Rare Replay - Recenze

Když se tak dívám kolem sebe a na komunitu hráčů, kteří se dnes pohybují na poli videoher, pak spousta z nich v podstatě neví nic o herní historii a začínali na poměrně mladých titulech. Je to pochopitelné, přeci jen dnešní základnu tvoří převážně mladší generace a hráči dřívější doby v nejvyšším počtu případů nemají na hraní čas, či je to přestalo úplně bavit. Jenže nikdy není pozdě se něco z herní historie přiučit. Tuto možnost nabídlo všem hráčům na platformě Xbox One studio Rare, které slaví své třicetileté výročí a jenž se za dobu své působnosti proslavilo několika značkami napříč několika platformami, včetně předešlého Xboxu 360. Svou působnost začalo studio v roce 1983, tehdy ještě jako Ultimate Play the Game, na platformě ZX Spectrum. V témže roce vydalo hned několik titulů a to konkrétně JetPac, Lunar Jetman a Atic Atac. Asi bych ještě z kraje mohl říci, že kolekce her tohoto studia, s příznačným názvem Rare Replay, čítá na 30 titulů za celou dobu působnosti na poli herních vývojářů. Třicet titulů za třicet let je slušné číslo, her však bylo za tuto dobu mnohem více, ale na většinu z nich má právo japonské Nintendo, pro nějž Rare nějakou dobu hry vydávalo. Mezi tituly, které se tak do kolekce nedostali patří GoldenEye 007, Donkey Kong, či TimeSplitters. V kolekci nenajdete ani oblíbenou pohybovou sportovní sérii Kinect Sports, za kterou také tito vývojáři stojí. Je to dáno hlavně tím, že nový kinect funguje poněkud jinak a tak by hry z předchozí kinectu jednoduše nefungovali.

Studio Rare rozhodně není autorem jednoho žánru a tato kolekce je jasným důkazem. V jejich portfoliu najdete hry s téměř všech možných žánrů. Jsou tu akční hry, plošinovky, rpg, dungeony, westerny, závody, bojovky, pár všemožných šíleností a nejspíše žánry, které již v současnosti ani neexistují. Ale začneme od začátku, tedy rokem 1983. Z tohoto roku se v kolekci nachází trojice her, které jsem zmínil výše. Jde v principu o velmi jednoduché hry, které by jste si dnes představili asi jen na starých arkádových automatech. Grafika je odkázána na několik bitů a zvuková stopa není příliš vzdálená vyzvánění starých Nokií. Náplň těchto her je odkázána na dosažení pokud možno co nejvyššího skóre. Musím tedy říct, že i když nejsou hry náročné napochopení, pak jejich hraní bylo docela hardcore. Přeci jen před těmi lety byly tyto hry koncipovány na poněkud odlišné zařízení s jinými ovládacími prvky. Tudíž na současných Xboxových ovladačích jsou tyto hry opravdovou výzvou a pokud se do nich pustíte, pak si řeknete, že Dark Souls je hra pro amatéry. Po těchto hrách v roce 1984 přišla další trojice titulů, které opět fungovali na stejném principu jako předešlé a opět šlo o dosažení nejvyššího skóre. Jejich vzhled se téměř nezměnil, ale i tak jde o velmi náročné tituly. Tento rok si v kolekci zabrala díla Sabre Wulf, UnderWurlde a Knight Lore. Rok 1985 pak obsadil osamělí bandita z westernu Gunfright, který nabízel i akční střílecí pasáže. Mám tušení, že ke hře musela být i světelná pistole, protože mířit páčkou v této hře bylo peklo.  Tímto se uzavřel kruh kolem studia Ultimate Play the Game, aby dalo vzniku již konečného studia Rare.

Roky 1986 a 1987 patří sportu a závodění. Vývojáři, již coby Rare, vydávají hry Slalom a R.C. Pro-am. Změna byla hlavně v tom, že skoré již nehrálo tu nejdůležitější roli. Kromě něj bylo také nutné dosáhnout kýženého pořadí v závodě. Novinkou bylo také to, že čistokrevné 2D provedený vystřídal jakýsi pseudo třetí rozměr. Postavičky, či autíčka sice stále byly na obrazovkách jen plackami, ale již se pracovalo s tím, že se mohou měnit úhly, kterými je na ně nahlíženo. To znamenalo jistý, byť malý krok směrem vpřed. Nyní se přesuneme k poněkud delšímu časovému úseku a to jsou léta 1989 - 1994. Hry v této kolekci pochopitelně postupně prošli jistou evolucí a jejich grafické zpracování se také zlepšovalo. Tituly, které jsou obsaženy v kolekci za toto období jsou Cobra Triangle, Snake Rattle'n'Roll, Sollar JetMan, Digger T. Rock, Battletoads, R.C. Pro-am II a Battletoads Arcade. To nejpodstatnější v tomto období je pak poslední zmiňovaná trojice. Battletoads jsou hrou, která měla jistým způsobem různorodě designované úrovně a i graficky vypadali na dobu velice dobře. Řeknu to na plno a Battletoads považuji za jistý klon Teenage Mutant Ninja Turtles, který nedostal slavnou licenci. Také hrajte za želvy, avšak pohybujete se v jistém scifi prostředí. Ve stejném duchu se pak nese i automatovka Battletoads Arcade. Posledním z trojice je pokračování autíček R.C. Pro-am 2, v tomto případě hra dosáhla evoluce v tom, že již obsahovala různé kopce, autíčka bylo možné vylepšovat a hra pochopitelně i lépe vypadala, což je oproti prvnímu dílu dozajista slušná evoluce, vzhledem k tomu, že tam jste jen jezdili na okruzích v čisté rovině a bez možnosti vylepšovat vaše vozítka.

