Legendární akce Serious Sam se po osmi letech vrací jako remake původního díla. Autoři čekají na ohlas nejen od fanoušků "veteránů", ale zároveň doufají v přivábení spousty nových vyznavačů kultu. Jestli se jim to povede, jestli splní naše očekávání to se teprve uvidí, my si ale pár informací můžeme poodhalit už teď.

Tenkrát před osmi lety, byl první Serious Sam vlastně takovým nevlastním bratrem kultovních her Duke Nukem a Doom, kde jste stáli jako jedinec proti armádě nepřátel a občas se tváří v tvář střetli i s nějakým tím bossem. To samé nás čeká i tentokrát a stejně jako před osmi lety i nyní celý příběh pojednává o členovi speciálních jednotek, kterým jste vy, Sam "Serious" Stone. Problém je však v tom, že jste se vrátili v čase do doby největšího rozmachu egyptské říše. Za úkol máte zneškodnit samotné zlo, ztělesněné do podoby zvané Tah-Um. Jenže než se k němu dostanete, musíte projít přes 14 malebných levelů, nabitých šílenými, po zuby ozbrojenými protivníky.
obrazek1
Na své cestě za zničením zla vám budou stát bezhlaví lidé, létající harpyje, obří ještěrky, barevní mechanoidi, poněkud zvláštní tzv. odhazující býkodlaci, hopsající kostlivci, lávoví golemové a také celkem drsní atentátníci, kterým chybí hlava, ale jak se zdá tak jim to vůbec nevadí, co by vás ale mělo spíše zajímat je fakt, že mají místo rukou výbušniny a pro atmosféru na vás nabíhají za doprovedu šíleného jekotu. I když se může zdát, že u prvního vydání autoři celkem experimentovali, nakonec bylo jejich dílo velmi dobře provedené a zatraceně zábavné. Nepřátelé sice byli jen hloupí, neinteligentní "barbaři", kteří na vás nabíhají bez jakéhokoliv rozmyslu, ale tuto nekvalitu vyvažovala jejich kvantita. Stovky monster, která se dají postřílet bylo prostě to pravé ořechové. Ovšemže na takovéto množství nestvůr nemůžete vyběhnout ozbrojený jen tak kdejakou zbraní, váš arzenál obsahuje pěkné kousky od nabroušeného nože, přes dva revolvery bez omezené munice, pumpovací a dvouhlavňovou brokovnici, rotační kulomet, raketomet a laserovou pušku. Ale aby toho nebylo málo, je zde ještě jistá ultimátní zbraň, kanón střílející obří koule, které smetou vše živé co se jim připlete do cesty a jako bonus nakonec vybuchnou. Chybí zde sice alternativní módy střelby, ale ty zde snad ani nejsou potřeba a přepínání mezi nimi by se prostě nedalo stíhat, protivníci se totiž rádi objevují pomocí teleportů kdekoliv se jim zachce. Akci sem tam doplňovaly pasti, do kterých jste se mohli chytit.

Tato fakta platí jak pro původní titul, tak pro remake. Nový Serious Sam HD se od svého předchůdce bude odlišovat pouze použitým Serious 3 Enginem, jenž mu zaručí úplně nový vzhled a spoustu nejnovějších technických vychytávek. Těšit se můžete na mnohem detailnější audiovizuální zpracování zahrnující kompletní re-design všech nepřátel, zbraní, lokací i samotného Sama. Nečekjte ale žádné nové zbraně, nepřátele či levely, o tohle autoři hru neobohatili. Hra bude pochopitelně podporovat širokoúhlá rozlišení, což ocení zejména příznivci co-op multiplayeru. Kooperace bude možna až v 16ti hráčích.

Co se týče způsobu integrace, Serious Sam HD by měl využívat Games For Windows Live. Ovšem podle posledních dostupných informací to spíše vypadá na distribuční systém Steam. Ať už to dopadne jakkoliv, čeká na vás řádná porce achievementů a také soupisky těch nejlepších hráčů.
obrazek2
A nebojte se, Sam Stone se vrátí opět plný sil, takže ani o drsné cynické hlášky nebude nouze. Stejně tak se ve hře vyskytnou vtipné momentky a všudypřítomné narážky na ostatní herní značky. V minulosti se jen tak s něčím opravdu nepáral, ostatně vzpomínáte na špinavou kostru Duke Nukema pověšenou za žluté kadeře vlasů na stromě s nevybuchlou raketou zabořenou v pánvi? A to je jen slabší odvar, spousta dalších bláznivých šaškáren a podobných vtipných úletů bude podle autorů mnohem víc.

Sám si mnohdy říkám, kde jsou ty časy, kdy jsem jen zapnul hru a více jsem u ní nemusel přemýšlet, jen jsem procházel levely a střílel. A určitě nebudu daleko od pravdy, když řeknu, že v tom jistě nejsem sám. Proto určtě mnozí z nás ocení tento remake a také jistě potěší zmínka o připravovaném plnohodnotném třetím dílu série. Informace o něm jsou však prozatím velmi dobře střeženy a nepronikly ještě na veřejnost. Serious Sam HD by ale měl co nevidět vyjít nejen pro PC, ale i X360.

Author: "Jozmy"

Všechna data a informace, jež jsou publikována na webových stránkách http://hry.kuma.cz, jsou chráněna podle autorského zákona č.121/2000 Sb, ve znění pozdějších předpisů a to v plném rozsahu jako zákonem chráněné autorské dílo (popř. jako autorské dílo souborné). Ochrana se vztahuje na všechna data a informace jak v grafické, tak textové, či jiné podobě. Zakázáno je také publikování dat a informaci v jakékoliv formě bez souhlasu autorů a provozovatelů webových stránek http://hry.kuma.cz
Povolení: Tento text je dostupný za podmínek CC-BY-SA 3.0.