Evolve – Preview

Pokud máte rádi multiplayerové akce, pak vám zcela jistě neunikly informace ohledně bety asymetrické akce Evolve. Beta probíhala primárně na konzoli Xbox One, na které také nabídla nejvíce obsahu. Se zpožděním pak následovaly testy pro PC a PS4, avšak k tomuto testu měli přístup jen ti, kteří se dostali do předchozího testu v Evolve Big Aplha. A co je vlastně tato hra zač a jak se hraje?

Lovcem, či lovnou zvěří

EvolvePokud má Evolve nějaký děj, pak není nijak složitý. Jedná se totiž o hru čistě multiplayerového rázu, i když součástí nabídky v menu hry byla i sólo hra. Ta však nebyla v rámci bety zpřístupněna. Nějak však náplň hry vyjádřit musím. Takže: Byla jedna planeta a na té planetě se vysadila malá příšerka. Na příšerku byl vyslán čtyřčlenný tým, který ji má najít a ulovit. Jenže je problém v tom, že příšerka je nenasytná a tak jí a jí, až se přejí a vyroste. No, samozřejmě se nejedná o žádné příšerky, ale velká smrtící monstra, která se mohou vyvíjet ještě ve větší a krvelačnější zabijáky. Mohou totiž procházet jistou evolucí, která následně vylepšuje jejich vlastnosti. Od tohoto vlastně i název Evolve.

Samozřejmě hraní za monstrum není úplně tou hlavní součástí, pokud by se jednalo o nějakou kampaň. Zde se stanete právě jedním ze čtyř lovců, kteří se pokusí monstrum ulovit. Každý z těchto lovců je pak trochu jinak zbraňově zaměřen a disponuje i trošku jinými vlastnostmi, ale o tom až za chvíli. Vypadá to celé jako jedna velká hra. Vypustíte monstrum a pak ho běžíte ulovit v rozličných podmínkách a oblastech. Každá mapa by měla označovat jednu z planet. V betě jich bylo celkově pět. Do plné hry by jich však mělo být osmnáct.

Práce s CryEnginem se nezapře

Ještě do nedávna jsem si myslel, že využívat CryEngine by měli jenom v Cryteku. Jelikož všechny hry mimo ně nevypadaly zrovna k světu a ani nebylo vidět, že by využívaly tento engine, který dokáže vykouzlit krásné scenérie. Avšak vývojáři z Turtle Rock Studios mě přesvědčili o opaku. Jelikož jejich Evolve vypadá prostě báječně, konečně mohu říct, že zde s enginem opravdu pracovali na nějaké úrovni. 

Evolve

Moje první návštěva světa Evolve ve mně vyvolala pocity opravdového whaauu. Grafika vypadá krásně a docela si zakládá na drobných detailech. Pokud se zadíváte například na lovce či monstrum, všimnete si pohybu různých drobností. Jako hydrauliky na jetpacku a podobné věcičky. Monstrum pak zanechává například stopy na zemi, díky nimž vlastně mohou lovci toto monstrum stopovat. Výborná podívaná je i na samotné mapy, které vypadají skvěle a jsou zajímavě navrženy. Pěkným efektem zde jsou různé vlivy počasí jako déšť, který opravdu vypadá jako tropický monzun, či sněhová vánice, která dokáže značně snižovat viditelnost. Nakonec vše dokreslují vydařené efekty. Ať už se jedná o zbraně, různé odlesky, nebo světla.

Toto je ukázka evoluce

Evoluce je zde jednou z nejpodstatnějších parametrů této hry. Samozřejmě se týká hlavně hraní za monstra, ale jistým vývojem procházejí i samotní lovci. Avšak je důležité brát v potaz to, že vývoj těchto postav běží zcela separátně, i když úroveň vás, tedy profilu, roste nezávisle na tom, jestli hrajete za lovce, nebo monstrum.

EvolveTak prvně se podíváme na vlka samotáře, tedy monstrum. Jelikož jako hráč za monstrum jste v ringu bez jakékoliv pomoci, je samotné monstrum silnější než lovec. Bohužel je nutné brát v potaz, že monstrum na první úrovni evoluce nedisponuje nijak zvlášť velkou odolností. Je tedy nutné se pohybovat po mapě a cestou zabíjet místní faunu, která se vás samozřejmě snaží zabít také. Pokud se na ni budete krmit, postupně se bude nabíjet evoluční kruh. Pokud dosáhnete jeho maxima, máte možnost se vyvinout na další evoluční stupeň a o něco zesílit. Každé monstrum má tři evoluční úrovně, kdy na poslední úrovni se stává pomalu neporazitelným, pokud lovci dostatečně nekooperují. Po každé hře, ať už úspěšné nebo neúspěšné, se vám započítají různé statistiky, které vedou k vylepšování atributů a navyšují úroveň vás jako takových.

