První dojmy ... a taky návrhy

Co se jinam nevešlo ...
TomVasl

První­ dojmy ... a taky návrhy

Příspěvekod TomVasl » úte 13 říjen, 2009 8:17

Na íºvod bych rád uvedl, že mám velmi špatný zrak a tak jsou programy s přehledem televizní­ch (a taky rozhlasových) programů s možností­ upozornění­ na pořady pro mne velmi atraktivní­, protože tištěná média použí­vají­ vzhledem k množství­ kanálů obvykle velmi malé pí­smo.

Program iTV se mi dost lí­bí­, také proto jsem se registroval (bez registrace bohužel není­ dostupný program Novy a to byl další­ důvod :) ).

A teď už moje připomí­nky:

Hodně legrace jsem si užil při dvojkliku na název přidané stanice - dvojklik totiž obvykle znamená otevření­ nového dialogu s doplňkovými informacemi. Pro odstraňování­ bych spí­še doporučil middle-click, kterým se běžně zaví­rají­ panely ve Firefoxu a ostatní­ch webových prohlí­žečí­ch.

A když už jsme u toho dialogu stanic - navrhuji oddělit management stanic od zbytku dialogu - okno je dost nepřehledné.

Dialog umožňuje definovat jisté uživatelské pří­kazy, které v něm nejsou zobrazeny (vlastní­ přehrávač, vlastní­ zvuk) - bývá obvyklé vybavit takovéto položky editační­m polem a tlačí­tkem Procházet, aby si uživatel mohl vybrat, zda daný pří­kaz vepí­še, nebo využije služeb dialogů pro hledání­ souboru.

A poslední­ věc - přidám-li do seznamu zobrazovaných stanic nové položky, čekal bych, že si program data těchto nových kanálů ihned načte, ale to se stane až po vyvolání­ pří­kazu Aktualizace programů stanic.

Dostávám se k hlavní­mu oknu:

Ctrl+kolčeko myši slouží­ ve většině programů k zoomování­ obsahu, které mi u iTV hodně chybí­.

Poprosil bych též o dpolnění­ okna s programem stanic o pruh nabí­dek s položkami, které jsou jinak dostupné jenom right-clickem na ikonu. Lovit mrňavou ikonu je pro mne docela problém, radši bych stiskl Alt nebo F10, pří­padně Alt+pí­smeno pro pří­mý pří­stup k položce hlavní­ nabí­dky.

Okno s programy stanic by mělo umožnit zaměření­ jednotlivých pořadů prostřednictví­m klávesnice (ideálně šipky) a také doplnění­ zkratkových povelů pro pří­stup k tlačí­tkům a zaškrtávací­m polí­m. Tak by se stal program užitečný i pro íºplně nevidomé uživatele, kteří­ s myší­ nekamarádí­.

No a ještě poslední­ drobnost k hlavní­mu oknu - ikony stanic by mohly fungovat jako odkaz na jejich web.

A teď pár slov k rádií­m:

Zkuste změnit přehrávací­ engine z WMP na nějaký jiný, který podporuje formáty vysí­lané Českým rozhlasem. WMP standardně nepodporuje .ogg, což jsou nejkvalitnější­ streamy vysí­lané ČR

Když jsem se v popisu iTV dozvěděl, že umí­ nějakým způsobem pracovat i s rozhlasovými stanicemi,, zaradoval jsem se, že se konečně budu moci nechat upozornit na vyhlédnutý pořad stanic D dur či Vltava - jenomže zatí­m ne ...

No a když už jsme u toho upozorňování­, pro každou stanici by měl existovat uživatelsky definovatelný pří­kaz pro její­ puštění­. Některé stanice vysí­lají­ celý svůj program na netu, jindy může mí­t uživatel v počí­tači či monitoru zabudovaný TV přijí­mač, který lze softwarově aktivovat.

Tom

admin
Site Admin
Příspěvky: 1664
Registrován: úte 04 prosinec, 2007 12:41

Re: První­ dojmy ... a taky návrhy

Příspěvekod admin » úte 13 říjen, 2009 9:04

Hodně legrace jsem si užil při dvojkliku na název přidané stanice - dvojklik totiž obvykle znamená otevření­ nového dialogu s doplňkovými informacemi. Pro odstraňování­ bych spí­še doporučil middle-click, kterým se běžně zaví­rají­ panely ve Firefoxu a ostatní­ch webových prohlí­žečí­ch.


Myslim si ze dvoklik zase tak nelogicky neni, prehazuje stanice z jednoho listboxu do druheho, to prostredni tlacitko by spis pusobilo zmatene, ne vsichni treba pouzivaji Firefox a jsou na nej zvykly

A když už jsme u toho dialogu stanic - navrhuji oddělit management stanic od zbytku dialogu - okno je dost nepřehledné.


