Po bezmála pěti letech vývoje mají závody Gran Turismo 5 konečně finální datum vydání (viz. níže) a jak referují novinářské dojmy z posledního buildu, autoři tento čas rozhodně nepromarnili. Kdo této herní sérii dosud nepřišel na chuť, asi ho ale nepřesvědčí ani pětka: styl hraní i dojem z jízdy je velmi podobný předchozím dílům a kontinuitu zachovává i městská trať Rome Circuit, zasazená doprostřed italského hlavního města.

Několik ostrých zatáček za rohy střídají dlouhé roviny a nečekané šikany, takže po několika srážkách s barely a zdmi i závodním profíkům dojde, že tentokrát budou muset trať pořádně nastudovat. Při zapnuté asistenci vám hra ukáže nejrychlejší stopu na trati a budete-li chtít, pak dokonce i optimální rychlost projetí zatáček, na což jsme zvyklí spíš z konkurenční Forzy Motorsport. Jednoznačně unikátní je samozřejmě grafika, o níž se debatuje už roky a která dle některých předčí všechno, co se vývojářům zatím s konzolí playstation 3 podařilo. 
   
Druhá předvedená trať vychází ze skutečného okruhu Nürburgring Nordschleife a oproti Římu ji charakterizuje menší počet překážek a rozsáhlejší travnatá prostranství, kam budete zpočátku neomylně zajíždět. Že to pořád připomíná již dávno vydané GT5 Prologue? To byste ovšem museli vidět rozsáhlejší online multiplayer pro šestnáct hráčů a stejně tak by nás zajímal i nový model poškození, který ovšem Sony zatím nepředvádí.

Některá auta však budou mít tzv. Premium Model a pak bude možné nárazy zdemolovat jejich exteriér a vcelku autenticky pošramotit karoserii nebo kola. Poprvé v sérii půjde celý vůz dokonce obrátit na střechu. A pak jsou tu nejrůznější drobnosti, které také potěší: detailně propracovaný model dynamického počasí, možnost jezdit v noci či v různých denních dobách, licence na WRC, vozy Nascar nebo FIA GT, motokáry a další. Známý už je také částečný seznam tratí: např: závodní okruhy Monza, Daytona, Fuji Speedway, Nürburgring, Indianapolis, Le Mans a Suzuka, dále městské a příměstské tratě Piazza del Campo, San Galgano, Řím, Madrid, Londýn, Toscana, ale také dálnice R246 v Tokiu, horský průsmyk Eiger Nordwand v Norsku, nebo známý smyšlený High Speed Ring jako vzpomínka na starší díly, plus jeden nespecifikovaný testovací okruh.

Gran Turismo 5 vyjde 3. listopadu pro PlayStation 3