Forza Horizon 2 Storm Island - Recenze
Forza Horizon 2 Storm Island

Není to ani tak dávno co jsem psal verdikt na poslední počin studií Turn 10 a PlayGround Games. Samozřejmě myslím Forzu Horizon 2. No a měsíc se s měsícem sešel a ještě měsíc přidal a k této vynikající závodní hře vyšel datadisk. Jmenuje se Storm Island a nabízí opravdu hodně zábavy na vcelku malém pískovišti. No přáli jste si nějaký rallycross na nextgenu, tak tady je a kupodivu nejlepší rallycross je datadisk!

Atmosféra by se dala krájetForza Horizon 2 Storm Island

Jelikož se jedná o závodní hru nemá smysl zde mluvit o nějakým příběhu, ten tu prostě není a on by tu byl i celkem k ničemu. Když zapnete s tímto datadiskem Forzu Horizon 2 na mapce se vám objeví ikonka Storm Island a projede vám před obrazovkou vcelku vyvedený trailer na tento datadisk.  Pak se ale přeneseme na ostrov, který velmi často zužují tropické cyklóny a na kterém je závodění ten pravý adrenalin. Vezměme si to tak, zapnete závod a vlastně nevíte jestli bude slunečno, či z nebe spadne slívák jaký jsme zde ještě nezažili. Atmosféra při závodech je opravdu hutná, nejen tím že se jezdí  z 90% v terénu, ale také kvůli extremnímu počasí ze kterého máte pocit, že vás vítr při skoku odvane pryč. Musím uznat, že v oblasti počasí se posouvá Storm Island ještě o nemalý kus dále, než základní hra, což se zde velmi projevuje na samotnému požitku z hraní.

Kochat se krajinou u starobylého chrámu

Storm Island je pochopitelně situován na tropický ostrov, který je, a není to záhadou, inspirován Sicílií. Ono taky proč ne, vždyť samotná Forza Horizon 2 se odehrává na pomezí Francie a Itálie, tedy jejich pobřeží. Pokud se v jeho krajích budete prohánět za slunečného prostředí budete se kochat krásnými scenériemi, kterým vévodí doutnající vulkán, který se časem také projeví. Jelikož je celé rozšíření soustředěno na terénní závody, tak i prach za auty je mnohem hutnější a kolikrát vám v závodě samotném zamezí ve výhledu, pokud tedy jedete z kokpitu. Výborné na tomto, je že jakmile zaprší postupně se prach mění v bláto, takže se od kol nepráší, ale spíš létá mokrý blaf jemuž říkáme bahno.

Forza Horizon 2 Storm Island

Když se zaměřím na počasí, tak to je jednou z hlavních avíz celého rozšíření. A opravdu vypadá věrohodně a déšť se i projevuje na jízdě samotné. Pokud jedete za deště také budete žasnout nad prací vývojářů. Občas se to i těžko popisuje, ale pravdou je, že vítr zde mává se stromy jako vánek s matčiným prádlem na sušáku. Déšť samotný pak působí dojmem opravdu velkého slíváku, kdy vítr popožene občas jednu masu vody o něco rychleji a podobně. Samotná promáčená zem, pak také doznala pokroku v před. Mohu si tipnout, že tento datadisk byl jakýmsi experimentem s počasím do budoucna.

Ve stopách rallycrossu

Říkal jsem to na začátku a říkám to znovu. Tento datadisk je nejlepším rallycrossem jaký sem měl na poli konzolového hraní tu čest hrát. Ani série Dirt, tomuto přídavku nesahá po kotníky. Vše je pak v celku zaměřeno na pár typů závodů, ale to neznačí nějakou nevýhodu ba naopak. Každý závod si užijete jelikož ze zdejších 90ti eventů se snaží být každá trať originální a pokud se bude nějaká trať opakovat, Forza Horizon 2 Storm Islandpak rozhodně neposkytne ten samý zážitek, jaký jste měli poprvé. Zdejší počasí zkrátka dokáže překvapit a změnit úplně vzhled samotného závodu.

