Just Cause 3 - Recenze

 

Taky se někdy představujete na pláži nějakého tropického ostrova. Trávíte příjemnou dovolenou a vychutnáváte si ničím nerušený klid. Taková ta typická idylka. Jenže někdo si ideál tropického ostrova představuje poněkud jinak. Myslím tím vývojáře z Avalanche Studios, kteří nám letos naservírovali další šílenou dovolenou na tropickém ostrově, pardon souostroví. Proč sílenou? Představuje si snad někdo z vás, že by trávil dovolenou na ostrovech ovládaných militárním diktátorem, kterému čas od času hrábne v makovici? Já osobně ne. Ale Rico Rodrigez, jo to je jiný kalibr. Ten si své volnočasové aktivity nedokáže představit jinak než se samopalem v ruce u hlavy diktátora. K této situaci tedy nedochází okamžitě. Jedná se však o velice rychlý nástřel toho, o čem vlastně jde v sérii Just Cause. Do stejných kolejí se tedy vrací i pokračování Just Cause 3 a podle všeho má být ještě šílenější, zábavnější a hlavně maximálně rozlehlé. Tak se uvidí, jestli vývojáři dodrželi slibům, které si dovolili vypustit z úst. Uznejte sami, že v poslední době není zdaleka všem slibům dostáno.

Příběhově hra začíná v oblacích, tedy na křídlech letadla a velmi rychle dávkovaným raketometem. Rico se vrací domů a hodlá to předvést v plné parádě. Přeci jenom se od starého známého dozvídá, že jeho milovanou domovinu sužuje jakýsi mamlas, který to nemá v hlavě zcela v pořádku, týrá všechny kolem sebe a zve se vládcem země. Děj Just Cause 3 není nikterak složitý a pokud se ho budete snažit brát s vážnou notou asi hru po chvíli vypnete. Tato hra se totiž nebere vážně vůbec v ničem. Jedná se o arkádové hraní v ryzí podobě. Takže nečekejte vymazlený model řízení, nějakou balistiku střel, či podobné věci. Ani pád z budovy vám nezpůsobí větší ujmu na zdraví. Jestli je tu něco podle nějakých pravidel tak snad akorát to, že zbraně střílí, auta jezdí, lodě plují a letadla létají. Jinak je celé souostroví vaším jedním velkým hřištěm, kde si můžete dělat prakticky cokoliv. Je také pravda, že v rámci příběhu zažijete spoustu momentů, ze kterých se vám budou klepat bránice. Poznáte spoustu nových spojenců a krav. Ehm, ano i na krávy se dostane. A já si osobně myslím, že to je všechno něco, co k této sérii neodmyslitelně patří. Je to hra, která vás nechá hrát.

Musím uznat, že grafické zpracování se, v závislosti na obrovské rozloze herní světa, zdá být velmi vydařené. Příroda je velmi malebná a pestrá se spoustou květin, stromů, keřů, polí s obilím a také zvířátek prohánějících se všude možně. Kontrast  zde tvoří městečka a města, která však skvěle zapadají do kontextu s dějem a okolím. Tedy jejich kompletní stylizací. Je pravda, že tak velká rozloha sebou nese i jisté kompromisy. Hlavně vegetace se načítá v jisté dohledové vzdálenosti, ale v daný moment je vše jak má být. Pak také rozlišení textur je v některých případech trochu horší a je pravda, že spousta motivů se může opakovat. Co může, také se opakuje.  Zvukovou stránku hry bych pak pochválil zejména po stránce dabingu daných postav.  Musím říct, že skvěle dotváří celkovou kompozici v cut-scénách a dokonce bych řekl, že dabing a jeho pojetí má silný vliv na zábavnost jistých scén napříč hrou. Horší je to pak se zvuky některých zbraní, které na mě nepůsobili příliš věrohodně a neměl jsem pocit, že střílím ze zbraně. Naštěstí se jedná o menšinovou záležitost. Co však nelze opomenout byl bídný stav hry, kdy i po několika patchích hra stále vykazuje technické potíže. Z počátku se nešlo ubránit pocitu, že hra je vlastně prakticky nehratelná. Jelikož propady snímkování byly opravdu alarmující, tedy vše se odehrávalo zhruba po hodince hraní. Kdy hra nejspíše nedokázala promazávat dočasné soubory, jelikož z počátku hra vždy jela jako hodinky. Tento problém byl tedy již vyřešen, ale stále je hra plná glitchu a bagů, které mohou dosti znepříjemňovat herní zážitek. Naštěstí současný stav hry, již je v hratelné podobě a tyto problémy jsou čím dál tím vzácnější, což je dobře. Vývojáři by si však měli vrazit jednu za to, že si dovolili hru vydat v takto nedodělané podobě.

