Poslední konference letošního herního veletrhu E3 jsou za námi. Včerejším dnem to ukončilo Nintendo se svou konferencí a abych pravdu řekl, bylo to asi to nejhorší, co letošní E3 přinesla. Málo her a až příliš krátké. No, co se dá dělat, holt se musíme u nové konzole Nintendo Switch spolehnout na to, že něco vydají i třetí strany. Naproti tomu předchozí konference Sony byla hrami přímo nabytá, byť moc novinek také nepřinesla, ale zase to jelo ve velkém stylu.

Best of Playstation Showcase

Sony a jejich Playstation 4 ve světě slaví velký úspěch a jejich zástupci to na podiu neustále omývali dokola, až se mi z toho na chvíli zatočila hlava. Samochvála holt smrdí, ale o to na E3 nejde. Tam každý chválí to své, byť ne vše musí být úplně pravda. Ale nebudeme odbíhat od tématu. Tady jde hlavně o hry a právě ty si Sony na svou konferenci přivezla.

Celá konference začala malým indickým koncertem, který měl předznamenávat příchod hry s legendární značkou. Netrvalo to dlouho a na obří obrazovce byla možnost shlédnout skvělý trailer, který si připravilo studio Naughty Dog pro svůj nový přírůstek do rodiny Uncharted. Jistě nešlo o žádný pátý díl, ale o chystaný spin-off Uncharted: The Lost Legacy, který vyjde letos na konci prázdnin, a nebudu se tajit tím, že to vypadá skvěle.

Velmi povedenou prezentací s několika svěšenými zombie na podiu přišlo studio Bend se svou připravovanou hrou Days Gone. Ta se předvedla ve velkém stylu a hlavně ve vydařeném gameplay videu, které poodhalovalo další mechaniky této nové značky, jenž zatím vypadá opravdu dobře. Bohužel, než si ji budeme moci zahrát, budeme si muset počkat do příštího roku.

Na nic se v podstatě nečekalo a na obrazovce se objevil další trailer. Z počátku nebylo úplně jasné, o co vlastně jde. Jde o novou značku? Jde o nějaké pokračování? Ne. Ano i ne. Na obrazovce se představil Monster Hunter World, tedy nový spin-off k oblíbené japonské hardcore jrpg sérii. A vypadá to, že konečně místo zástupu arén poslepovaných do jedné mapy se nám naskytne příležitost prozkoumávat opravdu rozlehlý svět této skvělé série bez loadingů. Hra však nebude exkluzivním titulem, nýbrž vyjde i na PC a Xbox One. Dozajista se však nějaké té exkluzivity v rámci PS4 dočkáme.

Musím uznat, že to co přišlo poté, bylo asi největší překvapení celé konference. Obzvlášť, když se na obrazovce začalo promítat toliko povědomých záběrů, ale chvíli přeci trvalo, než to všem došlo, ale poté nebylo již nad čím přemýšlet. Příští rok se dočkáme velkolepého remasteru Shadow of Colossus a nutno dodat, že ze záběrů to vypadá, že si s tímto remasterem dal někdo opravdu záležet. Jednoduše totiž vypadá naprosto fantasticky.

Sony kromě svých exkluzivit představila i několik her třetích stran, které vyjdou i na ostatní platformy, byť nějakou malou exkluzivitu, buďto v podobě dřívějších DLC, nebo obsahu navíc, mít budou. První takto představenou hrou bylo letošní Call of Duty: WWII. Jenž se představilo v gameplay traileru a já nemohu říci nic jiného, že na tuhle hru se zatraceně těším. Bylo období, kdy jsme byli hrami z 2. Světové přesyceni, ale nyní je to opravdu svěží návrat jedné velkolepé éry her.

Druhou takovou hrou bylo pochopitelně Destiny 2, kterého se také dočkáme ještě letos, a k našemu překvapení hra vyjde dokonce o dva dny dříve. Bungie trailery umí a tento připravený pro konferenci Sony nebyl žádnou výjimkou. V něm se nám představil hlavní záporák druhého dílu Garry, Gil, Glen, někdo na G! Ne dělám si srandu, ale odpustit jsem si to nemohl, ten první trailer je prostě nejvíc. Samozřejmě je to Ghaul a ten se v ukázce také pěkně chvástal svou mocí a tím, jak si podmaní celou soustavu. Ale to už uvidíte sami.

Asi bych byl zklamán, kdyby následující hra nebyla na konferenci přítomná. Jde o pokračování God of War, které se předvedlo v zajímavém videu s mixem cut-scén a gameplay záběrů. Ale všiml jsem si v několika záběrech, že hra není v úplně srovnatelné kvalitě jako minulý rok, takže nějaký drobný downgrade tam bude. Ale záběry údajně pocházely z klasické PS4, nikoliv PS4 Pro. To jim můžeme a nemusíme věřit. Uvidí se, až hra vyjde, což letos bohužel nebude.

V rámci konference nemohla být vynechána ani virtuální realita a i na ní byla představena řada titulů. Jako první stojí za zmínku asi nejvíce ždímaná hra v podobě The Elder Scrolls V: Skyrim, která vyjde i ve verzi pro PS VR. V okénku pro Playstation VR se objevili také hry jako Moss, StarChild, nebo hra od Supermassive, tedy autorů Until Dawn. Hra nese název The Inpatient a vypadá to ne prequel právě k Until Dawn, jelikož hra se bude odehrávat v onom ikonickém Sanatoriu.

