mě osobně ještě velmi zaujal titul Ashen.

V podstatě velmi nečekaným oznámením byla pokračování ukrajinského horroru inspirovaného knihou Metro 2033. V tomto případě již není co tajit. Opravdu se chystá nové Metro, které bude plně podporovat konzoli Xbox One X. Celý název třetího dílu je Metro: Exodus a na to jak zatraceně dobře vypadá se nezapomeňte podívat ve videu !

Microsoft během konference připomněl svůj exkluzivní titul State of Decay 2, kde budeme opět přežívat zombie apokalypsu se vším všudy a to v řádné kooperaci až čtyř lidí a to navíc s možností hraní crossplay mezi Windows 10 PC a Xbox One. Titul opět bude podporovat 4K a HDR s Xbox One X.

Letos nechyběl ani Crackdown 3, který se představil v hraném a následně ingame traileru. Oba trailery ukázaly, jak šílená a akční jízda tato hra bude. Já osobně fanouškem Crackdownu příliš nejsem, ale tuto hru chci rozhodně zkusit, už jen kvůli tomu jak dlouho byla ve vývoji. A dobrá zpráva je i ta, že Crackdown 3 má i konečně stanovené datum vydání, které jest 7. listopadu 2017. Tedy hra vyjde ve stejný den, jako Xbox One X.

Velkou gameplay prezentací se připomněl i titul online pirátský titul Sea of Thieves. Jenž nám ukázal podmořský průzkum vraku lodi a také hledání pokladu na blízkém ostrově a to se vším všudy. Od hledání indicií, přes hledání správného místa, výkopu pokladu až po úprk před nemrtvými strážci. Také nechyběl ani souboj lodí, jenž skončil usmrcením žralokem. Titul bude opět plně podporovat 4K a HDR na konzoli Xbox One X.

Došlo i na nějaké ty nové plošinovky a jedno připomenutí. Připomněl se nám titul Cuphead, který působí hodně odlschoolově, ale své kvality dozajista nepopře. Důležitější je však nový exkluzivní titul a tím titulem je veselá plošinovka s usměvavým lišákem Super Lucky’s Tale. Hra vyjde opět s uvedením Xbox One X a bude jej plně podporovat.

Velmi emotivní bylo představení pokračování jediné plošinovky, která ve mně kdy dokázala vyvolat nějaké emoce a ani u oznámení druhého dílu tomu nebylo jinak. Celý trailer byl podtržen živou hudbou, což jen přidávalo na celkové atmosféře. Všichni už nejspíše ví, oč jde. Ano, je to tak. Na herní scénu se vrací nádherná a emotivní plošinovka Ori and the Will of the Wisps.

Na scénu se dostavil i Monolith s jejich prezentací ze hry Middle-Earth: Shadow of War. Gameplay představoval vylepšený Nemesis systém spolu s tvorbou vlastní armády a dobýváním pevnosti. Vizuálně hra byla představena na síle Xbox One X tedy v nativním 4K. Sice se může na první pohled zdát, že druhý díl se nikam vizuálně neposunul, ale vše je hladší, na efekty bohatší a hlavně rozlohou je hra patřičně větší.

Phil Spencer se připomněl i s programem zpětné kompatibility, jenž nyní čítá již 300 herních titulů, ale oznámil, že tím se podpora zpětně kompatibilních titulů nezastavuje, naopak byla představena zpětná kompatibilita s původním Xboxem a k tomu všemu bude na Xbox One X vše vypadat mnohem lépe, než kdy dřív. Ale neplést si to s tím, že hra bude nějak zásadně remasterovaná. Má jít hlavně o vyhlazování hran a podporu vyššího rozlišení.

Prezentace končila a já myslel, že se snad na něco zapomnělo, ale opak byl pravdou. Na podium byl přizván zástupce EA aby nám představil novou značku společnosti EA a novou hru studia BioWare, Anthem. A abych byl upřímný, tak zde mi opravdu spadla čelist až na zem. Titul, který byl představen na síle Xbox One X, vypadal opravdu dokonale a asi jsem neviděl hru s takovým vizuálem, jaký předvedl právě Anthem. Scifi TPS hra kde budeme uvrhnuti do nového futuristického universa a navlékneme pořádně exosuity. Vše navíc budeme moci projít až se třemi dalšími hráči. Pokud pro mě byl nějaký titul zatím největším překvapením, pak to byl jednoznačně Anthem.

Tímto bychom měli rychle shrnuty dvě konference letošní E3. Další články budou určitě následovat. Již zítra se můžete těšit na naše Best of z Ubisoftu a Bethesdy.