Rok 2017 je za námi a je už tak nějak zvykem pokusit se zhodnotit ten minulý rok i z pohledu nás hráčů, připomenout si, co se na herní scéně povedlo, co by naopak mělo být rychle zapomenuto a co nás čeká v roce příštím. Letošek je ale tak trochu výjimkou, protože všemožné ankety a vyhlašování her roku tak trochu nemá smysl. S trochu nadsázky by se dalo říct, že všechny hry, kromě dvou, si to rozdají o třetí místo. A myslím, že následujících pár dnů mi dá za pravdu. Troufnu si tvrdit, že 99% anket suveréně ovládne duo Zelda a Mario. Já bohužel tyto dva herní skvosty nehrál, něco mi ale říká, že se objeví v žebříčku kolegy. Možná mi to tak trochu uvolňuje ruce a mám tak víc prostoru vyzdvihnout i další hry. A že bylo z čeho vybírat, rok 2017 byl na kvalitní tituly neskutečně bohatý.

Vyhodnocení roku 2017 podle Kuby

1. místo - NiOh

Obliba „souls“ her je jak mezi hráči, tak mezi vývojáři natolik silná, že každý rok vznikne několik her, které se sérií Dark Souls inspiruje. NiOh ale šel trochu dál a dokázal spojit vysokou obtížnost s rychlou a přímočarou akcí, vše navíc doplněno solídním příběhem. Hra byla navíc zasazena do doby feudálního Japonska a to se nakonec ukázalo jako trefou do černého, málokterou hru jsem loni hltat s takovým uspokojením, jako právě NiOh

2. místo - Nier: Automata

Pro mě osobně je Nier: Autoamata v podstatě dokonalou hrou, která ve mně zanechala skvělý dojem. Pár nedostatků se samozřejmě najde, ale jsou to jen drobnosti. Nier: Automata nabízí skvělý příběh, úžasnou hratelnost na desítky hodin, propracovanost herních mechanik a i dokonalý hudební podkres.

3. místo - Assassin´s Creed: Origins

Roční pauza sérii obrovsky prospěla a Ubisoft se zdá se poučil. Nějnovější díl více než která koliv jiná hra připomíná Zaklínače 3, je obrovská, nádherná, se slušnou hratelností i příběhem. Egypt táhne a podívat se na to, jak vlastně Bratrstvo assasínů vzniklo bylo velikým překvapením.

Překvapení roku

Nebudu lhát, po oznámení hry Assassin´s Creed: Origins jsem byl přesvědčen, že mě tento díl mine. Série se mi zdála vyčerpána, předchozí díly z Londýna a Paříže mě totálně splynuli v jeden, série stagnovala a defacto jen každý rok přinesla podobnou hru, jen v jiných kulisách. Assassin´s Creed: Origins se ale nakonec stal pro mě tím největším překvapením, tam kde jsem očekával stereotyp předchozích her jsem dostal defacto jinou hru. Překvapil mě i samotný Ubisoft, že se pustil to takového risku, který mu ale nakonec vyšel. Pro mě osobně se tak Assassin´s Creed: Origins stal dost dobře možná nejlepším dílem série.

Největší zklamání roku

Nemám rád tuto katogorii. Často může být chápána jako kategorie o nejhorší hru roku, ale není tomu tak. Mě dokáže suveréně zklamat ta hra, do které vkládám určité naděje, které ale nejsou naplněny. A to i v tom případě, že hra je nakonec dobrá. Loni se tak tímto nešťastným způsobem zapsaly dvě hry. Jako první to schytá Destiny 2, která mě nedokázala udržet dostatečně dlouho, obsah je nezajímavý, systém odměn nesmyslný a o ceně dlc a jejich obsahu snad ani nemá smysl mluvit. Bungie společně s Activisionem dokázali jednu z mých nejoblíbenějších herních značek totálně zničit. Druhou hrou, která mě neskutečně zklamala je možná trochu překvapivě Forza Motorsport 7. Vypadá sice krásně, hraje se stejně dobře jako její předchůdce, ale v tom je právě zakopán pes. Forza Motorsport 7 je pouhý reskin minulého dílů, nese si všechny nedostatky které FM6 měla, nepřináší nic nového. Obrovský vozový park je fajn, počasí krásné, ale je to jen pozlátko, to hlavní, nějaká evoluce série a posun se absolutně nekoná.