Just Cause 3 je jinak hra mnoha možností. Zbraňový arsenál je velmi bohatý, to samé se dá říci o dopravních prostředcích a to ať to pozemních, vodních, či létajících. Všeho je zde dostatek, ale nějak se nedá říci, že bych je některak používal. Novinkou v tomto díle je totiž wingsuit. Ten doplnil klasický padák a vám se tak dostává věcička, se kterou se dají dělat opravdu šílené skopičiny. To pak máte stále kombinaci: hák, w-suit, padák. Najednou zapomenete, že vlastně můžete řídit nějaký ten dopravní prostředek. U sebe můžete také nosit najednou tři zbraně. Ideální kombinace pro mě byla dualní uzi, těžký kulomet a raketomet. To pak máte silvestra každý rok, ohňostroj si totiž uděláte prakticky z čehokoliv. Také možnost lanem dva objekty k sobě, či dva vojáky, se ukázala velmi užitečnou věcí. Párkrát jsem si udělal variaci na klasický western, kdy jsem táhl ty prašivé psi za svým ořem, tedy vehiclem, haha. Tato hra je opravdu o volnosti a přístup k daným úkolům je tak zcela ve vašich rukou. Přičtěte si k tomu poměrně slušnou destrukci objektů a hned je o zábavu postaráno.

Záporem pro mě na hře byla umělá inteligence nepřátel, která není nikterak oslnivá. Nepřátelé se často neumí ani trefit, což vede k tomu, že nepřátele zde budete likvidovat doslova po stovkách. Tedy ne, že by na tom předchozí díly byly jinak. Ale jestli člověk čeká nějakou výzvu, tak zde ji jen tak nenalezne. Na druhou stranu proti letadlová obrana je naopak velmi přesná a s vrtulníkem vydržíte ve vzduchu tak 30 sekund. Pochopitelně pokud se s ním rozhodnete dobít nějakou ze základen. Létání nad krajinou je procházka růžovým sadem. Dobře, dejme tomu, že umělá inteligence je tupá jak slepice, ale když už se tedy na vás zaměří, tak stejně umřít je pro vás téměř nadlidský úkol. Protože Rico Rodrigez je zkrátka variací na terminátora, s kombinovaného s Jamesem Bondem a pokřtěného Chuckem Norrisem. Má to však svou světlou stránku. A jakou? Že frustrace bude pro vás v případě hraní Just Cause 3 sprostým slovem a lidé, kteří se s touto hrou nikterak trápí budete mít za naprosté blázny. Když už jsem umřel, tak jsem si pomalu stihl udělat kafe, než se mě nepřátelé ráčili ustřílet. Kolikrát si na pomoc museli přivolat ještě vzdušnou podporu. Tak pánové, příště trochu více realismu, chytřejších nepřátel a hlavně postavu, která se občas musí i krýt.

Po obsahové stránce nemám hře prakticky co vytknout. Příběhových misí je ve hře slušné množství, což je vlastně svázáno i s faktem, že herní svět je opravdu rozlehlý. Příběhové mise jsou sice založené stále na stejných principech. Ale tak nějak jejich hraní je natolik zábavné, že vám to nikterak rušivé nepřijde. Navíc vedle příběhových misí máte i spoustu challengů, které vám mohou postupně odemykat nové skilly s různými zbraněmi, či dopravními prostředky. Challenge se pak většinou zpřístupní po osvobození nějaké té vesničky, či celého regionu. Což je kolikrát doprovázeno celkem vtipným videem zuřícího diktátora, kterému se pod nohama rozpadá vláda. Jo rebelové jsou holt prevíti. Vlastně je škoda, že hra neobsahuje žádnou multiplayerovou složku, tedy krom poměřování žebříků, ale ty opravdu jako hru více hráčů nepočítám. To snad ani nejde. Upřímně říkám, že multiplayer by mohl být něco, co by hře jedině prospělo. Kdyby se vám během hraní náhodou stalo, že by vám třeba došla munice, či jste potřebovali odvoz na určité místo. Tak není problém stačí si nechat shodit kontajner, který v sobě klidně může ukrývat helikoptéru, či letadlo a jako bonus dostanete spoustu zbraní na hraní. No neberte to.

Celkové zhodnocení:

Just Cause 3 je šílená akční jízda v obřím otevřeném světa, která v sobě ukrývá tu nejryzejší podobu zábavy. Je bohužel pravdou, že má několik nepřehlédnutelných much, které mohou spoustě hráčům vadit. Což v kombinaci s poměrně odfláknutou technickou stránkou v datum vydání může inklinovat ke katastrofě. Naštěstí hra svou zábavností a svobodou ve spoustě ohledů předčí své nedostatky a to je vlastně to nejpodstatnější. Teď už jen kompletně odladit technický stav, který se dnes dá považovat za přijatelný a nic už hře v rozletu bránit nebude. Tedy pokud jste fanoušci ztřeštěných akčních arkádových her.

Hodnocení: 8/10