Série LEGO her je tu s námi už pěkně dlouhou dobu a prozatím stihla pokrýt několik veleznámých filmů, od Hvězdných Válek přes Indiana JoneseHarryho Pottera. Někdo si ale řekl, že by nebylo od věci splácat z kostiček i pirátské dobrodružství v čele s věčně ožralým Johnnym Deppem. Protože co jiného může být esencí pravé zábavy než toulky po oceánech? Mručet slastí by měli především fanoušci filmové série, kteří z titulu také vytáhnou to největší množství humoru. Ten je totiž postaven zejména na znalosti filmové předlohy a bez ní tak budete nad některými momenty jen kroutit hlavou. Jak už je u LEGO série zvykem, Piráti z Karibiku vás protáhnou všemi třemi filmy, od Prokletí Černé perly až po Konec světa. Jako třešničku na dortu si ale užijete i film zbrusu nový. Mluvíme samozřejmě o Vlnách podivna, který se dostane do českých kin 19. května. LEGO hříčka je tak unikátní možností podívat se za kulisy čtvrtého filmového dílu. No, kdo by to nebral?

LEGO pirati z karibiku

Když dělat, tak pořádně

Jak jste jistě pochopili, začneme pěkně od začátku, v dílně Williama Turnera. Hra opět chytře kombinuje hratelné postavy v závislosti na situaci, takže se nikdy nestane, že by nastoupil stereotyp. Ve většině případů totiž po obrazovce pobíhají minimálně dva hrdinové, občas za sebou táhnete dokonce celou skvadru, kde každý má specifické schopnosti a každý dokáže něčím pomoct.

LEGO Piráti z Karibiku

William Turner je například jediný, kdo umí házet sekery a trefovat tak potřebné terče. Jack Sparrow pak jako jediný ovládá kompas, jenž odhaluje tajné zahrabané věci, často potřebné pro další postup. Téměř každá postava tak najde využití a nikdo tu není jen na okrasu. Za celou hru pak postaviček posbíráte více jak 70 a můžete si být jisti, že nechybí žádný z vašich oblíbenců. Přepínání mezi postavami je nutností, naštěstí je hra směřována spíše na dětské publikum a veškeré hádanky tak mají jasnou grafickou nápovědu.

Bohužel ani to nepomohlo k odladění obtížnosti a občas se stane, že se zaseknete a nevíte, kam dál. Hra vás totiž nijak nenavádí a neříká, co máte dělat a kam jít. Vše se tak musí povést samo sebou a v oblastech, kde máte jen trochu volnosti, to může být na obtíž. Hráče, kteří si chtějí u hry jednoduše odpočinout, jistě potěší fakt, že můžete v přístavu libovolně přeskakovat mezi „filmy“, které jsou zde zastoupeny mapami u lodí. Zasekli jste se v Prokletí Černé perly? Tak si hezky doběhněte k pokračování. Chcete vidět hned čtvrtý díl? Není problém.

LEGO Piráti z Karibiku

Mmmmm, huh, škrt?

Genialita LEGO série však tkví především v tom, že i přes zcela jasné dětské základy si titul užije téměř kdokoliv bez rozdílu věku a vyznání. Postavičky nikdy nemluví a vydávají většinou vtipné citoslovce, své lidské protějšky z filmů však parodují dokonale. V zásadě si můžete LEGO sérii zařadit vedle parodií typu Johny English či Scary Movie, kdy se znalostí originálu podstupujete masáž bránice ve velkém stylu. Vůbec nejde o to, že by Piráti z Karibiku nabízeli bůhvíjak inteligentní humor. Je to ale ten nejjednodušší humor pro všechny generace, který rozesměje i vašeho psa. Stačí jen trocha nadhledu.

LEGO Piráti z Karibiku

Zatímco herce z filmu na dabing nikdo nezval, hudba už dorazila zcela oficiální, a kdo slyšel alespoň ústřední melodii, bude se tu cítit jako doma. Soundtrack si půjčuje mnohé skladby ze všech filmů, a co je ještě zajímavější, skvěle zapadá a dokresluje situaci i skopičinkám kostičkovaných postaviček. Jsou to zkrátka piráti se vším všudy, a koho zajímá, že jsou ze stavebnice?

Mnohem více mě ale překvapila audiovizuální stránka jako celek. Jistě, z LEGO hry nemůžete očekávat realismus, tvorba Traveller's Tales ale udivuje především neuvěřitelným smyslem pro detail a originalitou, se kterou k vytváření prostředí studio přistupovalo. Vedle důsledně vymodelovaných dílků stavebnice potěší nádherně zpracovaná voda, přidané efekty počasí či vtipné animace postav. Kdo neviděl kradmý pohyb Jacka, ten jakoby nežil.

LEGO Piráti z Karibiku

Kolik je tři a tři kostičky?

Nebyl by to LEGO titul, kdyby nenabízel bohatou přidanou hodnotu. Sbírání mincí a bonusových předmětů už je jakýsi standard celé značky, možnost probíhání všech úrovní s jinými postavami také. Vývojáři se tentokrát činili a vytvořili víceúrovňové levely, jež takřka nutí k opětovnému hraní a objevování bonusů a odemykatelných postav. To samozřejmě ideálně vystihuje kooperační hra, která využívá plného potenciálu dvou postaviček. S kamarádem se to totiž lépe táhne a i přesto, že singleplayer nabízí dostatečně zábavné odreagování, ve dvojici se to ještě stupňuje.

LEGO Piráti z Karibiku

Zajímavou novinkou je i Port Royale, který jsem zmínil výše. Primárně slouží jakožto výchozí bod do všech čtyř filmů, sám o sobě ale představuje celou bonusovou úroveň, jež se postupem času rozprostírá a otevírá nové oblasti. I zde můžete najít tajné poklady, odemknout nové postavy a zařádit si bez nutnosti sledovat příběh.

Na rozdíl od některých předchozích dílů jsou Piráti z Karibiku více příběhově zaměřeni, a tak nenabízejí dodatečné editory s možností tvořit vlastní postavy. Každému hráči bohatě postačí několik desítek postav filmových, a kdo by snad nebyl spokojen, může zavítat do LEGO Hvězdných Válek a ukojit své choutky z vývoje vlastního svěřence.

LEGO Piráti z Karibiku

Do kina nebo ke kompu?

LEGO Piráti z Karibiku je důstojným nástupcem oblíbené série kostičkované stavebnice a především velmi podařeným titulem, který zabaví na dlouhou dobu. Nenabízí nic revolučního, ale dobře kopíruje provařené postupy se zábavou a humorem sobě vlastním, který v případě PC verze (konzolovky ne, sorry) úspěšně přežil i jistě nelehkou lokalizaci do českého jazyka, kterou lze tímto prohlásit za opravdu povedenou. Ať už tedy patříte k mladší generaci nebo jen ke hráčům, co nemají zrovna co na práci, dobrodružství s Jackem vřele doporučujeme. Tak jako s Legem si totiž odpočinete v málokteré jiné hře.
zdroj: Games.cz