Dragon Age 3 Inquisition

Dragon Age Inquisition – První pohled na pokračování příběhu z věku draků

Dragon Age je dítko ze studií Bioware, kteří mají za sebou spoustu her z žánru RPG a dokonce i nějaké to MMO. Za jmenování stojí například hry ze světa Star Wars jako série Knights of the Old Republic, z nichž vyšlo zmiňované MMO s názvem The Old Republic, dále pak trilogie Mass Effect, která se chlubila silným příběhem a kvalitním herním zážitkem a na konec tu máme právě sérii Dragon Age, která uchvátila lidi hlavně prvním dílem. Samozřejmě Dragon Age 2 bylo také velice povedené z hlediska herní stránky, ovšem příběhově byla za prvním dílem pozadu a nyní se máme dočkat toho pravého následníka, který si bere to nejlepší z obou dílů a přidává ještě něco navíc. Dámy a pánové seznamme se s Dragon Age Inquisition!Dragon Age 3 Inquisition

Silný příběh je potřeba

Děj se odehrává v království Ferelden, jež se nachází v jihovýchodní části Thedasu. Thedeas se sotva zotavila z útoku Nákazy (Darkspawnů) a zem se opět zmítá v chaosu. Do probíhající války mágů a vyznavačů řádu Chantry, od nichž se odtrhli frakce Templářů (Templars) a Hledačů Pravdy (Seekers of the Truth), je zapojen i Orlais. Ovšem se stane to, že i v tak bídné době se vzplane nebe a otevře se brána sféry Fade, skrz ni do světa začnou pronikat masy démonů. A tak začne hráčovo pátrání po tajemné postavě, která za touto ohavností stojí.

Minulý díl měl několik handicapů a jeden z nich byl počat hratelných ras. A kolik jich bylo? Jedna. Ano mohli jste hrát pouze za člověka. To se má ve třetím díle změnit. Podle dostupných informací by měli být minimálně tři hratelné rasy: lidé, elfové a trpaslíci. Spekuluje se i o rase Qunari. Takže že bysme se dočkali plnohodnotného nástupce? Pokud se zaměříme na další aspekty tvorby postavy, tak můžeme si vybrat pohlaví a třídu. Ty jsou vymezeny na válečníka, mága a lupiče/tuláka.

Pečlivě vybírejte, za koho budete chtít hrát, jelikož výběr vaší rasy bude mít dopad chování obyvatel v některých oblastech. Kdy vás buďto budou odsuzovat, nebo k vám budou přátelští.

Proč Inkvizice

Jak už je z názvu patrné, hra se bude točit kolem Inkvizice a vy budete stát v jejím čele, ale zpočátku budete jediným přeživším. Moc Inkvizice bude růst spolu s vývojem vaší postavy a plněním různých úkolů. Pokud bude Inkvizici růst síla a respekt, pak cesta k překonání jejích odpůrců bude snadnější. Některé lokace dokonce nebudou přístupné, dokud její moc nevzroste na určitou úroveň.

Dragon Age 3 InquisitionVáš pokrok ve hře jde ruku v ruce se silou Inkvizice, tudíž se stává ukazatelem vašeho postupu hrou a je důležitá pro postup v příběhu samotném. Nic zkrátka není zadarmo a tak se s vámi ostatní frakce hned tak přátelit nebudou. Jejich respekt si musíte získat, a jak ho nabudete je zcela na vás. Třeba si to nakráčet rovnou do jejich pevnosti a pokud nechtějí spolupracovat, tak jim ukážete, že vytahovat na vás holou zadnici není to pravé.

Živý a rozlehlý svět

„Každá z oblastí je větší než cokoliv v předešlých dílech Dragon Age“ toto jsou slova vývojářů z Bioware. Herní svět se bude rozkládat od Východního Fereldenu až po západ k Orlais. Svět to bude vskutku rozlehlý a otevřený a také rozdělen do několika oblastí s vlastními úkoly a dungeony. Podle všeho se vývojáři dosti inspirovali z posledního kousku série The Elder Scrolls s podtitulem Skyrim.

Pokud jste fanouškem série, jistě máte v živé paměti koridorové lokace z Dragon Age 2. Jejich sevřením už ve trojce trpět nebudete, právě díky otevřenému světu a jeho lokacím. Dokonce byli autoři až tak moc hodní, že nebudete muset na dlouhé trasy cestovat po svých, ale budete moci využít koní, ba dokonce i jiných zvířat. No nebyla by bomba osedlat si draka? Autoři také slibují, že se nebudou opakovat stejné designy úrovní, že touží po tom, aby hráči měli chuť svět prozkoumávat. Při čemž mohou narazit na spoustu nových skrytých úkolů, věcí a jeskyní, cituji „Chceme mít jistotu, že ve hře bude dostatek jeskyní, z nichž každá bude unikátní. Tvrdě pracujeme na tom, aby lokace byli co nejzajímavější, například přidáním různýchDragon Age 3 Inquisition svahů, skal, vrcholků, atp. Vaše postava bude disponovat speciální animací pro jejich překonání“

