Pirates of Caribbean Armada of Damned - preview


 Někteří si svá oznámení schovávají na veletrh E3, jiní je raději pustí do éteru s týdenním předstihem, aby pro svoji hru získali větší publicitu. To je případ vývojářů z Propaganda Games, tedy autorů např. loňského remaku Turoka, kteří ve spolupráci s vydavatelským domem pod Disney Interactive chystají další herní Piráty z Karibiku. V tomto případě půjde o akční RPGčko s podtitulem Armada of the Damned a co jistě potěší hned na úvod, zamíří na všechny tři hlavní platformy, tj. PC, Xbox 360 a PlayStation 3.

Hra se odehraje v otevřeném světě, kde se budete moci volně pohybovat - jak na souši, tak na moři. Že hned na začátku pojedete za Jackem? Kdepak, tak snadné to nebude: Aramda of the Damned se má totiž odehrávat ještě před původním filmem, čili přítomnost známých postav samozřejmě není vyloučena (ba by autoři museli být hloupí, aby si ji vyvarovali), ale zároveň to neznamená, že je potkáte všechny a že tu všechny sehrají nějakou ústřední roli. A autoři ostatně nevylučují ani to, že v menších rolích potkáte nějaké skutečné piráty, tedy alespoň postavy jejich opravdovými příběhy silně inspirované.

 

Konkrétně se zhostíte role začínajícího piráta, který si rozhodně nebude brát servítky. To je ale pouze východí postavení: bude už jen na vás, jak se ke krutému okolnímu světu a jeho nadpřirozeným silám zachováte, a zda budete na své okolí hodní nebo zlí. Všechna podobná rozhodnutí se však podepíšou na tom, kudy se hra bude dále ubírat. Hlavním cílem tohoto začínajícího piráta bude vypravit se na svoji první opravdovou pirátskou plavbu - a co jiného, také se samozřejmě co nejdříve stát kapitánem.

Na souši přitom budete mít plné ruce práce: vývojáři slibují prozkoumávání hlubokých a nebezpečných jeskyní, zdánlivě opuštěných pobřěžních chýší i tajuplných ostrovů. Karibik bude navíc plný pirátů, podvodníků i chudáků, kteří mají všichni mít své vlastní příběhy - a dáte-li se s nimi do řeči, čeká vás jistě spousta vedlejších úkolů i cenných informací, které využijete v postupování napříč hlavní dějovou linkou. Jak to bude na moři si ale snad nechejme až na příště.


Plavba s Pirates of Caribbean Armada of Damned
Novinářské demo akčního RPG Pirates of the Caribbean: Armada of the Damned obsahovalo také krátkou ukázku námořních bitev, kterých si v téhle pirátské hře (tedy ve smyslu "hry o pirátech") samozřejmě užijete habaděj.

Na výběr budete mít buďto ze vzdálené kamery, která vaši loď ukáže z jakéhosi pohledu třetí osoby, anebo z kamery umístěné přímo za ramenem hl. hrdiny Sterlinga, v tomto případě kapitána. Pokud zvolíte ten druhý pohled, o to víc si užijete věrohodný pocit z plavby, když se koráb bude zmítat ve vlnách anebo přes jeho palubu zahvízdá nepřátelská střelba.

Když dojde k bitvě, budete se muset nejprve rozhodnout, zda napadnout trup nepřátelské lodi, její palubu anebo střílet po posádce. Kombinací těchto tří útoků budete moci protivníka potopit, zamezit mu v manévrování anebo oslabit jeho posádku, což přijde vhod, chystáte-li se do korábu sami vylodit. A jako by to nestačilo, vězte, že i za kormidlem bude moci hl. hrdina používat své charakteristické schopnosti: třeba na nepřátelskou loď sešle strašlivou bouřku, která kolem protivníka udělá vír a pak jeho koráb rozlomí na dva kusy obrovitým bleskem...


