Need for Speed Most Wanted 2012 aneb dravost a rychlost v krvi

Need for Speed Most Wanted

Když se řekne Most Wanted nejspíš si všichni vybavíte hru z roku 2005, díl této dlouhé série, který je možná tím nejlepším ze všech. Po dlouhých 8 letech se značka NFS: Most Wanted vrací a nyní pod taktovkou pánů z Criterion Games. Stačí ovšem značka a legendární vývojáři závodních her k tomu, aby se dosáhlo stejné kvality jako u původní hry?
Abych pravdu řekl, tento díl bych vůbec nepokládal za špatný kousek ba naopak, ale musel bych úplně zapomenout na titul Most Wanted z roku 2005. Nový díl sází na úplně jiný styl, závody jsou svižnější a mnohdy velice zábavné, bohužel se časem dosti opakují, což je škoda, nejspíš se stala chyba někde v matrixu.
Na atraktivitě hry přidává velice líbivá grafika, které v některých scenériích uchvátí mnoho hráčů, třeba slunce vycházející za horizontem někdy způsobí, že přes sluneční paprsky nevidíte nic a řídit se musíte podle svých oponentů. Hlavně pak jízda ve vysoké rychlosti je v takových to případech adrenalin, a že o ní nouze nebude vzhledem drahým supersportům, kterých je ve hře požehnaně.

Need for Speed Most Wanted


Most Wanted vs. Most Wanted 2012
I v tomto díle, stejně jako v předchůdci, jde o to stoupat v žebříčku těch nejhledanějších jezdců. Těch je celkem deset a závody s nimi odemknete tak, že dosáhnete určitého počtu „zkušeností“. Tyto body/zkušenosti získáte závoděním, honičkami s policií, nebo v multiplayeru.
Kamenem úrazu je zde pak systém vylepšování vozu. To je velmi omezené a vymezené jen na jízdní vlastnosti vozidla, takže jestli čekáte, že budete vytvářet mistrovská díla jako vystřižená z Rychle a zběsile jste na omylu. Jediné viditelná změna na vozidle je jeho barva a tu změníte projetím benzínky a lakování probíhá zcela náhodně. Jelikož ve hře ani nestřádáte žádné peníze, vylepšení dosáhnete vítězstvím v závodech pro daný vůz.
Chcete dohrát hru jen závoděním se svým oblíbeným vozem? Tak na to také zapomeňte! Abyste postupovali výše v žebříčku, je třeba často měnit auto, jelikož každé má své specifické disciplíny, ovšem vzhledem k absenci vizuálního tuningu je to spíše klad.
Takže pokud rádi auto vylepšujete do detailů, tady se neuspokojíte. Tato hra sází na dravost a rychlou jízdu v drahých kárách.

Need for Speed Most Wanted


Je to jízda!
Tohle NFS hodně sází na dravost, rychlost a adrenalin a závody tak svižně plynou. Řízení vozu je však zvláštním mixem mezi realitou a arkádou. Pokud tedy chcete tu realističtější část tak tu na klávesnice nebo gamepadu nepocítite, musíte hru hrát na volantu, ale i tak realismus není hlavním avízem této hry.
I závody se značně změnili a nejspíše vychází z jiné herní série studia Criterion a to konkrétně ze hry Burnout Paradise. Závod je totiž určen pouze checkpointy a trať není nijak ohraničená, takže se může stát, že občas sjedete z trati, nebo naopak najdete cestu kratší.

Need for Speed Most Wanted


Policie! Stůj!
Honičky s policií byli v minulém Most Wanted velice zábavné a člověk se mohl doslova vyřádit s její likvidací. Pokračování však přináší policii v poněkud dravějším stylu a ti si nenechají jen tak něco líbit a jdou po vás jako hladový pes po masu. Nejlepší způsob jak se jich zbavit je vlastnit rychlejší vůz, nebo rychle zmizet z dohledu a schovat se například na kolejiště, nějakou střechu, či postraní temnou uličku.
Pokud jste mezi jejich topkou hledaných a jdou po vás s těžkou technikou, tak se rozlučte s tím, že zátaras prorazíte, ba naopak se můžete kochat pohledem, jak se vaše auto „rozseká“ o policejní jeep velice povedenou crash-kamerou. Tyto záběry se vám mohou líbit v závodě, kdy jste automaticky vráceni na trať v přijatelné rychlosti, ale pokud se tak stane v honičce s policií, autem pokračujete v místě nárazu a bez jakékoliv hybnosti. To často vede k vašemu zatčení.

Need for Speed Most Wanted

Hra po síti
Jste vášnivým multiplayer hráčem? Tak vězte, že svá auta, získaná v singlu, určitě v mulťáku neuvidíte. Musíte si je prostě znovu nalézt. Ovšem pokud hrajete síťovou hru, zkušenosti zde získané se vám připočítají do single playeru a váš postup mezi most wanted list se tak může značně urychlit.
Co se týče typu závodý, tak hra obsahuje tradiční závody, závod o nejvyšší rychlost, týmové závody a různé další výzvy.
Tak si to shrnem
Nové Most Wanted rozhodně není tím následníkem svého slavného předchůdce, jakého jsme čekali. Není však špatnou hrou a hráče, kteří nehráli původní hru, rozhodně nezklame. Také pokud jste fanouškem série Burnout, rozhodně budete nadšeni. Celkově hra působí různými dojmy, ovšem klady převládají. Skvělému zážitku z hraní pomáhá skvělá grafika, energický soundtrack, i výběr vozidel.

Klady:
Grafické zpracování
Soundtrack
Výběr vozidel

Zápory:
Chybí vizuální úpravy vozu
Dlouhé čekání v multiplayeru

HODNOCENÍ: 7/10