Může se zdát, že po loňském vydání závodů Need for Speed: Shift je na pokračování ještě příliš brzy, jenže druhý díl už ve skutečnosti vzniká pořádně dlouho, nachází se ve velmi pokročilém stádiu vývoje a pod stylovým názvem SHIFT 2 Unleashed ho EA poprvé představili na nedávné novinářské akci. Marcus Nilsson ze studia DICE na jejím začátku potvrdil, že SHIFT znamená začátek nové herní série, která se bude soustředit na realistické podání závodů a má prý přímo konkurovat zavedeným značkám Forza a Gran Turismo.

      

 DICE si sice každý spojí se sérií Battlefield, zapomíná se ale, že tihle švédští vývojáři měli své políčko v ohni už se sérií Rallisport Challenge u Microsoftu a vyjma toho se podíleli třeba i na posledním Need for Speed: Hot Pursuit, po němž SHIFT 2 převezme hned několik herních prvků. Takže se zkrátka nelze divit, že právě švédské studio firmy v Londýně dohlíží na vznik druhého dílu, který jinak technicky vyrábí opět studiu Slightly Mad. A co že tedy SHIFT 2 Unleashed nabídne?

Forze a Gran Turismu nemá konkurovat počtem polygonů ani detailním zpracováním interiérů jednotlivých vozů. Slovo simulace totiž EA dávají do kontextu především s tzv. "řidičovou bitvou" - tedy třeba tím, co se člověku za volantem odehrává v hlavě, když v úplné tmě vjíždí do zatáčky za dvousetkilometrové rychlosti. SHIFT 2 Unleashed tak v první řadě zvýrazní charakteristický vizuální styl původní hry: při nárazech se bude znovu třást kamera, vážnější zranění opět otřesou vaším viděním a tentokrát bude váš řidič navíc automaticky hýbat hlavou, např. když se vykloní před zatáčkou nebo se ocitne v jiné nepřehledné a dramatické situaci. Skutečnou užitnou hodnotu tohoto prvku prověří až praxe, ale první dojem je pozitivní - zvyšuje to přehled nad situací a zároveň to podporuje pocit, že jste na tratí a bojujete o solidní umístění se stejně hladovými soupeři.