Saints Row IV Re-electred
and Gat Out of Hell – Recenze

Jak byste definovali šílenství -  člověkem, který je zralý na psychiatrickou léčebnu? Nebo vraždícího psychopata? Asi přesnou definici jen tak nenalezneme, ale zkrátka s daným člověkem nejspíše nebude něco v pořádku. A to samé si myslím o tvůrcích posledních dvou her ze série Saints Row. Nechápejte mě špatně a nemyslím to jako nějaký zápor, ale Saints Row IV Re-electred a stand-alone přídavek Gat Out of Hell jsou naprosto, ale naprosto šílené hry! Navíc se budeme bavit i o tom, že první ze zmíněných her se nemohla dočkat, až svou šílenost představí na nových konzolích. Co se týče přídavku Gat Out of Hell, ten pro předešlou generaci konzol nevyšel a zřejmě nevyjde, ale nebudeme zdržovat, čeká nás cesta do pekla, tedy zachránit lidstvo. No, člověk musí být blázen, aby se v tom vyznal.

Jednou ufoni a po druhý? Satan? What the ****!

Oba díly jsou hrami s otevřeným světem, stojícím na jistých pilířích, kterých se tak nějak jako předlohy drží obě a nelze si v obou případech nevšimnout jistých podobností. Přesto všechno mají hry své jedinečné a šílené kouzlo. Obě mají šílený příběh a ještě šílenější hlášky, sekvence, které se mohou vrýt do paměti. Nyní se tedy podíváme, o co že v daných hrách jde.

Původní hra, tedy ta remasterovaná pro nové konzole, Saints Row IV Re-electred, se točí kolem útoku mimozemšťanů na Zemi. A kdo že má být oním hrdinou, či hrdinkou, který/á ji zachrání? No kdo jiný, než prezident USA. Já osobně jsem zvolil ženskou postavu, z toho důvodu, že mi hra v čele s prezidentkou přijde ještě absurdnější a měl jsem pravdu. Na druhou stranu, hra mi přišla poněkud zábavnější, jelikož tato postava tomu dodala trochu větší grády, než první rozehraní za mužskou postavu. No, ale bohužel při první snaze pokořit mimozemšťany jste byli zajati a přesunuti do virtuální reality. Zjištění, že vše kolem vás není skutečné, přichází záhy, kdy dojde k malé chybě v programu a lidé kolem začnou problikávat. Od této chvíle je cíl jasný: utéct z mimozemské lodě a najít přeživší Saints a následně eliminovat hrozbu. Napříč hrou pak můžete narazit na opravdu originální nápady v příběhových, ale i vedlejších misích. Většina, nebo se dá říci téměř všechny, se nesou v šíleném duchu a snaží se zaujmout typickým hu
morem pro tuto sérii.

Příběh Gat Out of Hell přímo navazuje na děj předešlý, dokonce se na začátku objeví i váš oblíbený a vámi vytvořený prezident, ale tentokrát se jeho role nezhostíte. Vaše bývalá postava je totiž unesena a to ne ledakým - přímo samotným Satanem. Bohužel nebyl dodržen jistý pakt a bylo načase splatit dluh. Ale aby to čert vzal, přeci jen leadera je třeba zachránit a tak se chopíte postav Johnyho Gatta a Kinzie Kensington. I když v tomto případě se musíte sžít s předem danými postavami, hra nabízí spoustu světlých momentů, které vás budou bavit a trhat bránice, ale bohužel už ne v takové míře jako v předešlém díle. Hra je navíc vyprávěna formou jakési pohádky O čertech. Dokonce v úvodu jsem si nemohl nevšimnout známých tónů, které můžete zaslechnout například v českém filmu S čerty nejsou žerty.

Bylo to vůbec třeba?

Rád bych řekl, že tato verze hry je opravdovou pastvou pro oči, ale bohužel v tomto případě to na místě není. Nejde o to, že by hra byla nějak ošklivá, to ani ne. Avšak jsem si nevšiml žádného výrazného pokroku v grafickém zpracování. Hra se dočkala pouze vyššího rozlišení a vyšší míry detailů a efektů, ne však do takové míry, jak by bylo záhodno. Sice bych mohl argumentovat faktem, že hra běží na 60 snímcích za sekundu, ale to bohužel také není pravda, jelikož propady jsou někdy až nemístné a lidé, kteří se zabývali optimalizací, by si měli dát pěstí. Když se přes toto všechno přenesete, tak dostanete přesně to, na co jste byli zvyklí u této značky.