Nám už toho k povídání moc nezbývá. Ale dozajista je dobré se zmínit i o titulu Quantic Dream, tedy Detroit: Become Human. Tato hra, kdy androidy začnou vnímat sami sebe jako živoucí bytosti, nabídne zajímavý pohled na tuto tématiku a hlavně veškeré vaše volby během hraní by měly mít zásadní vliv na další průběh hry. No uvidíme, kolik pravdy na tom bude. Ale ani této hry se letos nedočkáme.

No a nakonec jsme se dočkali i pořádně dlouhého gameplay videa z připravovaného exkluzivního Spider-mana, kterého kutí vývojáři z Insomiacs. Mám osobně takový pocit, že Marvelovské herní univerzum se konečně dočká pořádného kousku.Protože tahle hra vypadá naprosto fantasticky. Je vidět, že je vše chyceno za správný konec. Ještě uvidíme, jak tomu bude u her od Square Enix, kteří mají smlouvu s Marvelem na osm her, ty by však měly být multiplatformní. Nový Spider-man míří pouze na PS4.

A tím bychom měli vše shrnuto. Prezentace toho zahrnula i něco víc, ale podívejte se na ni určitě sami. Bohužel jsme se nedočkali žádných novinek o The Last of Us: Part II, a ani jsme neviděli nové Gran Turismo Sport, které by snad mělo vyjít letos na přelomu podzimu/zimi.

Best of Nintendo Spotlight

Jak jsem zmínil na začátku článku, tak Nintendo se letos příliš nevytáhlo. Jejich konference se snad za konferenci ani považovat nedá, jelikož neměla více jak 20 minut a to bez legrace. Her, kterých se dočkáme letos, také úplně moc nebylo, ale co se dá dělat. Půjdeme se podívat, co nám Nintendo ukázalo.

První představenou hrou byl Xenoblade Chronicles 2, což je zrovna jedna z těch her, na níž se opravdu těším. První díl jsem na New 3DS opravdu hltal a druhý díl nevypadá o nic hůř. Je tedy pravda, že bych nepohrdnul ani upravenou verzí Xenoblade Chronicles X pro Switch, ale té se nejspíš nedočkám.

Další ukázka byla barevná, hravá a růžová. Na obrazovkách se nám představila nová hra s Kirbym, jenž však zatím nemá bližší název, než Kirby 2018. Z toho také vyplívá to, že tato nová hra vyjde nejdříve příští rok.

Pak přišla ke slovu Pokemon Company. Ti nám přiblížili hned dvě hry. První je Deluxe edice Pokken Tournament, která poctí svou přítomností Nintendo Switch. Je pravda, že tato pokémoní bojovka mě minula, kvůli absenci Nintendo WiiU, ale tentokrát si tuto hru rozhodně uniknout nenechám. Druhou hrou od přátel pokemonů, je zatím nijak nenazvaný pokemon rpg projekt, který by nám měl poskytnout jiný pohled na hry s pokemony, takže jsem opravdu zvědav, jak to celé dopadne.

Následně se na obrazovce objevil tajemný teaser, kde se ve vesmírné prázdnotě začalo rýsovat číslo 4. Tohle bylo asi nejtajemnější představení hry na celé E3 a z počátku si snad nikdo netroufnul říci, co za hru se pod tím vším skrývá, tedy než se vedle číslice 4 objevil i název Metroid Prime. Ano, snad již příští rok se dočkáme Metroid Prime 4, či snad minimálně jeho řádné prezentace.

Na řadu přišli opět barvičky, tentokrát v kombinaci s papírem a zelenou. Jelikož ani další oblíbená postavička Nintenda nepřijde zkrátka. V příštím roce se dočkáme dalšího dobrodružství malého dinosaura Yoshiho. Hra je opět prozatím nazvaná jen Yoshi 2018.

Pamatujete si ještě hru na motivy Dynasty Warriors, Hyrule Warriors? Pak v podobném duchu nás potěší další hra, jež tentokrát bude zasazená do světa Fire Emblem. Hyrule Warriors jsem dosti hrál na 3DS a velmi mě bavila, tudíž pevně doufám, že Fire Emblem Warriors budou stejně dobrou, ne-li lepší hrou, než jejich předchůdce ze světa Legend of Zelda.

Když už jsme u té Zeldy, tak se sluší říci, že Nintendo představilo dvě velká dozšíření do jejich posledního dílu, který se stal jednoznačným systém-sellerem Nintendo Switch a tou hrou je pochopitelně The Legend of Zelda: Breath of the Wild.

Musím říci, že jsem od prezentace čekal i řadu titulů vývojářů ze třetích stran a ne pouze Nintenda, proto jsem byl příjemně překvapen, když alespoň jedni takový vývojáři do této krátké konference Nintenda přispěli a to verzí Rocket League pro Nintendo Switch. Tato verze bude do obsahu totožná s těmi, které již jsou na trhu, avšak přinese i nějaký ten exkluzivní obsah pouze pro Switch.

Závěr Nintendo Spotlight patřil jejímu klíčovému hrdinovi italskému instalatéru Mariovi. Ten sebou přinesl své nové dobrodružství v podobě Mario Odyssey. Abych to shrnul: Jedna čapka vládne všem, jedna jim všem káže, jedna všechny změní a Maria do nich vtělí. Hry bychom se měli dočkat ještě letos.

No a tímto bychom měli všechny „velké“ konference E3 shrnuté do našich tří článků, jenž jste měli možnost během posledních tří dnů číst. A opět za rok s novinkami z E3!