PlayerUnknown´s Battlegrounds, neboli PUBG je velkým hitem poslední doby na PC scéně. Jedná se o online akční hru ve stylu Battle Royale, kde je na jednom rozlehlém ostrově vysazeno 100 lidí, kteří mají pouze jediný úkol, pozabíjet se. Battle Royale se dá vlastně nazvat slovy jako Last Man Standing, tedy poslední zůstává nebo Survival of the Fittest, což by se dalo volně přeložit jako přežití nejsilnějšího. Avšak název PUBG má za sebou jiný příběh.

Hra Battlegrounds vznikla jako směs různých módů, které byly pod vedením Brendena Greena vyvinuty do jiných her. A právě tento člověk má přezdívku PlayerUnknown. Všechny módy, které byly týmem Greena vytvořeny, používaly jako předlohu právě film Battle Royale, který v roce 2000 natočil japonský režisér Kinji Fukasaku. Film pojednává o japonské společnosti v dystopickém období, kde se hroutí kult dospělých a země je uvržena do problémů s rekordní nezaměstnaností. Vláda proto přichází se zákonem, v Japonštině zvaným Batoru Rowaiaru, tedy Battle Royale, díky kterému je každoročně vybrána jedna školní třída, která je uvržena do děsivé hry o holé přežití. Zákon má tímto způsobem získat zpět ztracený respekt od studentů k dospělým. Podobný film, který se věnuje tomuto tématu a který je mnohem známější, je série Hunger Games.

Ale zpět k samotné hře. Microsoft hitu PUBG tak moc věří, že ho nezahrnul do svého start-upového programu a nechal ho rovnou nasadit v Alpha verzi za peníze do Microsoft Store. V první den, kdy hra byla ke stažení, měla velikost okolo 5 GB. Abych byl upřímný, celkem mě ta velikost překvapila, jelikož hra má na nejnovějším Xbox One X jet 30 snímků za sekundu a dokonce ve 4K rozlišení.

Při prvním spuštění PlayerUnknown´s Battlegrounds mne příjemně překvapilo hlavní menu, které bylo upravené, načetlo se velmi rychle a bylo jednoduché na ovládání. Máte zde možnost provést menší úpravu postavy, která se ale hlavně odvíjí od měny, kterou ve hře získáváte, takže na začátku si své alter ego moc neupravíte. Nicméně, pokud budete mít dostatečný obnos bodů, můžete si kromě obličeje také upravit vlasy nebo na sebe hodit nějaké to nové a slušivé oblečení. Nějakou přehnanou úpravu dresscodu ale nečekejte. A nebojte se, ve hře už žádné microtransakce nejsou.

Nachází se zde také výběr regionu, na který doporučuji si dávat pozor, aby se vám automaticky z Evropy nepřehodil třeba na Oceánii. Dále tu máme statistiky a různé žebříčky, abyste věděli, jak si stojíte s porovnáním s ostatními hráči.

Pokud se ale budeme věnovat samotné hře, tak máte na výběr, zda chcete hrát sami, nebo v týmu ve dvou nebo maximálně ve čtyřech lidech. Můžete samozřejmě hrát i ve třech, tím pádem k vám hra připojí jednoho náhodně kolemjdoucího hráče. Tady však v rané fázi vývoje narážíme na první menší problém a to je připojování, pokud k vám hra musí připojit další členy týmu. To připojování trvá celkem dlouho a kolikrát raději přerušíte spojení a dáte vyhledat zápas znovu. Co mám ale zkušenosti s plným týmem vašich kamarádů, tak od doby, kdy zmáčknete v hlavním menu Play, to do načtení hry trvá zhruba 20 vteřin, což je úžasný čas. Opět ale říkám, berte v úvahu, že hra je stále v Alpha verzi.

Přes načítací obrazovku se přesouváme na shromaždiště. To je jakýsi plácek, kam se připojuje oněch 100 lidí a už zde si můžete cvičně zkusit nějaké ty pohyby a hlavně zbraně. Ty jsou položeny na nedalece vzdálených stolech. Osobně mi toto přijde jako super věc, jelikož si kolikrát zkusím chování zbraně, na kterou ve hře prakticky nenarazím a tak alespoň mohu odhadnout, jak se bude chovat. Na tomto placu jste samozřejmě všichni nesmrtelní, takže nemusíte mít strach, že by se shromaždiště změnilo v jedna velká jatka. I když, jatka to v přeneseném slova smyslu jsou.

Už zde začíná nejpalčivější problém Xboxové verze PUBG. A tím je neustálé kolísání FPS, tedy snímků za sekundu. I když hra byla potvrzena, že pojede při zalockovaných 60 FPS, tak ve finále došlo k menší korekci a zámek je tedy nyní na 30 FPS. Což by ještě tolik nevadilo, ale problém je ten, že na onom zmíněném shromaždišti se FPS propadají k číslu 15 a to kolikrát ještě níž.