Stand-Alone přídavek je na tom o něco lépe. Zde je vidět i fakt, že se nejedná o port, ale o nově tvořenou hru. Grafika je přeci jen o stupínek lepší a navíc hra běhá lépe, ale také to s optimalizací není žádná sláva. Zkrátka, tento milník nebyl v žádném případě splněn a možná by bylo ideálnější hru zamknout ve 30 snímcích, které by byly stabilní. V mém případě obě hry zachraňoval soundtrack, který se dokázal vytasit s tolika hitovkami, že to není ani možné. Ale nejedná se o moderní hity od One Direction, Imagine Dragons, nebo dalších. Jedná se o staré vypalovačky, které ale po zaznění prvních tónů dají vzpomenout snad každému.

Zábavné, šílené a plné superschopností

Hratelnost obou titulů bych mohl shrnout najednou, jelikož je naprosto stejná. Nevím, jestli to brát jako zápor či plus, to už bych nechal na vás. Ale někdy mi přišlo, že hraju tu samou hru, jen v jiných kulisách. No, asi bych to bral jako plus, jelikož obě hry jsou zábavné, šílené a disponujete v nich superschopnostmi - No nedělám si srandu! Nakonec dojdete i k názoru, že palné zbraně jsou vám jen na obtíž, ale hra tím pádem nabude jiných rozměrů. Nic vám samozřejmě nebrání všechny emzáky a démony pěkně postřílet. V tomto hra má neskutečnou svobodu. V Saints Row IV k nim přijdete jednoduše. Jste ve virtuální realitě a tak stačí pár hacků a můžete cokoliv. V přídavku pak schopnosti plynou z jistého prstence, který vám dá ďábelsky andělská křídla a propujčí i pár nadlidských schopností.

V obou případech si pak schopnosti můžete vylepšovat. Stačí postupně sbírat různé anomálie a za ty následně vylepšení koupit. Postupem hrou také rostou vaše schopnosti, co se do druhů a počtu týče. Takže, jak jsem zmínil výše, klidně můžete palné zbraně pověsit na hřebík. Krom schopností můžete vylepšovat i vlastnosti vaší postavy, nebo její klasické skilly jako je rychlost přebíjení zbraně, výdrž, hodnota zdraví a podobně. Ty pak zpřístupňujete koupí za vydělanou virtuální, či pekelnou měnu. Tu budete dostávat ze zabitých nepřátel, či dokončené mise. Krom vylepšení vlastností za ně můžete kupovat i nové zbraně nebo oblečení. V případě Saints Row IV si pak před spuštěním samotné hry vytvořit i vlastní postavu, přesně tak, jak bude sedět vašemu stylu. Takže můžete hrát za mužskou, či ženskou postavu, hubenou, či obtloustlou, s šílenými účesy a podobně. Fantazii se meze nekladou, tedy do té míry, kam až nám hra dovolí.

Náplň a možnost kooperace

Obě hry tvoří primárně příběhová kampaň. Ta je rozdělena do několika částí a každá část má určitý počet misí, po jejichž splnění se opět posunete o kapitolu vpřed. Avšak kromě základních kampaní hra disponuje i spoustou vedlejších misí, kdy jedna je ztřeštěnější než druhá. Nudit se tedy rozhodně nebudete. Nakonec nesmí chybět i oblíbené challenge mise, ve kterých si budete moci prověřit své schopnosti s časomírou. Jednou budete muset prohodit dané předměty danými portálky, jindy zase vystřílet určitý počet nepřátel v jistém časovém úseku nebo se co nejrychleji dostat z bodu A do bodu B. Celkem prosté úkony, ale kolikrát se v boji o zlatou medaili pěkně zapotíte.

Pokud vás nebaví hrát o samotě, pak můžete do hry přizvat i kamaráda a střihnout si tak kampaň, vlastně celou hru ve dvou. Já tu možnost bohužel neměl, ach jaké zklamání, ale no nic, život jde dál, že? Stejně mi to nezabránilo nakopat Satanovi jeho pekelné kule. Každopádně, ve dvou se to lépe táhne a zjistit se to dá při hraní různých misí, které vám budou dávat zabrat a vy si tak budete říkat: „Sakra kde je ten kámoš, kvůli tomu, že tu není, jsem zase umřel!“

Závěrem

Saints Row IV Re-electred and Gat Out of Hell je povedená kompilace dvou her z této série. Nabízí celkem svěží hratelnost, ohromné šílenosti, ale na druhou stranu trpí nedotaženým technickým zpracováním, které může trochu pokazit pocit ze hry. Ale pokud vás tato série minula a máte chuť na něco bláznivého, pak se budete u těchto her náramně bavit. Navíc je tu i jistota, že obě hry nedohrajete za jedno odpoledne, což bych bral jako velké plus. Kompilace těchto her je k dispozici na Xbox One a Playstation 4. Majitelé PC si hry musí bohužel pořídit odděleně.

Hodnocení: 7/10