Představujeme Xbox One

Xbox One

 

Po skoro roce čekání se i k nám dostává nová konzole od společnosti Microsoft Xbox One. Samotná konzole totiž vyšla již v minulém roce společně s konkurenčním Playstation 4, ovšem nevyšla na všech trzích, jako právě zmíněná PS4. Tudíž si fanoušci této konzole museli dlouhou dobu počkat. No ale čekání je konec jelikož od 5.9.2014 je Xbox One oficiálně i u nás. Jelikož jsme měli tuto konzoli půl roku před vydáním, můžeme říci jak na tom vlastně konzole je a jakými disponuje možnostmi ve světě her a také multimédií.

Konzole Xbox One

Takže když se podíváme na samotnou konzolu, tak spoustě lidem přijde jako VHS přehrávač z 90tých let. Ovšem pravda je taková, že přes svůj obyčejný vzhled je Xbox One opravdu robustní konzolou, která budí dojem, že se vám jen tak nerozpadne. Tohoto dojmu nabudete v podstatě co jej poprvé uchopíte do ruky, jelikož tento drobeček neváží zrovna málo, avšak konzole je po většinu času na stejném místě, takže to ani tak nevadí. Vzhled je pěkně řešen v kombinaci s matnou a lesklou plochou, ovšem na té lesklé se možná nevyhnete různým otiskům a podobně.

Je možné, že mnozí z vás budete mít strach s odvodem tepla a je fakt, že ten je v XOne vyřešen opravdu dobře. Kdy průduchy jsou po obou bočních stranách konzole a na jejím vrchu jednu polovinu tvoří za matnou mřížkovanou stranou jeden velký větrák. Pokud se pozorně podíváte, tak zjistíte, že by konzole mohla být i menší. Ovšem když díly nejsou u sebe nalepeny, nepředávají si tolik tepla. Zabránění přehřívání pomáhá i zdroj, který je mimo konzolu a disponuje vlastním chlazením.Xbox One

Nyní k parametrům samotného zařízení. Konzole na zadní straně disponuje několika výstupy a vstup. Jako první jsou dva sloty pro HDMI. Jeden je pro výstup do vaší TV, či HD Monitoru s podporou až 4K a druhý je pro vstup z TV tuneru, či satelitního přijímače. Jelikož je možné připojit k Xbox One monitor, tak konzole disponuje i slotem pro optický audio výstup. Dále se zde nachází slot pro nový senzor Kinect 2.0, tři vysokorychlostní USB 3.0 porty a IR blaster port. Ku prospěchu DVD mechaniku musela vystřídat bluray mechanika s podporou filmů Blu-Ray a 3D Blu-Ray. Po výkonnostní stránce je uvnitř konzole procesor s 8jádrovým x86 procesorem taktovaným na 1.75Ghz a 8GB RAM. Je důležité říct, že konzole běží zhruba na 60% své maximální výkonnostní kapacity a je takto taktována, aby nedocházelo k přehřívání. Kapacita úložiště je 500GB HDD, ovšem je možné připojit externí HDD USB 3.0 s kapacitou minimálně 256GB. V poslední řadě konzole podporuje drátové i bezdrátové sítě (A/B/G/N s pásmy 2.4GHz a 5GHz).

Jelikož je konzole stále ve svém vývoji a pomocí aktualizací, se s ní dá na dálku pracovat, tak od doby svého vydání minulý rok v těch několika zemích prošla spoustou aktualizací. Jako je podpora externích HDD, Blu-Ray a 3D Blu-Ray filmů, podpora videí formátu .mkv, .mp4 apod. a s novými vývojářskými nástroji se uvolnilo 10% výkonu pro vývojáře. A spousta dalších Updatů je v přípravě. Navíc Xbox divize naslouchá svým hráčům a pokud má jistý názor dostatečnou sílu, pak se to promítne do konzole samotné, pokud je to umožnitelné, takže určitě konzole nebude dělat hamburgery. Své nápady, tak můžete psát na www.xbox.uservoice.com.

Senzor Kinect 2.0

Kinect 2.0Nyní k novému senzoru, který již není nutností v balení s konzolou Xbox One a bude jej možno dokoupit i samostatně. Ovšem co nového tento senzor přináší a jestli vůbec něco? Ale ještě než se na něj vrhneme, tak k otázce sledování lidí společnostmi, tak nikdo vás senzorem nesleduje, můžete ho bez problému vypnout v nastavení pro váš klid a nebo ho odpojit z konzole, pokud tedy jste si konzolu s kinectem pořídili.