Spis bych rekl ze jde o zvyk, program si kazdy nastavi na zacatku, pak uz nastaveni pouziva minimalne

Dialog umožňuje definovat jisté uživatelské pří­kazy, které v něm nejsou zobrazeny (vlastní­ přehrávač, vlastní­ zvuk) - bývá obvyklé vybavit takovéto položky editační­m polem a tlačí­tkem Procházet, aby si uživatel mohl vybrat, zda daný pří­kaz vepí­še, nebo využije služeb dialogů pro hledání­ souboru.


To same co jsem napsal vyse, neni to akce ktera by se provadela kazdy den ale pouze na zacatku

A poslední­ věc - přidám-li do seznamu zobrazovaných stanic nové položky, čekal bych, že si program data těchto nových kanálů ihned načte, ale to se stane až po vyvolání­ pří­kazu Aktualizace programů stanic.


Tady staci naject do menu a kdyz stanice nema data, je tam dostupna polozka na aktualizovani. Navic se muze program nastavit kdyz treba nebude dostupne pripojeni k internetu a pak by ta aktualizace akorat zdrzovala.

Ctrl+kolčeko myši slouží­ ve většině programů k zoomování­ obsahu, které mi u iTV hodně chybí­.


Zatim je to naprogramovane tak ze zadny realtimovy zoom mozny neni, mozna casem doplnim volbu velikosti pisma ale je to dost zasahu do enginu, tak nevim.

Poprosil bych též o dpolnění­ okna s programem stanic o pruh nabí­dek s položkami, které jsou jinak dostupné jenom right-clickem na ikonu. Lovit mrňavou ikonu je pro mne docela problém, radši bych stiskl Alt nebo F10, pří­padně Alt+pí­smeno pro pří­mý pří­stup k položce hlavní­ nabí­dky.


To prave tlacitko funguje nad jakoukoliv casti informace o poradu, primo nad obrazek se klikat nemusi.

Okno s programy stanic by mělo umožnit zaměření­ jednotlivých pořadů prostřednictví­m klávesnice (ideálně šipky) a také doplnění­ zkratkových povelů pro pří­stup k tlačí­tkům a zaškrtávací­m polí­m. Tak by se stal program užitečný i pro íºplně nevidomé uživatele, kteří­ s myší­ nekamarádí­.


U tech checkboxu doplnim klavesove zkratky, na prave bezi apod. uz jsou

No a ještě poslední­ drobnost k hlavní­mu oknu - ikony stanic by mohly fungovat jako odkaz na jejich web.


Uvidime, mozna to tam dodelam

Zkuste změnit přehrávací­ engine z WMP na nějaký jiný, který podporuje formáty vysí­lané Českým rozhlasem. WMP standardně nepodporuje .ogg, což jsou nejkvalitnější­ streamy vysí­lané ČR


Zatim je WMP nejprijatelnejsi vzhledem k tomu ze je to standartni soucast windows a umoznuje prehravat jak audio tak video streamy. Ten prehravac je tam jen jako nejrychlejsi zpusob zacit poslouchat radio, zadna specializovane prehravace nenahrazuje, na to je tam polozka pouzivat vlastni prehravac.

Když jsem se v popisu iTV dozvěděl, že umí­ nějakým způsobem pracovat i s rozhlasovými stanicemi,, zaradoval jsem se, že se konečně budu moci nechat upozornit na vyhlédnutý pořad stanic D dur či Vltava - jenomže zatí­m ne ...


Tak to bude ten nejmensi problem, Cesky rozhlas ma program prehledne zpracovany takze nebude problem doplnit jeho stanice do dalsi verze iTV.

No a když už jsme u toho upozorňování­, pro každou stanici by měl existovat uživatelsky definovatelný pří­kaz pro její­ puštění­. Některé stanice vysí­lají­ celý svůj program na netu, jindy může mí­t uživatel v počí­tači či monitoru zabudovaný TV přijí­mač, který lze softwarově aktivovat.


Tady si myslim ze neni takovy problem spustit si prehravac sam, navic treba ja nektere upozorneni na zacatek poradu prejdu a zavru aniz bych si pustil prehravani v pocitaci nebo se sel divat na televizi.

admin
Site Admin
Příspěvky: 1664
Registrován: úte 04 prosinec, 2007 12:41

Zmeny v nove verzi

Příspěvekod admin » stř 14 říjen, 2009 7:59

Takze jsem v dalsi verzi ktera vyjde v nejkratsi mozne dobe dodelal tyto veci.

- program na radia Ceskeho rozhlasu, ČR1, ČR2, ČR3, ČR6, D-dur a Leonardo, Rádio Česko

- u radii a TV kde je dostupny internetovy stream jdou tyto automaticky spoustet pri upozorneni na zacatek poradu, nebo manualne po kliknuti pravym tlacitkem na upozornovaci okno a vybranim z menu moznosti

- stanice kde je dostupny stream jdou spustit kliknutim na jejich logo v menu, s klavesou SHIFT se zobrazi www stranky

- a ješte přidána možnost nadefinost si vlastní­ přehrávač pro TV karty a jeho rychlé spuštění­ z menu v Upozornění­ na pořad


Zpět na „Všeobecné dotazy k programu iTV“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 15 hostů