V kolekci nyní přejdeme k dvojici her, které již disponovaly 3D grafikou. První z nich je legenda z roku 1996, Killer Instinct Gold. Bojovka, která si v tehdejší době získala srdce spousty hráčů. Dnes už je pochopitelně zastaralá a upřímně je i poměrně obtížná. Soupeři jsou velice tuzí a navíc na super komba z posledních Tekkenů, Mortal Kombat, či i vlastního remaku Killer Instinct můžete rovnou zapomenout. I tak má hra po těch letech své kouzlo.  Ve druhé hře budete ovládat demoliční sílu buldozeru a dalších demoličních vozidel, abyste vyčistili cestu cisterně s nebezpečným a výbušným nákladem. Řeč je o titulu Blast Corps. Všechny hry, které jsem zmínil od prvního odstavce po tento, byly remasterovány a nachází se v samotném programu kolekce Rare Replay. Ve všech těchto titulech je možné tlačítkem LT vracet čas, takže pokud jste někde udělali, chybu máte možnost ji napravit, což je vzhledem k vysoké obtížnosti her zcela na místě. Další vychytávkou je možnost přepnout si hru do režimu CRT monitoru a tady na starší generaci hráčů dýchne ta pravá nostalgie.

Posledních devět titulů je sice zařazeno v seznamu kolekce Rare Replay, avšak v jeho prostředí se hry nespouští. Jedná se o tituly, které vyšli na předchozí konzoli Xbox 360 a jsou buďto přímo exkluzivitami dané konzole, nebo se objevili v remasteru v rámci programu Xbox Live Arcade.  Mnozí z vás dozajista ví, že na Xbox One míří zpětná kompatibilita s hrami z předchozí třistašedesátky a právě v rámci tohoto programu se spouští zbylé hry. Důležité je vědět, že zpětná kompatibilita je jinak přístupná pouze členům Xbox Preview Program, avšak tyto hry jsou uvolněny pro všechny hráče, tudíž musím varovat, že některé hry ještě nefungují na sto procent a v případě 2 titulů padá framerate, avšak je to dáno tím, že samotný emulátor je teprve ve fázi  testování. Je tak třeba brát tento fakt v potaz. Rok 1998 je zde tedy zastoupen prvním zástupcem těchto her a nejedná se o nic menšího, než je samotné Banjo-Kazooie. Jedná se o akční plošinovku, kterou by jste mohli postavit vedle dalších slavných jmen tohoto žánru, jako je například konkurenční Crash Bandicoot. Hru by jste tipovali jako typickou hříčku pro děti, ale zdání může klamat. Banjo a jeho další díly v této kolekci jsou poněkud náročnější a zapotí se u nich i kdejaký náruživý pařan. I přes své stáří se jedná o velmi ceněnou hru v kolekci. Stejně je na tom i pokračování Banjo-Tooie z roku 2000 a trilogii pak uzavírá graficky mnohem povedenější a hlavně nejnovější titul kolekce Rare Replay z roku 2008, Banjo-Kazooie: Nuts and Bolts. Poslední zmiňovaný díl dokonce disponuje možností českých titulků, bohužel se jedná i o jeden s titulů s prozatím kolísajícím frameratem.

Na úspěšné Banjo navazuje v roce 1999 JetForce Gemini, která byla původně vytvořena pro Nintendo 64 a jedná se o akční third-person střílečku. Jedná se o jednu ze tří novějších titulů, které se netýkají zpětné kompatibility Xboxu 360 a dají se opět spustit ze samotného programu Rare Replay. Další takovou hrou je následně v roce 2001 Conkers Bad Fur Day. Tato hra je opět původem z konzole Nintendo 64 a jedná se o akční plošinovku podobnou Banjo-Kazooie. Vzhledem k tomu, že Conker není původem z Xboxu 360, jeho ovládání je poněkud kostrbatější, ale i tak je stále dobře hratelný. Na závěr trojice výjimek je tu Grabbed by the Ghoulies, jenž světlo světa spatřil roku 2003. Tato hra vyšla na původní systém Xbox a tak jeho ovládání je mnohem přívětivější, než u dvojice předchozích titulů. Avšak stále nepatří mezi tituly zpětné kompatibility. Jeho žánrové zasazení je akční adventura a jedná se pravděpodobně o jedinou adventuru celé kolekce a přitom uznávám, že velice povedenou a chytlavou.

