Položím vám jednu otázku. Když řeknu Destiny, co se vám vybaví? Je to firma Bungie?Hra bez příběhu? Nové universum nebo výborná MMO FPS hra? Mě tedy jako první přijde na mysli grafická stránka hry. Když totiž před dvěma lety vyšla beta této nové značky, její grafická stránka mě usadila do křesla. Neuvěřitelně krásná, malebná, detailní a nablýskaná grafika mi přivodila tolik hrou kýžený “WOW” moment. Hrál jsem ji ve dne v noci, po celou dobu jejího trvání. Pak přišel den D a já mohl zapnout plnou verzi. Hra neztratila nic ze svého lesku. Hrála se výborně, vypadala úžasně, avšak jen toho obsahu po ukončení kampaně tolik nebylo. Záměrně neříkám po ukončení příběhu, jelikož pokud první díl Destiny nějaký příběh měl, tak mě prosím opravte. Ano, je to už asi klišé opakovat stále dokola, že Destiny nemá příběh, ale je to prostě holý fakt. První díl je totiž příběhově plytký. Nicméně, minulý týden se nám otevřely brány beta verze pro druhý díl. Jako neznámý Guardian se vracíte na domovskou základnu Last City. Jenže ještě v kokpitu svého vesmírného plavidla zjišťujete, že Last City bylo napadeno nepřítelem a váš první úkol je jasný, pomoci zbylým Guardianům při obraně domoviny.

Už první krůčky zničenou halou dávají tušit, že Destiny 2 by mohla být opět grafická bomba. Beta oproti prvnímu dílu vyniká množstvím všemožných efektů. Ať se jedná o odlesky vody, odskakující jiskry, plápolavý oheň nebo záblesky zbraní, to vše vypadá úžasně. Při pohledu na různé materiály nebo věci musím konstatovat, že beta Destiny 2 je více detailnější, než první díl. Hlavně však doufám, že autoři nás nechtějí jen opít rohlíkem a že takhle podobně bude vypadat celá hra, minimálně její příběhová část. Autoři se totiž dušovali, že pro nás mají připraveny tuny příběhu a jeden z nich dokonce řekl, že se těší na den, kdy si na internetu přečte o tom, že příběhu je v Destiny 2 moc.

Po průchodu hlavní dějovou linkou (mise má cca 15 minut a opět je vám k dispozici Titan, Warlock či Hunter) jsem si uvědomil, že Destiny 2 se hraje stejně, jako o dva roky starší první díl. Nicméně toto není výtka, pouze informace pro ty z vás, kteří očekávali od pokračování něco jiného. Ostatně, proč také sahat do něčeho, co funguje, že ano? I přesto, že hra běží prakticky na všech platformách, vyjma PC na stabilních 30 FPS, jsem neměl problém s mířením nebo s přesností.

Co vašemu oku rozhodně neunikne je ale naprostá kopírka uživatelského rozhraní z prvního dílu. Ať se to týká inventáře, postavy, HUD zobrazení, statistik nebo dokonce i loadingu, tak to je v Destiny 2 naprosto totožné s původním Destiny. A tak nějak si říkám proč.

Jak to, že autoři použili stejné šablony, proč se alespoň nepokusili změnit HUD displej nebo nesmyslné barvy vypadávajících nábojů do zbraní? Na tyto otázky marně hledám odpověď. Jedna věc je ta, jak se hra hraje a druhá věc je grafický kabát. Jak už jsem zmínil výše, když hrajete čistě příběhovou část hry, tak vám doslova grafickými orgiemi přechází oči. Jenže pak máte v betě na výběr, zda si zahrajte jeden Strike či hru pro více hráčů (módy Control a Countdown) a zde mám pocit, jako bych plynule přešel do prvního dílu, respektive do takového Destiny 1,5. To, že nepřátelé jsou stejní, jako v Destiny 1 není asi takový průšvih. Zvlášť pokud vezmeme v potaz, že Halo (první velká výpravná hra od Bungie) má nepřátele také stejné. Spíše mě mrzí fakt, že jsem nenarazil na novou rasu nebo i na nové herní mechanismy.

Na druhou stranu je dobré si říct, že Strike, který je k dispozici v této fázi hry je navržen nádherně. Nejedná se jen o suché putování plochým světem. Jestli někdy Bungie něco umělo, tak je level design různých úrovní. Strike nese název Inverted Spire a nabídne nám malou ukázku toho, jak by mohla, alespoň v to pevně doufám, vypadat skladba Striků v plné hře. Inverted Spire totiž více připomíná stylem hraní Raid, než jen nějaký nájezd na několik nárazových vln nepřátel. Proto jsem se zmiňoval i o level designu, jelikož takhle dlouhý Strike první díl snad nenabídl. Prakticky procházíte otevřeným světem, kde se přes různé lokace dostanete až k samotnému bossovi. U toho také bojujete na třech různých platformách. Tempo graduje až do samotného konce. Pokud by takhle vypadaly ostatní Striky, tak já říkám ano!

Jak už jsem výše v článku nakousl, beta nám dala ochutnat i svou multiplayerovou část. Abych byl upřímný, tak Countdown mě vůbec, ale vůbec nebavil. Jedná se prakticky o takový Search and Destroy, avšak tento typ módu se mi do hry, jako je Destiny nehodí. Mód Control byl však už jiný šálek kávy. Nově se hraje místo 6 vs 6 na 4 vs 4, takže velikost mapy konečně není problém. Zápasy jsou hodně akční, ale nejsou tak frenetické, jako přestřelky v Call of Duty, takže máte čas i na jakési taktizování. Můj osobní pocit mi říká, že oproti prvnímu Destiny se mi zde lépe zaměřuje a celkově pohyb postavy je lepší. Pokud se opět otřu o grafický kabátek, tak znovu máte pocit, jako byste hráli Destiny ve verzi 1,5.

Co takhle říci závěrem? Možná škoda, že autoři nebyli odvážnější a neukázali nám ze hry více. Ano, jedná se o beta verzi hry, nikoliv o její demo nebo nějaký trial, ale stejně bych se rád podíval trochu více pod kůži. Takhle si odnáším smíšené pocity. Na jednu stranu se mi hra neskutečně líbí, perfektně se mi hraje a můj hype level je na maximu, na tu druhou si ale říkám, že podle toho, co jsem viděl, se jedná jen o masivní update první hry. Tak nějak tuším, že Activision bude chtít dojit hráče, co to půjde a tu tunu slíbeného příběhu si budeme muset opět zaplatit, nejprve v první verzi, po té v GOTY edici a následně pak v Unlimited End Game edici. Bohužel, dokud budeme my hráči ochotní tuto politiku podporovat, nic se nezmění.