Základním stavebním kamenem u většiny her je hlavní postava. Postava dává hře duši a hráčovi pomáhá vcítit se do příběhu daleko lépe, než několika stránkový prolog. Vývojáři se snaží, aby se hráč co nejvíce sžil s hlavním protagonistou a že je to oříšek celkem velký, jelikož co člověk, to jiná chuť. Proto dnes většina her nabízí alespoň vizuální úpravu své postavy, změnu pohlaví či dokonce změnu národnosti a víry.

Při pohledu na dnešní hry a jejich hlavní hrdiny by si člověk jen stěží představil, že ještě před dvaceti  lety bylo běžné, že hlavní postava vůbec nemluvila. Mnoho dnešních hráčů by tím asi pohrdalo, ale ono tomu skutečně tak bylo a mělo to své opodstatnění. Za hlavního protagonistu totiž mluvily činy a bylo tak daleko jednodušší se vcítit do jeho kůže. Samozřejmě, že do této kategorie nemluvících většinou spadaly FPS hry, kde skutečně kolikrát šlo jen o to, jak moc hrubou silou vyčistíte daný úsek. Dnes je zcela běžné mít postavu o více než deseti tisících slovech a je jedno o jaký žánr se jedná. Dokonce už i sportovní hry mají své hlavní protagonisty.

Já jsem si však vybral pár postav, které se dle mého názoru zapsaly do herní historie zlatým písmem. Můžete s ním samozřejmě nesouhlasit, ale těch postav, o kterých by se dalo psát je tolik, že bych tento článek asi nikdy nedokončil.

Asi nejznámější nemluvnou postavou herní historie není nikdo jiný, než Gordon Freeman ze série Half-Life. Tento slavný vědec, který byl v nesprávnou dobu na nesprávném místě má na svědomí nesmrtelnost této hry.

Gordon Freeman pochází ze Seattlu a mezi jeho hrdiny z dětství se řadí například Albert Einstein nebo Stephen Hawking. Není tedy divu, že Gordona fascinovala kvantová fyzika a teleportace. Tento 27 letý muž vystudoval MiT (Massachusetts Institute of Technology) s titulem Ph.D. v oblasti Teoretické fyziky a jako výzkumný asistent začal pracovat v tajném vládním zařízení jménem Black Mesa.

Jak už bylo výše zmíněno, byl ve špatnou dobu na špatném místě a tak po běžném experimentu s vysoce nestabilní látkou rozpoutá migraci nestvůr z cizí planety. Právě díky Gordonu Freemanovi bude vždy pro mě páčidlo symbolem něčeho úplně jiného, než je práce.

Na rozdíl od jiných her s nemluvnými hrdiny série Half-Life nepoužívá žádné cutscény ani instruktáže, takže všechen děj hráč vidí Gordonovýma očima. Gabe Newell řekl, že Valve, tedy firma, která vytvořila Half-Life, nevidí důvod pro to, aby byl Gordon obdařen hlasem. Těžko říci, jak by to dopadlo, kdyby Gordon mohl mluvit, ale asi určitě by to nebyl hrdina typu Duka. Přeci jen je Gordon Freeman vědec a vlastně takový nerd.

Gordon Freeman byl v roce 2011 zaznamenán do Guinnessovy knihy rekordů jako osmý nejlepší herní charakter všech dob a veřejné hlasování na serveru GameSpot v roce 2009 zařadilo doktora Gordona Freemana na první místo v kategorii Nejlepší herní hrdina všech dob.

Teď si možná o mně budete myslet, že jsem zešílel, ale další postavou, která se nezapomenutelně vryla do mé paměti a kterou bychom dle mého názoru neměli opomínat je antihrdina Diablo.

Původní díl Diabla, který vyšel v roce 1996 sám o sobě definoval RPG žánr. Byla to tak úspěšná hra, že pokud se objevilo něco, co byť jen trochu připomínalo hru od Blizzard Entertaiment, tak bylo okamžitě označováno za „diablovku“. Sám si ani nepamatuji, kolik myší jsem tenkrát doslova oddělal u hraní této série.