Chtěli jste jako hráči někdy takovou hru, že v ní budou přírodní síly/živly ovlivňovat váš postup hrou? Ano, pak bude pro vás Dragon Age Inquisition to pravé, jelikož pokud bude ve hře pršet a vy se třeba budete nacházet někde v bažině, stane se prostředí obtížnějším na průchod i na boj. Nebo budete pochodovat pouští a zastihne vás písečná bouře. Pak se rychle schovejte, může vás to stát život! Ve hře se klade důraz na interakci s prostředím, jak autoři uvádějí. To znamená, že jestli budete mít ve své družině mága a chcete na druhý konec řeky, on vám může vykouzlit most, nebo si z ruin starého hradu udělat základnu pro vaši Inkvizici. Celkové nás čeká obrovský svět s obrovskými možnostmi a to vše opepřené příběhem, který nám, jak doufám, vyrazí dech.

BOJ! BOJ! BOJ!

V tomto díle má být soubojový systém někde mezi Dragon Age Prameny a Dragon Age 2, kdy akce nebudou tak hektické a naberou na rozvážnosti. Zároveň bude mít hra přímé ovládání postavy, ale samozřejmě opět půjde svobodně přepínat mezi všemi členy družiny, nebo jim můžete určit, jak se mají zachovat v bojové situaci.

Nepřátelé pak budou navrženi tak, aby vás to nutilo prozkoumávat bojiště a pečlivě si naplánovat každou akci. Jejich chování nemá být nikterak předefinované, nýbrž ovlivněné jejich zdravím, časem i aktuální pozicí hráče. Chytřejší nepřátelé budou sami takticky uvažovat, vyhodnocovat svůj postup a spolupracovat, tak mohou zároveň činit i členové vaší skupiny.Dragon Age 3 Inquisition

Co se týká vašeho vybavení, to si můžete individuálně přizpůsobovat nebo si jej dokonce vytvářet. Stačí k tomu nalezené suroviny a materiály, ty lze přetavit na nové brnění, nebo si vylepšit to stávající. Nejlepších statistik lze, tak dosáhnout s kteroukoliv soupravou brnění, i s tou z úplného úvodu hry.

Rozhovory a volby

Vaše volby budou mít v tomto díle větší vliv na celý děj, než tomu bylo doposud a budou se s vámi táhnout po celou dobu hraní. Možnosti nebudou jen o tom přiklonit se k dobru nebo zlu, ale pánové z Bioware by byli rádi, ať přemýšlíte o potenciálních konsekvencích a zařídili se podle toho. Rozhodnutí budou zahrnovat i témata okolo tajů z předchozích dílů. Vysněn bude osud Morrigan, také tajemství Šedých Strážců, Red Lyria a Flemeth.

Co se týká dialogů, tak i zde budou mít svou důležitou roli a budou hlavním přísunem informací pro vás. Zároveň budou v menším měřítku zahrnuty i do bitev. Do vaší družiny navíc přibude několik hratelných postav od nové kouzelnice Vivienne, po Varrica a Cassandru. Kulaté rozhraní pro dialogy bude navíc totožné z předchozího dílu s několika drobnými vylepšeními (doprovodné popisky pro vyjasnění), což je dobré pro hráče předchozích dílů, že se nemusí učit něčemu novému.

Dragon Age 3 InquisitionNa čemže to poběží?

Bioware studio použilo k tvorbě Dragon Age Inquisition engine od studia DICE, tedy Frostbite 3. Podle slov autorů to umožnilo vytvořit rozlehlé oblasti a dokonce to ulehčuje vývoj her pro různé typy platforem a je to vhodným mostem mezi stávající a novou generací konzolý. Ve hře tak bude zničitelné prostředí, i možnost budovat nová obydlí, pevnosti, atp.

Po grafické stránce bude verze pro Xbox One a PlayStation 4 o něco krásnější než ta pro PS3 a Xbox 360. PC verze si pak zaslouží speciální péči, kvůli optimalizaci a ovládání. Tzn. že hra bude více koncipována na myš a klávesnici, což podle slov vývojářů by mělo zachytit zážitek, jakým byl Dragon Age Prameny pro PC. Po obsahové stránce budou všechny verze totožné.

Podle dostupných informací z různých zdrojů, i od samotných vývojářů, byla hra tvořena za pečlivého naslouchání hráčům a učinili tak při vývoji mnoho důležitých rozhodnutí, která měla vliv na finální podobu nové generace RPG her. Dále padla otázka ohledně multiplayeru a ten není vyvrácen ani potvrzen, ovšem vývojáři vzkazují toto „Byli jsme překvapeni, jak kladně byl multiplayer přijat u Mass Effect 3, a jsme opravdu rádi, že to takhle dopadlo“. Že by to vypadalo, že se ho opravdu dočkáme? A co kdyby šlo příběh hrát kooperativně? No necháme se překvapit.

Hra vyjde pro PC, PS3, PS4, Xbox 360 a Xbox One.

Očekávání: 9/10