Z toho se dostávám k faktu, že oproti základní hře je mapa Storm Islandu o hodně menší a i přesto je jeho potenciál využit naplno. Z těch 120 cest zde bylo vytvořeno nespočet originálních závodů, že i třetí Dirt jich měl méně. Zkrátka na malém pískovišti je v tomto případě velké množství zábavy. Pokud se podíváme na samotné závody v podstatě bych je rozdělil na dva druhy. Prvním je rampage, kdy jedete v terénu, ale držíte se lesních cest a podobně, to neznamená, že byste si to nemohli někde zkrátit. I zde se vše odehrává v otevřeném světě. Tím dalším je crosscountry, tedy také závod v offroadů, ale tentokrát trať není dána cestami, ale i loukami, poli, či skrz skleník nebohého pěstitele rajčat.

Velkým plusem je byl pro mě systém šampionátu, který má zde svůj žebříček a je rozdělen do jednotlivých tierů. Kdy každý z nich je završen závodem offroadových speciálů, který nejezdíte s vaším autem, ale s přiděleným speciálem, který je v každém vyšším tieru o něco lepší, jelikož dostanete možnost reprezentovat lepší tým. Ani ve Storm Islandu pak nechybí vedlejší aktivity. Jako vedlejší záležitostí jsou zde demoliční derby. Které samozřejmě mají své kouzlo a hlavně pokud ho máte v tomto divokém počasí.

Do místních podmínek je třeba vůz řádně upravit

Když sem zapínal poprvé toto rozšíření zajímalo mě, jestli budou do hry implementovány i nové možnosti úpravy vozidla. No nemýlil jsem se. Do úpravy vozu přibylo několik možností úpravy vaší káry přímo pro místní podmínky, jelikož zde má typ povrchu větší vliv na jízdu vašeho auta. Dokonce i některé spoilery u některých typů aut doznaly nárůstu. Všiml jsem si toho například u mého EVA, kde jsem mu přidal fešné světlomety, aby v té bouři bylo vůbec vidět. Zapomněl jsem se zmínit, že některé noční závody v bouřce mají sníženou viditelnost, což není vůbec na škodu, jelikož to přidává závodu na zajímavosti.

Forza Horizon 2 Storm Island

Upravené lobby a adrenalinovější multiplayer

Byla by škoda, kdyby toto rozšíření bylo zaměřeno pouze na singleplayer, takže jsem rád, že tomu tak není a že i zde si můžeme poměřit síly v multiplayerovém klání. Nemůžu si pomoct, ale v tomto prostředí mají závody ve více lidech trochu jiné grády, než v základní hře. Tedy tím nechci říct, že by byli v základní hře nějak špatné, to vůbec. Možná je to v mém případě trochu dáno tím, že mám rád offroadové závody a na nextgen konzolách mi prostě chybí rally a Storm Island mi konečně dodal chybějící položku.

Výbornou věcí je využití místního prostředí ve svůj prospěch. Celkem často se budete prohánět v úzkých lesních cestách s nějakým tím skokem a právě při tom skoku neuškodí do soupeře za letu trochu strčit. On pak chudák zaletí rovnou do stromu a pak je o jednu pozici vystaráno. Jak říkám závody v tomto případě mají úplně jinou atmosféru.

Forza Horizon 2 Storm Island

Závěrem

Forza Horizon 2 Storm Island je vynikajícím datadiskem k základní hře. Nabízí opravdu velké množství různých závodů. Není nijak omezena koridory, takže se můžete prohánět klidně po místních lesích nebo zajet na vyhlídku k antickému chrámu. Pokud jde o mě hra klidně mohla vyjít co by samostatně spustitelný datadisk, bez nutnosti vlastnit původní hru. Jeho cena je na Xbox Live 399,-. Takže nabijte peněženky a běžte stahovat. Stojí to za to!

Hodnocení: 10/10