Dead Space 3

Dead Space 3

Tma, zima a pocit nikdy nekončící samoty, to je vesmír a hlavně prostředí dalšího dílu scifi hororu Dead Space 3. Ovšem třetí díl se vydal poněkud jinačí cestou, než jeho předchůdci a přerostl spíše v akční řež, kdy pocit strachu nastane jen zřídka.

Smutným faktem jest, že akce je zde více, než je na horror zdrávo. Sice jsme to všichni nejspíš tušili, ono co jiného od vývojářů z EA čekat, než nějaký nesmyslný převrat v již dobře nastartované sérii, tím však nechci říct, že by byl Dead Space 3 špatnou hrou. I když je brán dosti akčněji, tak mu krom pocitu strachu nic nechybí.

Dead Space 3

I když je hra povedená, právě ony strašidelné momenty jsem dosti postrádal, přeci jenom přesně tyhle chvíle dělali Dead Space Dead Spacem. Sice se na vás snaží emzáčtí mutanti bafat odkud jen mohou a ze začátku to i funguje, později jsou tyto momenty však příliš předvídatelné, a tak se leknete spíše běžného zvuku, třeba výdejního automatu.

I potřetí se ve hře vtělíte do role Issaca Clarka, který opět musí zabránit záhubě, ale nyní na to nemusí být sám. Pokud máte kamaráda „na hraní“ určitě neváhejte a DS-trojku si zahrajte pěkně v kooperaci. Hru si tak vychutnáte více.

Dead Space 3

Hurá! Začíná lov na mutanty!

Akce, akce a opět akce pokud budete hru brát z tohoto pohledu, budete se náramně bavit. A možnost nějakou tu potvoru rozřezat na základní díly je velmi lákavá, hlavně když to může být v několika chodech a na různé způsoby. A pokud budete bojovat s hlavními bossy, kteří jsou od druhé poloviny hry, budete prosit kamaráda, aby si s vámi zahráli, jinak můžete být poněkud frustrováni, opakujícím se úmrtím.

Ovšem hra není jen o mašírování nepřátel hlava nehlava, ale také o troše přemýšlení a tak vám občas cestu zkříží nějaký ten puzzle, nebo hádanka. Hru vám také osvěží momenty v otevřeném vesmíru, či sestup troskami v rozpadajícím se raketoplánu na planetu pod vámi. Často si budete také povídat se svými přáteli skrze vysílačku.

Dead Space 3

Je libo nové zbraně? Vyrob si je!

Nedílnou součástí každého dílu této série bylo vylepšování vašeho zbraňového arzenálu a také vašeho obleku včetně kinetického zařízení a stáze. Třetí díl však toto zpestření hry zpestřil ještě více a tak si můžete zbraně sami poskládat. Co k tomu potřebujete? Součástky a na ně potřebné materiály. Sice vám z počátku tento mechanizmus bude připadat složitý, ale rychle se do něj vžijete.

Materiály na výrobu budete nalézat postupem hrou v různých místnostech, bednách, či skříňkách. K jejich hledání můžete využít i speciálního robůtka, kterého vypustíte, a on vám nějaké ty materiály nasbírá. Celé toto vylepšování je určitě dobrým odpočinkem, oproti tomu všemu zabíjení a občas budete přemýšlet nad tím, jestli si suroviny šetřit, či zdělat na vylepšení.

Dead Space 3

Hře se zkrátka nemůže upřít výborně zpracovaná akční stránka a i tempo, kterým vás hra provází je velice barvité. Issac navíc může oběti zmrazit nebo si s nimi pohrát telekinezí, což vám dává, další řadu způsobů jak porcovat nepřátele. Ve hře je i spousta barvitých momentů mimo uzavřené prostory, jako například magnetické mini, které se na vás budou snažit přisát a explodovat. Mě osobně se často stávalo, že jsem v otevřeném vesmíru ztratil orientaci, jak jsem vlastně orientován, což dodává na pocitu, že nejste v místě s určeným bodem gravitace.

Musím také uznat, že hudba ve hře velice dobře funguje, a zvuky okolí aspoň nastíní pocity stísněnosti a strachu. A ani audiovizuální stránka hry není špatná, ovšem už trochu pokulhává, nad některými novými tituly.

Dead Space 3

Na závěr

Dead Space 3 je skvělou akční hrou s hororovými prvky, ovšem již není tím horrorem, co mě po nocích děsil ještě ve spánku. Rozhodně skvělá je zde kooperace. Pokud jste si oblíbili první díly, tak by vám i třetí neměl uniknout, i přes svou akční stránku. Přeci všichni chtějí vědět, jak to bude dál s vaším kdysi opuštěným inženýrem.Dead Space 3

Klady:
Skvělá akce
Pasáže v otevřeném vesmíru
Výroba a vylepšování zbraní

Zápory:
Absence strachu
Malé inovace

HODNOCENÍ: 8/10