Nicméně, po uplynutí jedné minuty, to je čas určený pro shluknutí sto lidí, se ocitáme v letadle, které nás dopraví nad ostrov. Zkontrolujeme mapu, označíme bod, ke kterému bychom se rádi dostali a už skáčeme s padákem z letadla. Opět nás přivítá padající FPS hluboko k hranici únosnosti, tedy kolem 10 snímků za vteřinu. Občas si říkám, co vše musí konzoloví hráči vytrpět, jenže co vím, tak když tato hra vyšla na PC, tak se nepohybovala o mnoho lépe.

Abych řekl pravdu, největší strach jsem neměl z grafického ztvárnění, rozlišení hry a nebo dokonce z oněch kolísajících FPS. Já jsem největší strach měl z ovládání. Přeci jenom PlayerUnknown´s Battlegrounds je sice FPS střílečka, ale je zde celkem dost možností nastavení postavy od úhlů pohledu, konzumace nápojů a lékárniček, až po vyklánění se zpoza rohů a to je na konzolovém ovladači pouze několik tlačítek oproti klávesnici a myši. Zvláště, když se jedná tentokrát o titul, který byl dělaný čistě na pro PC scénu. A to nemluvím ani o lootování, tedy o sbírání předmětů z mrtvých nepřátel. A jsem moc rád, že mohu konstatovat, že pokud si dáte pár dobrých her, tak vám ovládání padne krásně do ruky. Jednak k tomu přispívá úžasný tvar jednoho z nejlepších ovladačů na konzole a jednak máte možnost nastavení několika úrovní citlivosti, pro několik různých druhů zaměření.

Hra se prakticky ovládá jako každá jiná střílečka, ale tady máte možnost vidět postavu buď z pohledu třetího osoby, nebo z první. Servery, které blokují jeden nebo druhý pohled ještě na Xboxu nejsou, tedy že vám hra dovolí vidět postavu TPS (3rd Person Shooter) nebo FPS (1st Person Shooter), jako to mají na PC. Nicméně postava se ovládá už nyní v této verzi hry slušně. Samozřejmě se sluší říct, že jakmile se setká na jednom místě více hráčů, tak opět letí FPS dolů. Sice ne už tak dramaticky, ale stále je to znát. Na druhou stranu, jedná se o titul, který bude jistě dostávat opravné patche daleko častěji, než jiná běžná hra, takže nemám strach, že by autoři tento nešvar ponechali bez povšimnutí.

Jestli je něco, na co jsem se u PUBG těšil, tak je to atmosféra. A mohu potvrdit, že ať už hrajete sami nebo spolupracujete v týmu, srdce se vám několikrát opravdu rozbuší. Už jenom to, že loot, tedy předměty ve hře, jsou náhodně generované, je někdy dost o nervy. Ano, místa, kde se dané zbraně, lékárničky a jiné předměty vyskytují, jsou pevně dané, ale jejich obsah je čistě náhodný. Takže tam, kde minulou hru byla automatická puška, může nyní ležet obyčejné bílé tričko.

Dále na vás také působí tlak od okolních hráčů. Mapa je sice velká i na sto zúčastněných, jenže kouzlo PUBG je v tom, že ne celou dobu je úplně dostupná. Po několika minutách se na mapě objeví jakási „NO GO ZÓNA“ která se po odečtení určitého času zvětšuje, takže váš kruh, ve kterém můžete operovat, se naopak postupně zmenšuje. A čím menší je kruh, ve kterém se libovolně pohybujete, tím více narážíte na nepřátele či nepřátelské týmy. Řeknu vám, že takhle kooperovat členy jednoho týmu jsem už dlouho neviděl. A přitom vás hra k tomu nenutí a kromě bodů, za které si nakupujete jen kosmetické věci, nedostáváte ani nějaké závratné odměny. Jednoduše to přijde samo.

Grafická a zvuková stránka se zatím nedají nějak moc hodnotit. Oboje je na správné cestě. Samozřejmě, že na starší verzi Xbox One to vizuálně není žádné terno, ale důležité je, aby se vývojáři hlavně soustředili na vyladění hratelnosti.

Je jasné, že PlayerUnknow´s Battlegrounds je fenomén poslední doby. Díky tomu si ho zahrálo již přes milion lidí i na Xboxu a je teď pouze na autorech, aby dokázali, že konzolová verze dokáže být stejně úspěšná, jako ta na PC. Myslím si, že Microsoft udělal velmi dobrý tah, když na PUBG vsadil. Taková hra na konzolích ještě není a Fortnite: Battle Royale, který prakticky jen kopíruje PC verzi PUBG, nepočítám. Ano, hra má své mouchy, mušky a někdy i dokonce masařky, ale stále je v rané fázi vývoje. Nicméně už teď dle mého názoru přináší hráčům ojedinělý zážitek z hraní. Tato hra možná bude tou hrou pro příležitostné hráče, avšak pro nás ostatní je Battlegrounds jasnou trefou do černého.

Komunita má splněno, té se to líbilo. Teď vše hlavně ještě více záleží na vývojářích. Nezpychnout, nebýt omámen z úspěchů PC verze a soustředit se na vyladění ovládání a hratelnosti častými aktualizacemi. Jedině tak, může PUBG na konzolích uspět.