Zpět k titulům se zpětnou kompatibilitou. Zbývá nám ještě šestice her. První z nich je hra ze stejného roku jako Banjo a to Perfect Dark. Tato hra je inspirována fungování nezahrnutého titulu GoldenEye, tudíž i zde se chopíte role tajného agenta, přesněji agentky Joanny Dark. I přes své stáří, hra nabízí interaktivní prostředí a nelineární úrovně, což v kombinaci s pohledem první osoby a prvky stealth vytváří poměrně chytlavou hratelnost, tedy pokud překousnete postarší grafiku. Tento titul se v roce 2005 dočkal prequelu v podobě Perfect Dark Zero, jenž disponuje o poznání pohlednější grafické zpracování a ještě chytlavější hratelnost . Také se jedná o druhou z her u níž zatím zlobí počet snímků za sekundu. Z téhož roku se v kolekci nachází ještě titul Kameo, což je akční beat up fantasy, v němž budete proti silám temnot bojovat s "křehkou vílou" disponující možností měnit se na různá monstra. Díky této schopnosti máte možnost utkat se s nepřáteli. Rok 2006 zde zastupuje jediný titul a tím je strategická malebná hra, či tycoon, Viva Pinata. V této hře se bude starat o spoustu zvířátek ve stylizované grafice a rozšiřovat svou "farmičku". Největší výhodou tohoto titulu je český dabing. Nevýhodou je, že česká lokalizace je výsadou pouze tohoto dílu, jelikož kolekce obsahuje i pokračování z roku 2008 v podobě Viva Pinata: Trouble in Paradise, které vylepšuje stávající mechaniky, avšak titul je lokalizován pouze v angličtině. Poslední hrou z kolekce je remake zcela první hry, ještě pod Ultimate Play the Game, a nejedná se o nic jiného, než o slavného JetPacka. Remake byl vydán roku 2007 a je znám jako Jetpac Refuelled. Upřímně u této hry jsem strávil nejvíce času v rámci celé kolekce, jelikož svou jednoduchostí hra vytváří ideální zábavu, pokud máte jen krátkou chvilku na hraní. Nakonec však zjistíte, že vás titul opravdu dostal a je zábava jej hrát.

Rare Replay není jen pouhou kolekcí třiceti her, ale je také plnohodnotným videoherním muzeem, které zobrazuje historii a průběh vývoje her za 30 let. Kromě her kolekce obsahuje také velice obdivuhodnou zásobu videí, které zobrazuje právě vývoj některých titulů obsažených v této kolekci. K přístupu k této svatyni vývoje tohoto legendárního studia není jen tak. Musíte si to zasloužit. Této výsady dosáhnete jednoduše a to získáváním achievmentů v rámci všech her kolekce. Každá šestice achievmentů vám následně otevře obsah z tohoto muzea a zásoby filmečků. Jedná se o jednu z největších motivací k hraní této kolekce. Jelikož nebudeme si nic nalhávat, ale většina her z této kolekce je v současnosti téměř nehratelná a má svá nejlepší léta za sebou. Nicméně to neznamená, že by jste se u nich nemohli bavit. Většinu z těchto titulů lze hrát ve dvou lidech, což může znamenat zábavu v tom nejčistším smyslu. Dosáhnete momentu, kdy se u hry jen bavíte bez ohledu na to, jak v ní postupujete, vždyť jde jen o skóre. Proto je také spousta achievmentů právě za dosažení určitého počtu nahraného času v daných hrách, či napříč kolekcí.

Celkové shrnutí

Rare Replay je přesnou ukázkou vývoje jednoho legendárního studia. Vedle toho zjistíte jak se hry vyvíjeli podobu 30 let. V kolekci naleznete třicet titulů tohoto studia od nejstarších počinů po ty nejnovější. Nelze přímo říci, jestli je tato kolekce určena všem hráčům, nebo jen starší generaci ale jedná se o velmi cenný kus herní historie a o jedno z nejhezčích virtuálních muzeí, které můžete doma mít. Je pravdou, že spousta her je v dnešní době téměř nehratelných, ale i to vás nemusí odradit od toho, si tyto zástupce minulé generace her vyzkoušet a kdo ví, třeba vás zasáhne vlna nostalgie jako mě. Jelikož ty časy, kdy jste hráli herních automatech, a máte je jen ve vzpomínkách, před vám najednou ožijí.

Hodnocení: 8/10