Nový model Xboxu 360 (Slim) - XBOX 360™ S Premium System 250GB

Na své konferenci v rámci právě probíhající výstavy E3 Microsoft představil inovovanou verzi Xboxu 360, přezdívanou díky svým menším rozměrům Xbox 360 Slim. Štíhlý přídomek sice výrobce pro obchodní název nepoužil, však ten zůstává na prostém Xbox 360 250GB, nicméně na typovém štítku je přesto uvedeno Xbox 360 S. Přičemž to esko si můžeme připodobnit k té zmíněné přezdívce.

                      Xbox 360 S

Neviditelná novinka
Model je interně označován číslem 1439 a stejně jako i všechny ostatní xboxy je vyráběn ve stejných závodech v Číně. Na první pohled zaujme zbrusu novým designem, v němž se nově protínají ostré hrany, takže jej v té kombinaci s černou barvou novináři na E3 překřtili na Stealthbox, podle podobnosti s radary nezjistitelným letounem F-117. Mně osobně se nový vzhled moc nelíbí, tedy hlavně dosti překvapivé šáhnutí na extrémně lesklé plasty, tedy na vlastnost, tolik kritizovanou u první edice PS3.


              

Blíže nespecifikované rozměry jsou sice krapet menší, než u starších konzolí, nicméně po hříchu stále ne takové, aby dokázaly pojmout integrovaný zdroj. Ten tedy nadále zůstal venku, alespoň je kompaktnějšího vzrůstu, má o něco menší spotřebu, i kabely s menšími průměry vodičů. Kvůli tomu, že nový xbox je energeticky méně náročný jak starší konzole, používá oproti nim již zcela jinou zástrčku od zdroje ke konzoli, takže novinka není se staršími zdroji kompatibilní.

                  Xbox 360 S                              Xbox 360 S

Zapnutí na dotek
Něco změn se událo taktéž na čelním panelu konzole, jenž nově obdržel po vzoru PS3 Slim taktéž výhradně dotyková tlačítka. Dvojice USB 2.0 portů pod dvířky zůstala zachována, nicméně na zadní straně k nim přibyla ještě další trojice, takže nový xbox má vzadu o dva USB konektory více, než stávající přístroje. Každopádně ale nadále platí, že stále zapojíte maximálně kvartet drátových ovladačů. Zadní část je nadále zajímavá i z toho důvodu, že se na ní přesunul optický výstup, jenž byl doposud výhradně umístěn až na AV kabelu.
 

Standardem je znovu jak klasický Multi AV výstup, tak i HDMI. Tuto dvojici doplňuje ještě varianta na nový konektor Display Port, zde zřejmě za účelem propojení k přístroji Kinect. S ním se taktéž nový xbox představí na podzim ještě ve výhodném bundlu. Dále nechybí ani klasická LAN zásuvka, nicméně nový xbox již nabídne taktéž integrovanou bezdrátovou WiFi kartu, včetně podpory nejrychlejší normy 802.11n. A konečně vzadu ještě naleznete Kensington zámek.

                Xbox 360 S

Čtvrt giga po novu
Pevný disk vložený v nové konzoli má tedy kapacitu 250 GB, je opět originální, takže jej počítačovým diskem nenahradíte a díky nové schránce je taktéž nekompatibilní se starými xboxy. Podobně ani starý pevný disk normálně do nového xboxu nezapojíte. Pokud uvažujete o přestupu ze starého na nový xbox, buď si do něj svůj obsah musíte znovu dostahovat, nebo si zakoupit Transfer Kit se speciálním propojovacím kabelem pro připojení starého disku.
 

Souprava ale není součástí balení nového xboxu a tak se bude prodávat výhradně samostatně za cenu 20 dolarů. Poslední možností je, a asi i tou nejlepší, obsah prostě nahrát na jakýkoli počítačový USB disk či klíčenku a na takovém médiu jej přenést do nové konzole. Je ale možná velká škoda, že se taktéž s paměťovými kartami můžete nechat vyfotografovat, protože nový xbox již nemá zdířky pro jejich připojení. Opět ale platí, že je lze nahradit těmi USB disky a paměťmi.

Lepší elektronika
Velké změny se odehrály taktéž uvnitř. Microsoft se dušuje, že nová konzole je tišší, což má být díky již pouze jedinému větráku, přičemž stávající konzole mají dva. Výrobní technologie 45 nm dovolila integraci procesoru i grafického čipu na jednu kompaktní desku, což má příznivý vliv na nižší spotřebu a menší zahřívání oproti starším xboxům. Nicméně podle prvních živých zkušeností je subjektivně nižší hladina hluku oproti poslední Elite verzi nepozorovatelná.

Díky kompaktnějším obvodům se má dále eliminovat ta smutně proslulá chyba červených kruhů smrti (RROD) způsobená přehřátím, však Microsoft možná ze strachu již ani ten známý světelný indikační kroužek na novou konzoli nepřimontoval. První dojmy dále trochu kritizují velmi rychlý pohyb šuplíčku DVD mechaniky (Blu-ray nový xbox nadále neumí), jenž nepůsobí zrovna luxusně. Jinak je prý konstrukce nové konzole solidní a bez výhrad.

           Xbox 360 S
Chabé příslušenství
Podobně jako u Slim PS3, ani Microsoft se v balení ohledně příslušenství moc nepředal, takže můžete očekávat pouze ovladač, nyní celý černý včetně spodku a s lesklými tlačítky, drátový headset, LAN kabel a pouhý kompozitní AV kabel. HDMI, VGA, nebo komponent pro HD grafiku si musíte dokoupit nebo použít ze starého xboxu. K ovladači se dále přidávají opět pouze dvě tužkové baterie, nikoli akumulátor.

Xbox 250GB by se měl na náš trh dostat už zhruba do měsíce, tedy kolem poloviny července, zatímco česká oficiální podpora online služby Xbox Live přijde až s Kinectem v pravidelném podzimním update dashboardu konzole. Pro Evropu byla stanovena doporučená cena na úrovni 249 euro, nicméně v našich podmínkách už nový xbox někteří prodejci inzerují s příznivější cenou do 6 tisíc, tedy zhruba na cenové hladině Elite verze. zdroj: Games.cz