Far Cry 2 přináší do Afriky válku s terorismem

Far Cry 2

Far Cry 2 (dále jen FC)je na pultech našich obchodů již delší dobu, ale rozhodně se nejedná o hru, která by patřila do starého železa. A vzhledem k tomu, že se v brzké době dočkáme jejího třetího pokračování v podobě Far Cry 3, jsem se rozhodl hru oprášit.

Far Cry 2


Za touto hrou stojí parta od Ubisoftu, od vývojářů, které není třeba představovat. Tihle pánové nám jsou totiž schopni podávat pecky jednu za druhou a srandu si opravdu nedělám. Když opomenu FC, tak mají na kontě tituly jako Assassins Creed a Prince of Persia, ale jejich žánrové rozpětí je mnohem širší a za zmínku stojí simulátory jako Silent Hunter nebo IL2 Sturmovik.
Co však stojí za zmínku je to, že na hře se nepodílelo studio Crytek, jenž vdechlo život prvnímu dílu. Co stálo za tím, že toto studio na projektu nedělalo mi je dodnes záhadou, ale s nejvyšší pravděpodobností s tím měl co dočinění vývoj Crysis.

Far Cry 2

Aljaška? Ne! Afrika v plamenech!
Far Cry 2 pohání zcela nový engine DUNIA, který hru posouvá na úplně jiné příčky, než na kterých stával jeho předchůdce. Zkrátka a jednoduše vypadá to velice líbivě, a pokud vlastníte lepší stroj, leckteré panorama si spletete s obrazem v televizi. Samozřejmě hra na dnešní poměry, již poněkud zaostává, ale i tak po grafické stránce patří na špici.
Co vás prostě dostane je krajina. Hned jak FC2 zapnete, dýchne na vás duch Afriky. Sluneční paprsky prochází korunami stromů, traviny se ohýbají ve větru a sem tam krajinu přetvoří nějaký ten požár, což je vzhledem k vedru a suchu, které je oblasti kde se titul odehrává, celkem běžná záležitost. Čím, ale vývojáři potěšili je právě systém šíření požárů s větrem, nebo kdejakým vánkem. A to vše funguje jak má právě díky zmiňovanému enginu.

Far Cry 2

Zabij, nebo budeš zabit
Dějově FC2 nemá vůbec nic společného s prvním dílem. Ten byl zasazen na tropický ostrov a napadla vás kdejaká zmutovaná nestvůra. Oproti tomu druhý díl je zasazen do smyšleného afrického státu, v němž právě probíhají mocenské boje mezi dvěma frakcemi Spojenou frontou za svobodu a práci (SFSP) a Svazem lidového odboje (SLO).
Vaším úkolem je muž, jenž tyto frakce zásobuje zbraněmi. Muž, kterému všichni říkají Šakal. Váš cíl je prostý najít a zlikvidovat. Od počátku však nic nejde podle plánu, a pokud se chcete k Šakalovi dostat, budete se muset spojit s jednou z již zmiňovaných frakcí a aby toho nebylo málo, jako naschvál chytnete, pro Afriku, běžnou malárii. Váš seznam úkolů se tím pádem rozšíří o hledání léků.
Během hraní si získáte několik přátel, kteří vám při plnění úkolů, vždy nabídnou alternativní způsob jeho plnění. Pokud budete, ale neopatrní, z přátel se rázem stávají nepřátelé a váš lov na Šakala se ztíží. FC2 vám nabízí otevřený svět a plnění zadaných úkolu je tím pádem zcela na vás. Na konci však nabírá lineárního rázu a postaví vás před několik možností jak hru zakončit. Tyto možnosti jsou postaveny, jen čistě na vašem rozhodnutí a osud váš a vašeho cíle je striktně ve vašich rukou.

Far Cry 2

Je libo raketomet, nebo něco ostřejšího
Ve srovnání Far Cry a Far Cry 2 je hlavním rozdílem asi to, že FC byla lineární akcí s více přístupovými cestami, ale FC2 již nabízí opravdu otevřený svět. Je to však dobře? Ano, i ne. Volnost je dobrá. Úkoly plníte, jak vám přijde vhod a zkrátka máte tu svobodu. Kamenem úrazu je však to, že hra postrádá jakékoliv autosavy, což znamená, že pokud si zapomenete hru ukládat, muže vás čekat nejedno dlouhé opakování.  Protože k vašemu cíli je to kolikrát, jak se říká, přes půl mapy a kontrolní stanoviště jsou hlídána po zuby ozbrojenými příslušníky SLO a SFSP.
Mise jako takové vás budou bavit, alespoň ze začátku, protože většina misí jen si podobná jako vejce vejci. Úkoly vám zadávají právě šéfové příslušníků té, nebo oné strany a často prostě jen někoho musíte zabít, nebo něco vyhodit do vzduchu. Takové mise jsou ve hře z 80%, ten zbytek jsou přímo mise související s pátráním po Šakalovi. Aspoň, že vývojáři nám dali možnost k cíli cestovat několika způsoby, a to autem, člunem, nebo třeba autobusem, jehož zastávek je bohužel pár a tak vás kolikrát čeká ještě cesta pěšky, ovšem někdy je u zastávky dokonce přistavené nějaké auto. Prostě na vás muže doléhat stereotyp, což vás může odrazovat od jinak skvělé hry.


Umělá inteligence však taky nepatří k těm nejlepším a navíc jsou s každou zbraní pomalu odstřelovači, jak vás jednou zmerčí, musíte je prostě pobít, protože jsou to krve chtivý parchanti a jdou po vás hlava nehlava. Pokud však vlastníte vůz, radím vám, jestli rádi nestřílíte, profrčet kontrolní stanoviště a vyhnout se tak potyčce. Sice se často stane, že za vámi vyrazí s ozbrojeným autem, ale aspoň si budete muset poradit jen se 2 ozbrojenci místo s celým táborem.

Co by ještě stálo za zmínku je systém léčení, který odlučuje FC2 a jiný FPS hry. Zkrátka pokud budete chytat rány, je třeba kulku občas vytáhnout a ránu ovázat. Někdy jsou však zranění vzhledem k událostem nesmyslná, ale i tak to vypadá velice líbivě. Další věc, kterou nesmím opomenout je to, že na zbraních se objevují časem známky opotřebení a tak se vám občas stane, že se zbraň třeba zasekne, nebo odejde úplně. Zkrátka je dobré si zbraně kupovat v obchodu se zbraněmi, než je brát od vámi zabitých. Realismus je totiž nedílnou součástí hry, ale toho se vám dostane v té pravé dávce na nejvyšší obtížnosti.

Shrnuto, podtrženo
Far Cry 2 je výtečnou akcí, s drobnými nedostatky, které mu můžeme odpustit. A pokud skousnete velkou spoustu podobných misí, budFar Cry 2e vás hra bavit a zabere vám nějaký ten čas. Okolím se můžete kochat, nebo ho spalovat, ba dokonce lovit africkou zvěř. Nudit byste se neměli. Oproti tomu nás mrzí absence autosavu, a někdy až moc šílená UI. Celkově je však FC2 vydařenou hrou, kterou můžeme fandům FPS vřele doporučit.

Klady: 
Otevřený svět
Více možností plnění úkolů 

Zápory:
Umělá inteligence
Stereotyp 

Zdroj: Hry Kuma
Autor: Jiří Hora

HODNOCENÍ 75/100