Největší očekávání

Na rok 2018 je již teď oznámeno obrovské množství her, které mají všechny předpoklady stát se hitem, ale u mě nad nimy jedna přece jen ční. Je to Shadow of Collosus. Sice se jedná o remake, ale původní verzi jsem nikdy nehrál. Dalšími hrami, které u mě určitě zabodují, by mohl být Monster Hunter, God of War 4, Spiderman, Biomutant. nebo Red Dead Redemption 2. Ať tak či onak, vypadá to, že rok 2018 bude ještě lepší, než ten letošní.

Vyhodnocení roku 2017 podle Jirky

1.místo – The Legend of Zelda: Breath of The Wild

Letošní hrou roku je v mých očích je jednoznačně tato exkluzivita pro konzoli Nintendo Switch. Za tu dobu, co hraji video hry, jsem asi lepší hru nehrál. Hra je natolik komplexní a nabízí tolik možností, že je to až k nevíře. Někomu by možná mohl vadit grafický kabát, ale opak je pravdou. Stylizace hry je jedna z nejlepších vlastností tohoto titulu, kterou překonává nepřekonatelná hratelnost. Hra roku? Tohle je minimálně hra jedné dekády.

2.místo – Assassins Creed: Origins

Assassinské Univerzum je už natolik rozlehlé, že by se mohlo zdát, že se v něm jeden ztratí. Nový díl šel na všechno jinak a přinesl zcela jiný herní zážitek, než předchozí díly. Nabídl výtečně zpracovaný svět, nádhernou grafickou stránku a hratelnost velice podobnou titulu Zaklínač 3. Není proto divu, že jsem u hry trávil tolik času a prakticky se od ní nemohl odtrhnout.

3.místo – Injustice 2

Nad tímto umístěním jsem dlouho přemítal, ale vlastně není co řešit. Injustice 2 je rozhodně nejlepší bojovou hrou tohoto roku a jednou z těch nejzábavnějších. Možnost porovnat hrdiny a padouchy z komiksového univerza DC Comics, se neodmítá a obzvláště ne v podobě, v jaké nám tato možnost byla naservírována. Tuto hru hraju prakticky dodnes, jelikož díky režimu Multiverse je prakticky nekonečná. Jedinou výtkou je snad nesmyslně drahý season pass.

Překvapení roku

Překvapením letošního roku pro mě byla hra Prey. Tato hra, měla nahradit kdysi zrušený projekt, jehož značku přebrala společnost Bethesda. Vývojem bylo pověřeno studio Arkane, tedy tvůrci skvělé série Dishonored, a výsledek dopadl na výbornou. Hra měla technické porodní bolesti, ale náplní a hratelností to skvěle vyrovnala. Z této hry jsem měl velké obavy a nakonec je z toho pro mě opravdu překvapení roku.

Největší zklamání roku

Jak psal Kuba výše, občas se tato kategorie zaměňuje za nejhorší hru roku, ale tomu tak není. Jde spíše o nenaplněné ambice, nedostatek inovací, či nulový posun. Za mě je letos největším zklamáním hra Gran Turismo Sport. Tato závodní hra byla ve vývoji opravdu dlouhou dobu, měla spousty odkladů a nakonec vyšla ve velmi polovičaté podobě s jízdním modelem, který čest sérii Gran Turismo rozhodně nedělal. Auta přilepená k silnici nulový kolizní model, zkrátka hrůza. Korunou všeho se stalo úplné vyřazení singleplayerové kariéry, kterou nahradilo, co si v podobě různých výzev. Hrál jsem sérii Gran Turismo od prvního dílu, ale takto by to opravdu nešlo.

Největší očekávání

Letošní rok 2018 je hodně nabitý kvalitními tituly a osobně mám očekávání prakticky ke každému. Osobně jsem velice zvědav na exkluzivitu Sea of Thieves pro Xbox One. Nemenší očekávání mám od českého Kingdom Come: Deliverance a pátého dílu série Far Cry. Her je opravdu spousta a jak jsem řekl, ke každé máme nějaká očekávání a to vlastně pořádně nevím, co ještě rok 2018 na herní scéně přichystá.

