Poslední počin Microsoft studios měl velice těžký počátek, dokonce vůbec neměl spatřit světlo světa. Samozřejmě se tak nestalo a před námi leží vskutku skvostný titul nesoucí název Halo 4. Hra sice na při svém vzniku klopýtala o svou existenci, jelikož se série táhla již delší dobu a titul Halo Reach měl být posledním dílem, ovšem v datum vydání se stala, v prodejích za první týden, číslem 2 a to hned za Call of Duty Black Ops II.

Druhé místo je samozřejmě krásné, ale hra se také honosí i prvním místem. Toto umístění se týká financování vývoje. Jelikož hra je, co se nákladů na vývoj týče, nejdražší hrou v historii Microsoft Studios. To se myslím vyplatilo a zrodila se hra, která dává značce Halo nový rozměr.

Halo 4

Realita vs. virtuální svět
Co mě zaujalo ještě mnohem dříve, než titul vůbec spatřil světlo světa, byla grafika cut-scén. Když jsem viděl první gameplay video s drobným filmečkem myslel jsem, že sleduji film spíše z hollywoodských studií, než od vývojářského týmu Microsoftu. Ano, je to tak, filmečky ve hře opravdu vypadají skvostně a někdy máte dokonce pocit, že postavy v nich jsou živí lidé.

Graficky samotná hra vypadá také velice povedeně, a pokud díl srovnáte s předchozími, zjistíte, že poslednímu počinu nesahají ani po kotníky. Vylepšení se dočkalo prakticky vše do prostředí, přes zbraně, až po mimiku postav. Vše je detailní a propracované. Hra zkrátka využívá plného potenciálu konzole, pro niž byla stvořena.

Halo 4

Prastaré zlo vypuštěno!
Hra se odehrává několik let, po událostech dílu třetího. Jako Master-Chief opět povstanete na vaší lodi, která se zrovna ocitá pod útokem. Z dlouhého hibernačního spánku vás probudí vaše malá UI přítelkyně Cortana, která, jak později zjistíte, sehraje velice důležitou roli v záchraně planety Země.

Ať se ovšem snažíte sebevíc zkáze vašeho plavidla nelze zabránit a tak se ocitáte na planetě, kterou loď obíhala. Opět na ní budete čelit starým známým nepřátelům. (Zvuky, které ti malý vydávají, mě vždycky rozesmáli) Ovšem na planetě naleznete vám doposud neznámou stavbu, která ukrývá nepřítele, jakého svět ještě nezažil. Tím nepřítelem je stvoření známe jako Didact.

Když se dozvíte co Didact chce, je třeba ho zastavit, jelikož je v sázce osud celého lidského pokolení. Později se dozvíte, že existuje jakýsi katalyzátor zvyšující Didactovu moc natolik, že lidský organizmus spálí na prach. Vše totiž nasvědčuje tomu, že lidská rasa je nepovedeným evolučním řetězcem, prothenianů, Didactovo rasy. Osud lidstva se tak rozhodne na oběžné dráze naší planety. To jestli Didact zvítězí je jen na vás!
Příběh je velice pěkně odvyprávěn a hra má jistý spád a tak vás ani na moment nenudí, jak se říká, furt se něco děje. Vše je také podkresleno velice pěknou hudbou a i zvuky prostředí vše skvěle dokreslují.

Halo 4

Boj na život a na smrt
Co mě zaujalo, hned co jsem dostal možnost hrát, bylo ovládání. Vzhledem k tomu, že je hra čistě Xboxovou záležitostí, bylo ovládání uvedeno do stavu dokonalosti. Hra mě tak nepřestala bavit ani na sekundu. Kamera se chová jak má, nikde se neplaší, ani nestagnuje. Celkově se to hraje velice dynamicky, a tak to má být.
Bohužel, co vás zamrzí je délka hraní, jež činí zhruba 6 hodin. Děj vás totiž tak vtáhne, že až zamrzí, že je konec. Ovšem hra nabízí i značnou multiplayerovou podporu, která nabídne měsíce a měsíce hraní.

Titul obsahuje několik možností hry více hráčů, přes klasické až po kooperativní mód Spartans Ops, jedná se vlastně o takovou druhou kampaň, kterou můžete hrát se svými přáteli. Děj se točí kolem komanda Spartan Ops. Ten se lehce dotýká o hlavní příběhovou kampaň, funguje však samostatně a jedná se o jiný herní zážitek hlavně s více lidmi,
Co nechybí, jest úprava vzhledu a zbrojního arsenálu pro multiplayer. V editoru si můžete vytvořit zcela svého Spartan vojáka. Pro přístup ke všem možnostem však musíte dosáhnout jisté úrovně ve hře více hráčů.

Halo 4

Pár slov závěrem
Titul Halo 4  je hrdým a vylepšeným následovníkem dnes již kultovní série Halo. Nabízí výbornou herní atmosféru spojenou se skvělým příběhem a nádhernou grafikou. Pokud jste navíc milovníky multiplayeru, hra vám vydrží celé měsíce. Jestli jste ovšem hráči, kteří mají rádi propracovaný příběh, bude vás na konci hry mrzet, že už hra končí.Halo 4


HODNOCENÍ 90/100

Klady:
Skvělý příběh
Grafika
Multiplayer

Zápory: 
Krátká singleplayerová část