Rise of the Tomb Raider - Preview
Rise of the Tomb Raider

Když bylo oznámeno pokračování restartované série Tomb Raider, vznikl kolem pokračování obrovský humbuk. Jednou z jeho příčin byl i fakt, že hra bude exkluzivitou pro konzole Xbox. I přesto, že se jedná o časovou exkluzivitu, je pravděpodobné, že dále hra vyjde jen na PC. Nyní však na studio Square Enix vypustilo do světa několik informací ohledně Rise of the Tomb Raider.

Rise of the Tomb Raider

Nový díl se, podle slov vývojářů, bude odehrávat v zasněžených krajích Sibiře, ale v rámci příběhu prý navštívíme i další lokace. Ty však nebyly konkretizovány.  Můžeme se tak těšit na souboj s nehostinným prostředím pokrývající led, sníh a na tyčící se vrcholky hor. Na Sibiři bude Lara hledat ztracená tajemství nesmrtelnosti. Navíc se utká s novým nepřítelem, kterým je tajné společenství, které v ústraní přežívalo od předchozího dílu. Co se týče postav, tak vývojáři prozradili, že ve hře se bude vyskytovat i postava Jonaha.

Dalším bodem, který byl tvůrci zmíněn, je průzkum prostředí. Hra nabídne více hrobek s logickými hádankami. V rámci nich můžeme narazit na tuhé protivníky, či další nebezpečné překážky. Avšak hra má hrát více na realističnost a měla by být tudíž o něco tužší. Takže se můžeme těšit na více úrovňové hádanky známy z minulých dílů. K překonávání těchto překážek pak poslouží i nové vybavení, kdy zmínka padla například o použití dvou cepínů.

Rise of the Tomb Raider

Jelikož se hra bude odehrávat v převážně nehostinných podmínkách, hlavní hrdinka bude moci sbírat různé oblečení, aby neumrzla, sbírat byliny, které by jí pomohly k uzdravení. Samozřejmostí je pak odebírání kůže z ulovených zvířat. Lara bude umět vyrábět různé předměty jako vystřelovací hák z cepínu a lana (to už jsme mohli vidět v restartu Tomb Raidera). Nyní se však bude možné skrývat v keřích, plavat pod vodou (nejspíše se podíváme i někam do tepla) a dokonce bude umět lézt po stromech.

Jak již jsem trochu nastínil výše, souboje budou v tomto díle o něco obtížnější, takže bude potřeba si je naplánovat dopředu. Boje tak prý hodně připomínají hru The Last of Us, což bych považoval za klad. Lara bude mít k dispozici několik druhů luků (takže nejspíše nebudeme hledat součástky, ale rovnou vyměníme za nový model), či dalších zbraní různých typů. K její potřebě bude moci využít i různých nástrojů, pomocí nichž bude moci například nalákat nepřítele do pasti.

Podle všeho bude umělá inteligence nepřátel i zvěře vylepšena a bude reagovat na různé podněty, takže váš nepřítel uprostřed souboje klidně může vzít nohy na ramena. Postavy ve hře budou údajně reagovat i na změny počasí. Počasí zde má být opravdu propracované, takže nezbývá než si počkat na zimu letošního roku, kdy se hra utká s konkurenčním Uncharted 4.

Rise of the Tomb Raider

A co verze pro Xbox 360?

Majitelé konzole Xbox One mají být v klidu. Verzi pro novou konzolu Microsoftu má na starost samotné Square Enix. Naproti tomu však verze pro starší generaci byla svěřena jinému studiu a tím je Nixxes Software. Ti spolupracují se Square Enix již nějakou tu řádku let a naposledy se podíleli například na remasteru Tomb Raider Definitive Edition.

Vývoj verze pro Xbox One tak nemá být ničím bržděn a na staršího bratříčka se prý ohled nebere - vývoje jsou zcela odděleny. Je tedy nutné počítat s nutným ořezáním verze pro Xbox 360, ale i tak se prý máme těšit na kvalitní hru. Technologické demo studia Nixxes prý dokázalo, že vydat hru na dosluhující Xbox 360 není krok špatným směrem. Navíc nelze opomíjet fakt, že tato konzole má stále obrovskou základnu hráčů.