Značka Gran Turismo je velmi dobře známa všem hráčům napříč platformami a to i v případě, že hra vychází pouze na konzole od SONY, tedy Playstation. První díl vyšel v Japonsku 23.12.1997 a letos tedy série oslaví 20 let své existence, proto možná SONY neustále odkládala svůj poslední oznámený díl Gran Turismo Sport. Mnozí hráči si od tohoto dílu slibují další návrat legendy, ale první prezentace hry přinášeli spíše zklamání a to hlavně kvůli tomu, že Polyphony Digital slibovali zcela nový přepracovaný engine, který hru posune dál, avšak tomu v prvních náznacích moc dostáno nebylo. Nehledě na to, že hra v prvních předváděčkách neudržela ani 60fps a trpěla až děsivým screen tearingem, jenže to bylo téměř před 2 lety. Nyní jsme měli možnost vyzkoušet si uzavřenou betu pro vybrané hráče, ale podle všeho se do bety dostal každý, jenž si o přístup zažádal, takže žádné terno se nekonalo. Ale jak hra vlastně vypadá a hlavně jak se hraje po oné nešťastné prezentaci? Změnilo se něco ? No podíváme se na to.

Beta, která startovala v pátek 15.4. představila nový mod Sport, podle něhož se i celý díl jmenuje. Tento režim spočíval vždy v trojici nadcházejících online závodů, kterým předcházela kvalifikace, do níž jste mohli prakticky během celého dne, do doby než samotný závod odstartoval. Režim takto působil poměrně svěže a propracovaně a na první pohled je jasné, že na tomto režimu má celé nové Gran Turismo stát. Automobilů nebylo nikterak moc, ale pokud jste splnili denní výzvu spočívající v odjetí daného počtu kilometrů, pak se vám odemklo další auto, takže celkem jsem jich měl do včerejšího dne sedm. Avšak na každý závod byl dán určitý typ vozidla, takže si nešlo vybírat dle libosti. Na jednu stranu škoda, na tu druhou stranu to bylo pochopitelné. Nejvíce mě mrzelo, že většina krom asi jednoho závodu, se mi pro třídu GT2 generoval stále jen okruh pro NASCAR. Což byla po několikáté zatracená nuda. Tratí se také protočila jen šestice, takže taky žádná sláva a vedle Nordschleiffe, Brands Hatch, Miami Circuit, Willow Springs tu byly tratě vytvořené pro samotné Gran Turismo jako Dragon Valley, či Tokio Highway. Což pro potřeby bety je dostačující. Podstatné bylo otestovat online prvky a stabilitu připojení.

No to, že auta před obrazem poskakovala jak klokani, to ani nebudu zmiňovat. Holt to lagovalo a s tím se nedá nic dělat, proto se hra testuje, aby se to dalo opravit. jinak vše, co režim sliboval bylo splněno a o jeho kvalitách v plné hře dozajista nebude pochyb. Co mě však děsně otravovalo byli všudypřítomní hňupové, kteří měli potřebu do sebe neustále vrážet, z asi pětadvaceti závodů jsem si užil dva a to hlavně proto, že nás jelo jen 5 a tak stačilo nabrat rozestupy, jinak byl pocit ze závodu najednou úplně pryč a vystřídala ho frustrace a pocit, že hraju demoliční derby, ale bez prvku demolice.. Což mě vlastně přivádí k tomu, že GT Sport nemá absolutně žádný model poškození, jediné k čemu se můžete dostat je trochu seškrabnutý lak, což je v současnosti snad až k smíchu a žádný pláč kolem, že to vynahradí v jiných místech není na místě a brzy si řekneme proč.

Ale nač čekat. Jdeme se podívat na jízdní model a fyziku. Když si vzpomenu na ty nahrané hodiny ve Forze Motorsport 6, Assetto Corsa a Project CARS, vždy jsem měl před sebou nějaký pocit výzvy a to obzvláště, když jsem vypl u všech zmíněných her veškeré asistence, tedy vyjma ABS. Auta měla při plném plynu tendence se přetáčet a regulace plynu je vždy naprosto na místě. Když se vám auto rozkymácelo byl problém jej srovnat, hlavně ve vysokých rychlostech. Tento pocit, jsem během hraní GT Sport neměl a to jsem opět vypl všechny asistence, krom ABS, celkový pocit byl jak se to říká, strašně casual, tedy snadný. Když šlo auto do smyku lehce se z něj dalo dostat. Navíc mám pocit, že když jsem první kvalifikace odjel s automatem, tak umělá inteligence, která by se vám měla starat o řazení jaksi zapomínala, že brzdíte a tak nějak nepodřazovala. To sem pochopitelně eliminoval přepnutím na manuální řazení, které je u takových her prostě nutnost, ale hru jsem chtěl otestovat, takže prostě ten automat jsem zkusit musel.