Vyhodnocení roku 2017 podle Ládi

Rok 2017 byl na hry velmi bohatý. Vedle zajetých her a velkých blockbusterů, jako jsou FIFA, NHL, Call of Duty nebo třeba série Need For Speed, jsme se konečně dočkali pokračování her Wolfenstein, Destiny, StarWars: Battlefront, Resident Evil nebo Forza. Mohl bych zde jmenovat desítky her, které vyšly a které jsem hrál. Některé byly povedené, jiné zas méně. Některé mne překvapily a jiné jsem smazal po první hodině hraní. Ovšem v každém roce bychom měli zvolit vítěze a poraženého a tak tento článek nebude výjimkou. Upozorňuji, že hodnotím pouze hry, které jsem hrál.

Největší zklamání roku

Asi to ode mne očekával každý. Všichni jsme se na tu hru těšili, přehrávali si dokola ta stejná videa a byli lační po jakékoliv nové informaci. Plánovali jsme taktiky a těšili se na impozantní grafiku, vytříbený gameplay a nový obsah. Jenže pak ta hra vyšla, zahráli jsme si ji, dosáhli maximální úrovně a zhodnotili ji. Ano, řeč je o druhém pokračování Destiny 2, kterému jsem já sám dal v naší recenzi 7 z 10. Zároveň jsem také napsal, že Destiny 2 nepřináší nic nového a že cenová politika Activisonu je zatraceně tvrdá. A obojí se bohužel potvrdilo. Hráči sice dostali nové DLC, jenže to prakticky kromě pár nových map a příběhových misí, které však příběh vůbec nerozšiřovali ani nijak nevysvětlovali, nic nepřineslo. Nejenom že bylo drahé, ale díky tomu, že se zvedl Level Cap postav, jste dokonce nemohli hrát určité eventy ze základní hry, pokud jste si právě ono nové DLC nepořídili. A to už byl opravdový vrchol a hráči začali hru vehementně opouštět. K Destiny 2 mě napadá takové jedno přísloví: „Kdo s čím zachází, tím také schází.“

Největší překvapení roku

Vůbec bych netušil, že bych tuto hru, respektive sérii, byl schopen někdy schopen zmínit v nějakém svém kladném TOP něco. Jenže jak to tak bývá, hry o které se prakticky nezajímáte, vás nejvíce překvapí. Proto zcela otevřeně říkám, že mým největším překvapením za uplynulý rok je Call of Duty: World War II – SINGLEPLAYER.

Přiznám se, že do druhého CoD: Modern Warfare II jsem si každý díl předobjednával. Nicméně směr, jakým se celá, dnes už můžu říct sága, ubírala, mě postupně od těchto her odrazoval. Ano, s vždy ročním zpožděním jsem si od někoho na pár večerů další díl CoD půjčil, abych se znovu utvrdil v tom, že se Call of Duty opět nikam neposunulo. A ani tentokrát to nebylo jiné. Samozřejmě, věděl jsem, že nový díl je zasazen do období druhé světové války, čímž prakticky Call of Duty jde proti svému úhlavnímu nepříteli Battlefieldu. Lákala mě ale opět touha proklepnout si vývojáře, jestli konečně naložili s hrou, respektive s příběhem pro jednoho hráče, správně. A tentokrát to díky Bohu vyšlo. Hra graficky konečně překročila svůj stín a vypadá k světu. Ano, je to to pravé americké klišé plné výbuchů a projevů patosu, ale byl jsem konečně „doma“. Konečně jste si hráli na toho vojáka, který je jen miniaturním kolečkem v celém válečném kolosu, který však funguje bezchybně.

Hra mě strhla přesně tak, jak měla, takže jsem nehledal jiné cesty a tím pádem nenarážel na neviditelné bariéry, jak bylo zvykem u předchozích dílů. Dokonce i samo CoD ubralo na obrovské nerealističnosti, i když se jedná stále o arkádu, takže vám nepřistane pod nohy 20 granátů za vteřinu a akce nejsou přemrštěně chaotické. Příběh je přesně ten pravý popcornový na krásný zimní víkend. A co že hra recykluje sama sebe před X lety? Vylodění v Normandii nebo bitva v Ardenách v nové grafice? Paráda! Jen doporučím si nastavit obtížnost na Hardened a větší, jinak si zkazíte veškerou zábavu.