Směřování hrdiny Pirates of Caribbean Armada of Damned
Vývojářské studio Propaganda Games čili autoři Turoka představili svoji filmovou akci Pirates of the Caribbean: Armada of the Damned. Demo začalo na pevnině, kde hl. hrdina Sterling zápasil s nemrtvými a při tom poodhalil svůj bojový um: vybírat si bude moci lehkým a těžkým útokem, popř. obě spojí do jednoho komba. To si pak efektně užijete v bullet-timu. Pokud budete hrát za "zlého Sterlinga" (viz nedávný článek), hrdina dále dovede popadnout nepřítele a nakazit ho svoji chorobou, což dotyčného oslabí a posléze se přenese na všechny okolo stojící protivníky.

I hrdinovy zvláštní pohyby se budou lišit hlavně dle toho, kam budete svého Sterlinga směřovat. Ten "hodný" dovede vyhodit do vzduchu flašku rumu a sestřelit ji nepřátelům přímo nad hlavami, čímž všichni dotyční chytnou oheň. Druhý, ten zlý Sterling, zase kolem sebe máchá s obrovskou kotvou a když s ní udeří o zem, odhodí všechny soupeře o několik metrů nazad. Autoři navíc slibují, že podobné vlastnosti postav si budete moci volně přizpůsobovat. Hl. hrdina pak bude umět i vykrýt nepřátelskou ránu anebo přejít přímo do protiútoku.

Z dalších novinek je třeba zmínit fakt, že autoři do hry implentovali cyklus střídání dne a noci, a že se samozřejmě můžete těšit i na veškerou hudbu známou z filmové předlohy. Zvukaři pro to také vyvinuli vlastní algorytmus, který jednotlivé tracky střídá dle dění na obrazovce a zajišťuje, že skladby plynule přechází jedna v druhou.


Dobro a zlo v Pirates of Caribbean Armada of the Damned  
 Vloni oznámené akční RPG Pirates of the Caribbean: Armada of the Damned od autorů Turoka by podle čerstvých dojmů např. redaktora IGN mohlo být jednou z nejnadějnějších her s filmovou licencí. Nevychází přímo z filmů, ač je zasazená do jejich světa, a na scénu uvádí nového hrdinu: mladého dobrodruha Sterlinga.

Sterling vyrůstal v chudé rodině se svým otcem a podobně jako každý kluk snil o slávě a bohatství; jenže hned na své první cestě Karibikem se střetl s piráty a při tom zemřel. Zásahem nadpřirozených mocností je ale nyní přiveden zpět k životu, aby se pokusil svůj osud naplnit.

Na začátku hry si tak vyberete, zda hodláte být hrdinou dobrým či zlým - nezávisle na tom se sice občas budete moci chovat opačně, než jste si vybrali, na konci hry ale skončíte buď jako kapitán legendární, či naopak prokletý.

Tahle volba bude mít vliv na Sterlingovu podobu, na jeho charakter, zbraně, způsob útočení i questy, které si bude vybírat. Hodný Sterling vypadá jako chrabrý, dobromyslný bojovník, zatímco ten prokletý si vypomáhá temnými, nadpřirozenými silami. Autoři to ilustrovali na dvojici trailerů, v nichž se hrdina probouzí na pláži.

První video nabírá na obrátkách, dokud se protagonista neuvede jako kapitán Sterling, kdežto ve druhé nahrávce v jeho hlase slyšíte bolest, výčitky a hněv. Což jsou samozřejmě zatím jen drobnosti, autoři nicméně prohlašují, že Armada of the Damned bude jako dvě úplně rozdílné hry v jedné.

Vyjma řízení korábu či procházení se po ostrovech je jinak slíbena možnost prozkoumat téměř celý Karibik, který se má jen hemžit tajnými jeskyněmi, obchodními stezkami, obrovskými městečky (včetně Tortugy nebo Port Royale) a podobně. Podle vývojářů by vám to se všemi vedlejšími questy mělo zabrat okolo stovky hodin hrubého hracího času.

Pirates of the Caribbean: Armada of the Damned od studia Propaganda Games vyjde začátkem příštího roku pro PC, Xbox 360 a PlayStation 3

Výrobce: Propaganda Games
Vydavatel: Disney Interactive
Popis hry: akční RPG zasazené před události z prvních filmových Pirátů z Karibiku, od autorů Turoka
Datum vydání: březen 2011