Co se týče lovců, tak zde se během hry žádné evoluce nekonají. Jak si postavu nastavíte před spuštěním hry, tak s ní danou hru odehrajete. Na konci hry se samozřejmě započítá vaše skóre napříč hrou a může vám to vylepšit, či nabídnout nové dodatečné schopnosti, které vám v dalším lovu mohou pomoci porazit nepřítele.

Zvolte si svého oblíbence

Pokud by tato hra nabídla jedno monstrum a čtyři lovce, asi by moc zajímavá nebyla a brzy by se ohrála. Takže jak hrou postupujete dále, otevřou se vám po zdolání jistých milníků další postavy, či monstra.

Evolve

Monstra jsou v základní hře tři, ale podle slov vývojářů bude obsah postupně přibývat a s ním i nové druhy monster. Prvním v pořadí je Goliath. Toto monstrum je tím základním a jedná se o takový pozemní tank, který může vrhat kameny, chrlit oheň, či prostě své nepřátele rozsápat na kusy. Dalším monstrem je Kraken. Ten je poněkud zranitelnější, ale disponuje možností se vznášet, a tak je horší jej vystopovat. Jeho útoky jsou cíleny na elektrické výboje, takže může sesílat blesky, vytvářet kolem sebe elektrické pole, či plivat jakési banshee miny. Posledním zástupcem řádu monster je Wraith, což by se dalo přeložit jako Přízrak. Toto monstrum se vznáší, je rychlé a disponuje různými typy útoků ve stylu objevit se, zasáhnout a zmizet.

Lovci jsou rozděleni do čtyř class, kdy každá z nich nabízí ještě k odemčení další tři postavy s trochu rozdílnými zbraněmi. Začneme tedy od útočné classy a tou je Assault, chcete-li bojovník. Ten disponuje samopalem, energetickou puškou a nástražnými Evolveminami. Dalším typem je Medic. Ten disponuje primárně odstřelovací puškou, puškou se šipkami, které monstrum zpomalí, a může léčit sebe a své parťáky. Pak tu máme Support, tedy podporu. Jeho základní vražednou zbraní je plasmový kulomet, dále disponuje přenosným štítem anebo může povolat artilérii. Posledním členem týmu je Trapper. Ten disponuje malým samopalem, avšak dokáže nastražit několik pastí, či vytvořit silové pole, které zabraní monstru v ústupu.

Lov, nebo záchrana

V poslední části se podíváme na to, co všechno jsme si v betě Evolve mohli vyzkoušet. Při jejím startu byl dostupný pouze tutoriál za monstrum a lovce, a samozřejmě multiplayerový skirmish s modem Hunt. Náplň tohoto modu je vcelku jednoduchá. Čtyři hráči budou lovci a jeden bude monstrum. Monstrum bude vypuštěno z drobným předstihem a následně jsou na mapu vypuštěni lovci. Ti mají za úkol monstrum najít a zabít. Monstrum se musí vyvinout a zabít lovce, popřípadě zničit energetický reaktor.

V druhé polovině bety se zpřístupnila dynamická kampaň, tedy Evacuation.  Ta obsahovala 2 možné přístupy ke hře a to PvP a COOP. Ve své podstatě je ještě třetí možnost v solo hře, ale ta byla uzamčena. Tato kampaň byla pak nabídnuta ve dvou modech a to Rescue a Defend. V rámci modu Rescue bylo cílem lovců evakuovat obyvatele dané planety, ale zároveň se mít na pozoru před monstrem, či monstry. V modu Defend je zase za cíl bránit určité objekty před útokem monster.

Závěrem

Evolve je multiplayerová hra, která nabízí zcela atypický herní zážitek, který nenajdete nikde jinde. Disponuje krásným grafickým zpracováním a zajímavou hratelností. Poprvé máte možnost vcítit se do role obrovského monstra, i když pokusy, a to i úspěšné, už tu byly v jiných hrách. Avšak nehrály nikdy takto důležitou roli. Takže teď už jen čekat do února na plnou hru, kdy zjistíme, jak vlastně Evolve dopadlo.