Nejlepší hra roku

PREY! PREY! PREY! Ano, nemohu jinak. Hra, ve které jsem strávil při prvním hraní více jak 72 hodin čistého času a u které jsem se královsky bavil (promiň Zeldo: Breath of the Wild, opravdu jsem tě nehrál), musí být notně vyznamenána. Pokud jste alespoň trochu milovníky série System Shock a jeho novodobého nástupce v podobě série BioShock, nebo zda alespoň trochu máte rádi RPG FPS styl, zkuste PREY. Nebudete litovat. Hra, která mistrně v sobě spojuje výše zmíněné hry a navíc k nim přidává něco z Half-Life, Deus Ex nebo Dishonored a to vše zabalené v balíčku od Bethesdy, to jednoduše chcete. Navíc zde není multiplayer, takže se vývojáři soustředili pouze na hru pro jednoho hráče, na příběh, který může mít několik konců. Jaké jiné hře bych měl tedy dát nejvyšší ohodnocení, než té, kde při plnění vedlejších úkolů máte vlastně pocit, že plníte hlavní linku a nechce se je vám opouštět? Kterou jinou hru bych měl ocenit než tu, kde existuje několik způsobů, jak se dostat na konec? Ne, pro mě je tím nejlepším, Prey.

Hry z roku 2017, které by jste měli mít

Jak už jsem psal v úvodu článku, rok 2017 byl velmi silným herním rokem, proto bych vám rád ještě uvedl pár jmen, které by vám neměly v šuplíku nebo v digitální knihovně chybět.

Tím prvním je rozhodně Wolfenstein II: The New Colossus. Blazkowicz je zkrátka perla mezi hrama a také důkaz, že i série z 90. let se může úspěšně transformovat do 21. století. Kvalitní gameplay, zábavné mise, zajímavý příběh, krásná grafika a spousta mrtvých Nacistů, to je nový Wolfestein.

Další hrou je Lego Marvel Super Heroes 2. Tato hra úžasně spojuje snad všechny světy LEGA. Super Heroes 2 jsou sázkou na jistotu pro ty, kteří holdují akčnímu LEGO žánru a vědí, že na několik desítek hodin nic jiného nespustí.

PlayerUnknown´s Battlegrounds. Tato hra vtrhla na PC v březnu roku 2017 jako uragán a dokázala sesadit takové velikány, jakými jsou CS: GO nebo DOTA 2 a to byla ještě v Early Access verzi. Hra na motivy Battleroyale, kde jste jedním ze sta hráčů s jediným úkolem přežít je nyní dostupná i pro konzole Xbox One. Pokud hledáte hru, kde můžete až s čtyřmi svými kamarády zažít trochu toho adrenalinu, PUBG je právě pro vás.

Největší očekávání roku 2018

Kingdom Come: Deliverance. RPG hra z českého prostředí kterou sleduji již od ohlášení. Stojí za ní české studio Warhorse v čele se svérázným Danielem Vávrou. Pro mě jedna ze stěžejních her roku 2018. Snad se nebudeme nudit a bude to skutečně „Dungeons and no dragons“ hra.

Metro: Exodus. Pokud jste milovníky post apo her a ještě k tomu víte, kdo je Dmitry Glukhovsky, tak určitě znáte i jeho knižní bestsellery METRO. A právě na motivy těchto knih je založená celá herní METRO série. A sluší se uznat, že se jedná o samé kvalitní tituly. Post apo FPS-RPG s důrazem na příběh? Za mě rozhodně ano.

Jako fandu studia DICE a jejich zavedené série Battlefield by byl hřích, kdybych případný nový díl zde neuvedl. Takže pokud bude ohlášen, tak samozřejmě nový Battlefield, který by se měl už dle určitých náznaků odehrávat v období druhé světové války. No uvidíme, možná budeme velmi překvapeni.

Je spousta dalších her, které nás čekají v roce 2018, ale na všechny zde není prostor. Možná se sluší ještě jmenovitě říct třeba A Way Out, Sea of Thieves, nebo božsky vypadající Anthem. A také věřím, že většina hráčů stále čeká na nový Red Dead Redemption, že?