Na adresu posledního dílu Mass Effectu se toho řeklo spousta, ale tento článek nebude hru nijakým způsobem hodnotit. Podíváme se na hru poté, co jsme ji dohráli na 100% a shlédli jeho dějiště v mnoha směrech. Porovnáme díl s předchozími a budeme se zabývat jejich spojitostmi a tajemstvími, které poslední díl skrývá. Ano, budeme ve spoustě případů spíše hádat, ale spekulace budou založeny na faktech, která jsem nasbíral během hraní Mass Effect Andromeda. Také bych chtěl upozornit všechny, kteří budou tento článek číst, že bude nejspíš plný všemožných spoilerů a to nejen k poslednímu dílu. Takže pokud jste sérii nehráli, nebo nehráli byť jen poslední díl a nechcete se o nějaké to objevování a spojování faktů připravit, pak raději dále nečtěte. 

Poslední díl se přesunul z galaxie Mléčná dráha do nového světa galaxie Andromeda. Ta i samotným vývojářům dala prostor k vytvoření nových tajemství, které na své pouti můžeme poodhalovat. Na konci hry se však dozvíte, že se vám dostane spíše dalších otázek a otevřený konec jasně poukazuje na to, že se bude jisto jistě konat pokračování, či další trilogie a osobně bych to i uvítal. Mass Effect Andromeda je tak spíše takovým uvedením do dějové zápletky a pozadí situací této galaxie. Novinka nám představila několik nových ras a to Angara, kett a Remnant. Během vaší poutě zjistíte, že vlastně Angara a kett mají stejný původ, ba co víc, základní jednotka kett je v základu angara, která prošla genetickou transmutací. Kdybych to měl nějak zjednodušit, tak kett využívá genetického materiálu jiných ras a vytváří z nich své stoupence, chcete-li dokonalou rasu. Ke konci hry se také dozvíme strašlivé tajemství o tom, že celá rasa angara byla uměle vytvořena třetí ze zmíněných ras, tedy Remnanty.

Rasa Remnantů je pak tou největší záhadou celého čtvrtého dílu Mass Effectu. Je to rasa, která vytvořila takzvané Vaulty, jenž s monolithy dokážou teraformovat jakoukoliv planetu v obyvatelnou, ale také mohou veškerý život vyhubit. Jak jsem zmínil výše, tak rasa angara byla vytvořena právě Remnanty, které můžete v tomto ohledu považovat za bohy. Jejich technologie je zatraceně vyspělá a porozumět jí není úplně jednoduché. Ale dostávám se tak k porovnávání s původní trilogií. Nemohl jsem si totiž nevšimnout, že vše co po sobě Remnanti zanechali je v základu mechanické a když jsem zacházel více do hloubky začal jsem přemýšlet právě nad původní trilogií a Reapery. Kteří byly také mechanickými bytostmi, které měli udržovat technologickou rovnováhu v galaxii Mléčná dráha. Když sem se více zamyslel a prošel pár obrázků z trilogie, tak mi technologie Reaperů začala některými rysy připomínat právě novou rasu Remnantů a najednou jsem si začal říkat, jestli Remnanté nejsou i tvůrci Reaperů.

Vezměme si to kolem a kolem. Remnanté jsou nejspíše opravdu prastará rasa, která dokázala vytvořit novou rasu, dokážou teraformovat planety nebo je v krátkosti ničit, jejich technologie je extrémně vyspělá, ale co se s nimi stalo a proč zmizeli je stále záhadou. Třeba byly Reapeři jen nevydařeným experimentem a došlo k vytvoření umělé inteligence, která se snažila zachovat sama sebe a tak likvidovala všechny vyspělé rasy, aby zabránila vlastnímu zničení. Poté se Remnanti snažili začít znovu v jiné galaxii, avšak i tady se dostalo komplikacím. Jistě všechno jsou to jen mé spekulace a myšlenky, ale nějakou logiku v sobě mají. Spousta recenzentů si myslí, že pozadí Mass Effect Andromeda je jednoduché a to se odráží i v příběhu, který sebou nic nepřinesl, ale osobně si myslím, že je to přesným opakem. Tento díl jen něco nastínil, připravil tajemství a přišel se spoustou spojení, které si fanoušci série museli začít dávat do hromady.

Například narážky na teraformaci planet byly již v prvním díle, kdy gethové zkoumali temnou hmotu a její využití pro teraformaci planet. Již tady se vývojáři opírali o technologii, kterou v mléčné dráze využívali prometheané, ale co když technologické nálezy v Mléčné dráze vůbec původně nepatřili prometheanům, ale jiné rase, která za sebou něco zanechala. Jsou prometheané vlastně remnanti? Po dalším zamyšlení jen přichází řada nových a nových otázek.

Podíváme-li se na to takovým to pohledem, tak Mass Effect Andromeda rozhodně nebyl většinou lidí správně pochopen. Osobně jsem hru dohrál na stoprocent a proletěl celou galaxii křížem krážem. Tajemství, která hra začala předhazovat nejen, že jsou nesmírně poutavá, ale začnete mít obrovský zájem toto tajemství rozlousknout. Jenže to vám hra pochopitelně nedovolí. Když se třeba podíváme na hlavního záporáka Archona, tak hlubším průzkumem příběhu a hlavně plněním omáčky kolem zjistíte, že on je pouze jakým si vrchním velitelem jednotek kettů, jenž však ve své touze ovládnout technologii remnantů jaksi zapomene na poslání, které měl vůči kett. Zjistíte tedy, že za nitky tahá ještě někdo další, někdo kdo ještě nebyl odhalen. To vše vám i nastíní pravá ruka Archona, jenž s ním ke konci odmítá spolupracovat a jednotky kett ve hře začnou bojovat i mezi sebou.

Takže co dodat, další otázka je na světě. Nyní je třeba se zamyslet nad tím, jestli je Mass Effect Andromeda příběhově tak špatná, jak se o ní tvrdí, nebo jen nebyla dobře pochopena. Já osobně jsem hře věnoval obrovskou péči a čas, který jsem odrazil ve své známce. Většina recenzentů ve světě hrála čistě hlavní dějovou linku, ale to je zatraceně málo a to obzvláště ve světě Mass Effect Andromeda. Jelikož pokud budete hrát jen hlavní děj, hru máte dohránu jen z nějakých 60%, takže je jasné, že spousta věcí vám musela uniknout. Já osobně doufám, že sem vám tímto článkem dal něco k přemýšlení a trochu osvětlil, jakou váhu má Andromeda pro celou ságu Mass Effect.

P.S. Pokud se podíváte do historie vývoje Mass Effectu, tak zjistíte, že se mělo původně jednat o hru ze světa Star Wars, je založena na stejných principech a právě Mass Effect Andromeda se stala tím úvodem, která jen něco nastínila, ale odhalení a rozuzlení na nás mají čekat v pokračováních, jako tomu je právě u celosvětového fenoménu Hvězdných válek.