Call of Duty Black OpsCall of Duty Black Ops

V převratném novém dílu série vojenských stříleček vás čekají potapěčské mise ve Vietnamu, návštěva ledového pohoří Ural i létání s vrtulníkem.

O tom, že nové Call of Duty Black Ops bude bomba, fanoušci vůbec nepochybují. Po smršti nesourodých novinek, útržků informací a také teaser trailerů ale konečně vyšlo první preview hry v tištěném časopisu OXM, který tuhle domněnku potvrdil: podle jeho redaktorů totiž rozdíl mezi Black Ops a posledním dílem série působí tak zásadně jako někdejší přechod od Call of Duty 2 k prvnímu Modern Warfare.

• Pěšákem s tajným úkolem
Jak asi mnohým z vás napověděl první teaser trailer, tentokrát nebudete jen obyčejný pěšák. Patříte sice pod skupinu Studies and Operations Group, kterou tajně financuje CIA, v každé misi ale budete mít svůj vlastní tajný úkol. A jako by to nestačilo, během hry prý postav vystřídáte hned několik. Jak to ovšem celé zapadně do dějové linky, která z traileru připomínala spíš vojáka ve flashbacku vzpomínajícího na jednotlivé mise ze svého života, to zatím není jasné. Pouze to, že vaše postava bude tentokrát mluvit.

Call of Duty Black Ops

Podle starších spekulací samotný děj hry uvidíte především očima dvou postav, konflikt se má točit okolo různých mezinárodních bojů a válek a dojde během něj také k eskalaci válečných konfliktů a nějakému posunu v psychologii postav. Je ale zřejmé, že hlavní těžiště hry je zasazené do období studené války. To si prý autoři vybrali proto, že se tehdy odehrávaly neuvěřitelné mise, které ale z politických důvodů a hrozbě jaderného konfliktu musely nutně zůstat utajené.

• Plavba s nožem v ruce
Co přesně bude náplní jednotlivých misí se zatím neví, ale vývojáři z Treyarchu už jich několik stihli předvést. V jednom z levelů odehrávajících se Vietnamu, což bude patrně dominantní část hry, budete muset plavat s nožem v ruce a potápět se v hluboké a zrádné řece Huong, která se stáčí kolem slaměných chýší a domečků postavených na vodě.

• Podzemní tunely
V další vietnamské úrovni bude na vás, abyste za pomoci granátů čistili nechvalně proslulé podzemní tunely Vietcongu. Nebude to bez nebezpečí: v jednu chvíli nepřítel přepadne vaší jednotku a zrovna, když zjistíte, že po vašem boku bojuje i známý Reznoz z minulého dílu World at War, jej protivníci stáhnou a unesou k sobě do podzemí.

Call of Duty Black Ops

Že má vzápětí následovat záchranná mise si asi každý domyslí sám - ale při pomyšlení na ta zvěrstva, která Vietcong americkým vojákům prováděl (a na to, že ani nové Call of Duty se brutalitě rozhodne nevyhne), bych si na živého a zachovalého Reznoze osobně moc netipoval.

Mimochodem, nemyslete si, že jde o nějaké smyšlené události: s autenticitou pasáží z války ve Vietnamu vývojářům pomohl major John Plaster, jeden z veteránů tajného komanda SOG, operujícího na rozkazy přímo z velitelství CIA. Activision si najali i zástupce druhé strany Sonnyho Puzikase, který naopak během studené války sloužil v ruských tajných službách. Call of Duty Black Ops

 

• Sestřelený vrtulník
Proti severovietnamské armádě budete bojovat i v misi Victor Charlie, na jejímž začátku se nepříteli podaří sestřelit americký vrtulník a na vás tak zbued nelichotivý úkol: co nejrychleji se k němu dostat a zabránit Vietcongu, aby zabil zraněné piloty. Jakmile dorazíte na místo, zjistíte, že vrtulník navíc pomalu sklouzává do vody, takže za všudypřítomné palby nepřátel se ještě oba raněné pokusíte vytáhnout ven. Vrtulník má figurovat i v levelu Payback, kde bude třeba vystřílet posádku helikoptéry, vzlétnout s ním a pak ostřelovat nepřátelské lodě.

• V roli pilota
Ano, přátelé, v novém Call of Duty si skutečně zalétáte, a to nejen ve vrtulníku. Autoři už potvrdili i to, o čem fanoušci snili po shlédnutí prvního traileru: v dalším levelu z úplně jiné lokace začnete jako pilot špionážního letadla SR-71 Blackbird, budete ho muset zvednout ze země a navigovat skupinku vojáků, kteří se hluboko pod vámi v pohoří Ural musí vyhnout střetu s vojenským konvojem. Toho v roli pilota dosáhnete jednoduše tím, že budete klikat na mapu a vojáci se podřídí vašemu velení.

Call of Duty Black Ops

Když tuto část úkolu splníte, zatmí se vám obrazovka a rázem se stanete jedním z těch dole na zemi. Tahle mise se jmenuje WMD po zbraních hromadného ničení a odehrává se v roce 1968. Váš velitel vám oznámí, že původně jste sem šli inflitrovat ruskou továrnu, ale po cestě skupinka narazila na radarovou stanici a z velitelství okamžitě dorazil povel, abyste ji zničili. Tak hurá do toho...

• Potvrzené zbraně
Ze zbraní byla zatím odhalena kuš s hledáčkem, která bude podle redaktorů OXM patřit mezi nejoblíbenější a také nejčastěji frekventované hračičky, jistě ale nepohrdnete ani plamenometnými náboji Dragon's Breath do brokovnice Spas-12 anebo raketometem M2O2 Grim Reaper. Upravená munice a zbraně speciálně na míru šité vojákům Black Ops prý ve hře mají hrát zásadní roli. a jinak je přislíben i návrat vozidel, nicméně v "jiné podobě", než jak je známe z World at War.

Call of Duty Black Ops

• Výsadky a bullet-time
V bitvě opět často obklopeni bojovníky ovládanou počítačovou AI. Autoři slibují, že posily doprostřed mise tentokrát pošlou s ohledem na situaci, takže vám jednotku třeba přímo za zády vylodí prolétávající vrtulník. A jedna potěšující drobnost: vojáky Vietcongu i civilisty budete moci tentokrát použít jako živé štíty.

Během sólové části hry se můžete těšit ještě na efektní zabití v bullet-timu, ale ne příliš často, aby se to neokoukalo. Lze čekat, že těchto záběrů se dočkáte především v tajných stealth misích, kde má váš úkol spočívat v podřezávání vojáků Vietcongu, tiše spících ve svých chýších. Netřeba dodávat, že jakmile je probudíte, věci se rázem zkomplikují.

• Jednodušší multiplayer
Co se týče multiplayeru, ví se toho zatím v elmi málo. Některé mapy mají přímo vycházet z těch určených pro sólovou kampaň, jinak je potvrzené jednodušší párování hráčů a také nový interface Create-a-Class 2.0, kde si svého vojáka přizpůsobíte "jako nikdy předtím" včetně kitu a perků. Call of Duty Black Ops

 

Treyarch už také dopředu avizovali, že zvažují otevřený betatest multiplayerové složky hry. A bylo potvrzeno i to, že Black Ops obsáhnou kooperativní mód pro dva až čtyři hráče a k tomu ještě další online multiplayerové módy. Chybět už nebudou ani dedikované servery. Tak co, těšíte se?

Call of Duty: Black Ops vyjdou 9. listopadu 2010 pro PC, Xbox 360 a PlayStation 3.

zdroj: Games.cz
Související články:
Call of Duty Black Ops - trailer