Samotný senzor tedy disponuje kamerou s vysokým rozlišením 1080p HD pro volání s přáteli na Skype. Přesněji a rychleji reaguje na vaše pohyby a nyní není třeba tak velkých prostor. Ovládat ho můžete pohodlně i například v sedě. Nová infračervená kamera umožňuje vidět i v absolutní tmě. Takže je možné před konzolou tancovat i v noci, třeba i se zhasnutým světlem. Kinect 2.0 je také opatřen čtyřmi mikrofony pro zachycení zvuku a pokročilá izolace hluku zlepšuje zpracování řeči během hraní.

 

Xbox One Wireless Controller

Xbox One ControllerJelikož nedílnou součástí každé konzole je gamepad, tak ani u konzole Xbox One nechybí a opět se jedná o velkou devízu konzole Xbox. Ovladač od minulé generace prošel řadou zlepšení, konkrétně čtyčiceti, ovšem zdaleka ne všechny jsou viditelné.

I když to někomu z počátku nepřijde, tak ergonomie je opět o krok v před. Samozřejmě je to otázka několika chvil, než se s novým designem sžijete a už vám nic nebude bránit si vychutnávat právě hrané hry. Nově také spouště, chcete-li triggery dostali nezávislé na sobě fungující vibrační motůrky, které umocňují pocit z hraní. Dále byli vylepšeny páčky, směrový ovladač a další prvky zvyšující přesnost. Navíc pokud máte připojen senzor Kinect, tak i když během hry předáte ovladač kamarádovi, tak vás senzor okamžitě spáruje.

Další možnosti systému Xbox One

Jak jsem zmiňoval výše, tak konzole se neustále vyvíjí a zlepšuje a to nabízí stále více možností s tímto zařízením a pokud konzolu máte připojenu k internetu, pak je vždy aktuální. Xbox One je velice přizpůsobitelný a tak, si jej můžete v menu různě uzpůsobovat.

Skvělou věcí je systém SmartGlass, který umožňuje spárovat váš mobil, či tablet s konzolou samotnou. Díky tomu můžete systém ovládat pomocí těchto zařízení a využívat mobil například jako dálkový ovladač, či dokonce jako druhou obrazovku. Tato aplikace je dostupná na android a Windows 8 a Phone 8. Dále se připravuje aktualizace s podporou Windows Media Center, kde bude moci s konzolou sdílet svůj multimediální obsah.

Xbox One Dashboard

Konzole je dosti spojená s cloudem, což je skvělá věc pokud nechcete zahlcovat svůj harddisk a tak svá data můžete bezpečně posílat na úložistě OneDrive.

HALO 5 GuardiansSamostatnou kapitolou v této generaci Xboxu je multiplayer. Jelikož díky spolupráci s vývojáři jsou systémy lobby přizpůsobivě a vybírají vám soupeře s ohledem na vaše schopnosti. Dále pokud rádi podvádíte, či se odhlašujete ze zápasů. Systém vás přiřadí ke stejným lide, takže si člověk rozmyslí, zda podvádět, či nějak dále škodit spoluhráčům. Tento systém je velice povedený a tak, pokud nedisponujete vysloveně pomalým připojením k internetu vyhnete se i dlouhým čekáním v lobby.

Na konci toho všeho je tu nový systém achievementů, chteli odměn za váš postup hrou. Navíc tyto body jsou přenositelné mezi generačně, takže pokud použijete svůj účet z Xbox 360, tak se nemusíte bát, že pojedete od nuly.

 

Na co se těšit

Na Xbox One je v přípravě hned několik exkluzivních titulů a ještě více multiplatformních titulů, které disponují exkluzivními obsahy. Můžeme se tedy těšit například na hry jako Forza Horizon 2, Halo Master Chief Collection, Halo 5 Guardians, Sunset Overdrive, Fable Legends, Quantum Break, Rise of the Tomb Raider a spoustu dalších her. Jinak už nyní tato konzole disponuje širokou nabídkou AAA titulů a další spoustou indie her.

Samozřejmě se nesmí zapomenout na Indie scénu, která je mnohem více podporována touto generací a dokonce se na Xbox One objeví i jedna česká indie hra a to Space Ingeniers. Vše je podpořeno programem ID@Xbox.

Space Engineers