Porovnávací video 1

Dále kolizní model, také nebyl nijak závratný, když jste do někoho vysloveně nevlítli ze zadu, tak se v podstatě nic nedělo, bylo to jako když se o vás opře trochu silnější vánek. Nějaké to skřípění plechů, ale kdepak. V podstatě mám pocit, že lepší fyzikální model mělo i již pět let staré Gran Turismo 6. Které navíc mělo dynamické počasí a dynamickou denní dobu, ale to v GT Sport nebude, aby hra nemusela provádět zbytečně složité operace, údajně. Také to prý byla daň za to, že ve hře může být najednou dvacet aut. Pak tedy, alespoň doufám, že jiné počasí bude přítomné, alespoň jako v případě šesté Forzy jako samostatný režim tratě.

Pamatujete si ty krásné screenshoty a ty krásné replaye, které byly prezentovány? No ty nemají s vizuálem samotné hry nic moc společného. Jelikož vizuál je v těchto režimech značně vylepšen a nezobrazuje to, jak hra samotná vypadá. Okolí tratí je na silně nízké úrovni, prostředí je takové sterilní a nemastné neslané, když to srovnám v případě živé a efekty nabité konkurence ve formě dva roky staré Forzy 6, pak bych vizuál shledal jedním slovem nudným. Ve hře vás nic nepřekvapí, prostě jak je to navržené, tak to staticky zůstane. A třeba taková Dragon Valley to byl jedním slovem hnus. Ano, modely vozidel jsou krásné a detailní, avšak interiéry jsou na tom už trochu hůře a rozhodně nejsou tak detailní jako u konkurence a pokud jedete v pohledu z kokpitu v rozmezí 15 minut před závodem, tedy ještě v rámci poslední kvalifikace, tak upozorňující odpočet vám úplně brání ve výhledu a mě nezbývalo nic jiného, než přepnout pohled.

Takto to vypadá, že hře možná až přehnaně křivdím, ale není to tak. Jsem fanoušek GT od prvního dílu a kromě 5tého dílu jsem žádný díl nevynechal, ale s klidným srdcem mohu říci, že tento díl na mě působí nejhůře, tedy jako nejhorší díl ze všech. Což je velmi nemilé, když se na hře údajně dělá sedm let. Na hře to rozhodně tak nevypadá. Místo toho, aby vytvářeli realný photo režim a nabouchali replaye, které působí opravdu skvěle, by se měli více soustředit na samotné hraní, protože jinak to jejich real driving simulator pod názvem mohou smazat. Na druhou stranu jedná se o betu, ale z vlastní zkušenosti vím, že beta většinou demonstruje téměř finální vzhled hry a release verze se tak liší jen v detailech. Tady to vypadá ještě na pořádný kus práce. Ale je pravda, že framedropy byly opraveny a stejně tak screen tearing.

Nakonec bych mohl zmínit i další mody, které ve hře budou přítomny, byť je nebyla možnost vyzkoušet. Hra má připraveny záložky pro Campaign, ale nevím zatím, co si pod tím mám představovat, jestli půjde o plnohodnotnou kariéru, nebo jen nějaký průlet nějakými režimy. Pak se můžeme těšit na právě testovaný režim Sport, dále byla připravena záložka pro Multiplayer a Arcade. Jestli bude přítomná i nějaká možnost úpravy vozidel zatím není známo. V betě šlo jen nastavit vůz podle možností, které vychází z dané současné verze vozidla. Mám strach, že GT Sport bude takový polovičatý titul, který má zavřít pusu všem, který volají po Gran Turismu na PS4.

Je opravdu smutné, že vývojáři údajně celou hru vytvářeli od nuly, ale zatím to tak bohužel nevypadá, opět mi to spíše přijde jako reskin předchozího dílu, než jako něco, co se vytvářelo od nuly a nebo vývojáři zkrátka neumí vytvořit dobrý engine, který by zvládl vše na výbornou. GT6 bylo důstojné rozloučení s předchozí konzolí, ale tato generace má taky čtvrtý rok a my vlastně ani neznáme datum vydání. Nehledě na to, že letos se slaví dvacáté výročí série a pokud chtějí vývojáři vydat hru v podobě v jaké je nyní prezentována, pak se musí připravit na patřičnou ostudu. I když vzhledem k tomu očekávání na to snad hráči i opomenou, ale to by byla chyba a nedošlo by k opravdu radikálnímu zlepšení série. Někde jsem četl, že Forza vychází každý rok, i když jde o dva roky, ale o to nejde, vždy do série přinese něco nového, nikdy nestojí jen na místě. Ale u Gran Turismo Sport to naopak vypadá, že je to více ochuzené, byť má jít o spinoff, ale upřímně čekáme tolik let jen na něco, co nedosáhne na kvality předchozích dílů? Pevně doufám, že se do vydání vše vylepší, moc si to přeji, ale podle současného stavu hry přestávám věřit v nějaký zázrak.

Porovnávací video 2