Třetí Max Payne je hrou, která nenechá kámen na kameni

Rockstar Games Presents Max Payne 3

Opět uplynulo spoustu let a dočkali jsme se dalšího pokračování oblíbené akční hry, kde si střihl hlavní roli detektiv Max Payne, no měl bych asi zmínit, že v tomto díle, již ex-detektiv Max Payne. A opravdu nevím co se děje, že hry ročníků 2011-2012 končí pořadovým číslem 3, ale i právě recenzovaný kousek se týká hry, jak každý asi tuší, Max Payne 3. Ano vážně s hrami s číslem 3 se roztrhl pytel. Můžeme zmínit kupříkladu Battlefield 3, Modern Warfare 3, Diablo 3, co se týká konzolí, tak Uncharted 3, dokonce se brzy dočkáme třetího Assassin’s Creed. No je toho spoustu a myslím, že ještě tomuto číslu neodzvonil konec.

Screenshot ze hry Max Payne 3

A když zmíním vývojářské studio RockStar Games, které má třetího Maxe na svědomí, také nezůstaneme u jednoho titulu vydaného během posledních 2 let, což je na Rockstar možná netypické. Ale dočkali jsme se opravdu skvělých her, jako L.A.Noire, či právě Max Payne 3, a v listopadu se zřejmě dočkáme i pátého GTAčka.

Krev prýští za každým rohem
Max Payne 3 je vskutku velice propracovaná hra, která sebou přináší i grafické orgie, pokud vlastníte silný stroj. Ovšem pokud jste vlastníkem na dnešní dobu průměrných strojů, hra vám poběží velice slušně.
Max Payne 3Hru pohání upravený Rage engine, a Max tak běží opravdu skvěle, hlavně i skvěle vypadá, pokud například střílíte do protivníka, z ran prýští krev, a to pokud se jedná o místa, kde se na lidském těle nachází tepny. I destrukce okolí je díky, hnacímu motoru hry, na velmi vysoké úrovni.  A tak se nejde divit, že hře zkrátka podlehnete a budete jí hltat do úplného konce.

Další velice povedenou stránkou hry jsi cutsceny, kterými je hra doslova nabita. Nic to však na její kráse nekazí, naopak hra nabývá dojmu hollywoodského trháku nejvyšší úrovně. Navíc tato mezi videa, jsou zkrátka tam, kde mají být, a tak zážitek z hraní jen umocňují.
Navíc máte možnost si vybrat, jak vám hra poběží, jestli na DirectX verze 9, který neklade nároky na váš hardware a hra vám tak poběží velmi dobře, i při plném nastavení. Nebo na nové verzi DX 11, která vám skýtá opravdu nevídanou podívanou.

Pomsta ho žene kupředu
Příběhově se třetí Max odehrává několik let, po událostech z druhého dílu. Stále ho pronásledují noční můry z oné osudné noci, ve které přišel o svou rodinu. Nyní zahání smutek litry alkoholu, prášky a lehkými děvami v nočních podnicích New York City. Od policie odešel a je tak na volné noze, a v jednom z barů potká starého známého, který mu nabídne práci v Sao Paulu.

Max neodmítá, přeci jen je to šance jak na všechno zapomenout a začít znovu nový život. Nic však nedopadne podle jeho představ. Všechny vzpomínky se vrací v tu chvíli kdy je unesena dcera, muže jehož má chránit. A tak se Max dostává do kola spiknutí, které je nutno rozplést ze spárů korupce. Jestli se mu podaří dceru zachránit, zjistíte sami.
Hra má jistý spád, a tak vás nebude nudit, ani jedinou chvíli. Příběh budete zkrátka prožívat s bývalým detektivem a jeho starým známým, který vám v jistých okamžicích zachrání kůži, budete rozplétat síť spiknutí kolem velice bohaté rodiny v ulicích města Sao Paula.Max Payne 3

Kulky budou svištět kolem hlavy nejen vám
Hra je postavena na velice silném příběhu, který je plný emocí, a zvratů. S hrdinou se zkrátka vžijete. K tomu vám dopomůže i velice dobře nastavené ovládání, díky němuž se vám Max Payne 3 bude hrát opravdu velmi dobře. A vlastně vám ani nebude vadit, že je hra striktně koridorová, ale co se týká Maxe Paynea, nejedná se o žádnou slabou stránku hry.

 Jelikož je hra propletená cut scénami, hra nabere i na jisté zajímavosti. Navíc se příběh z části odehrává retrospektivně, což je také velice zajímavé a pomůže vám to zjistit, jak se vlastně Max k takovéto práci dostal. K postupu do dalších úrovní vám poslouží několik mechanismů, bez kterých by to snad ani nešlo. Velmi propracovaný je zde systém krytí, který v kombinaci s destrukcí okolí, přináší skvělý pocit z autentičnosti, zkrátka za jedním sloupem nemůžete stát věčně.
Dalším velmi typickým herním mechanismem v Maxu Paynovi je bullet-time. Tento režim využijete velmi často, vzhledem k někdy většímu počtu protivníků. Zpomalení času vám nabíhá s rostoucím adrenalinem, který přibývá podle toho, jak moc jste v úzkých.Max Payne 3 pro PC

Závěr
Max Payne nabízí silný herní zážitek, jak po stránce příběhové, tak i hratelnostní. Vše funguje jak má, a hlavně vše vypadá skvěle. Hra byla, oproti minulému dílu, rozšířena o multiplayer, takže můžete soupeřit se svými přáteli. Zkrátka nezbývá, než běžet do obchodu a Max Payne 3 vyzkoušet na vlastní kůži.

Klady: 
Grafika
Příběh
Hratelnost 

Zápory: 
Snad jen ta cena

HODNOCENÍ 95/100