Do roku 2001 se prodalo skvělých 2.5 milionů kopií prvního dílu. K tomu je ještě nutné připočíst datadisk Hellfire a na Diablo 2 bylo zaděláno.

Druhý díl vychází v červnu roku 2000 a za první dva týdny se ho prodává více jak 1 milion kopií. Diablo 2 sklízí skrz naskrz internetem skvělá hodnocení, která se pohybují okolo hranice 90%. Kdo by to v té době tušil, že fanoušci budou čekat na Diablo 3 až do roku 2012.

Ale zpátky k hlavní postavě. Já jsem o pár řádků výš použil slovo antihrdina, ale to není tak přesné. Respektive je to vůči Diablovi skoro pohlazení. Diablo je totiž vládce teroru, pán hrůzy, nejmladším, avšak nejhrozivějším a nejmorbidnějším ze svých tří bratrů označovaných jako Prime Evil. Zbylí dva se jmenují Mefisto (pán nenávisti) a Baal (pán zkázy).

Dá se říct, že Diablův hlavní a asi i nejznámější příběh začal něco kolem roku 964, kdy se proti němu a jeho bratrům postavila skupina nižších pekelných démonů, oficiálně označována jako Lesser Evil a vyhnala je do světa smrtelníků.

Prime Evil decimovali a pustošili zemi. Byli příčinou několika válek a krveprolití. Proti nim se však postavil archanděl Tyrael. Ten založil řád Horadrim s úkolem dostat Diabla, Mefista a Baala a nastolit ve světě lidí mír a pořádek. Diablo porážce unikal nejdéle, ale i na něj došlo. Do Kamene duší ho totiž uvěznil člen řádu Jered Cain. Ten Kámen duší ukrývá pod postaveným klášterem a sídlem řádu Horadrim. Jenže jak šel čas, tak lidé na vše hrozné zapomněli, Horadrimský řád se rozpadl a kolem kláštera se začala stavět obydlí. A právě sem přijíždí král Leoric, vládce země Khanduras, aby zde založil své nové sídlo. Bohužel, tímto činem probouzí zlo a tím pádem i Diabla, který cítí, že by se znovu mohl dostat na svět…

Mohl bych Vám zde psát ještě desítky řádků z příběhu Diabla, pána teroru, ale na to zde není prostor. Jak vidíte, herní série Diablo je mimo jiné i o velmi poutavém příběhu, který doprovází jedny z nejkrásnějších filmečků, které ve hrách můžete vidět.

Pokud jste zarytí počítačoví hráči a ke konzolím máte od přírody odpor, tak minimálně jedno musíte uznat. Svět multiplayeru jaký známe dnes by neexistoval bez HALO a bez hlavního hrdiny celé této série, Master Chiefa. Bylo to právě HALO v čele s hrdinou z programu Spartan, které se postaralo o reformu nebo spíše o nakopnutí celého multiplayerové zábavy.

Halo vychází v roce 2001 na původní konzoli Xbox a téměř okamžitě si získává nálepku „Halo Killer“. Tedy označení, že pokud někdy vyjde nějaká lepší hra, než je HALO, bude se nazývat „Halo Killer“. Sedm měsíců po vydání Microsoft hlásí, že přes 50% prodaných konzolí je právě díky této hře a do roku 2005 se prvního dílu HALO: Combat Evolved prodalo přes 5 milionů kopií.

Ale zpět k samotnému Master Chiefovi, jehož celé jméno zní Master Chief Petty Officer of Navy John-117. Ten je hratelnou postavou prakticky ve všech základních Halo hrách. Je biochemicky upraveným supervojákem, trénovaným už od útlého dětství. Ve všech HALO hrách mu hlas mu propůjčil  Steve Downes, který popsal Master Chiefa jako Clinta Eastwooda herního průmyslu, muže mála slov.

Jako malý žil John, který se narodil v roce 2511, se svou matkou a otcem ve městě Elysium. Když bylo Johnovi asi šest let, tak do jeho života vstupuje důležitý člověk, doktorka Catherine Halsey, která v mladém chlapci spatřuje ideál budoucího vojáka programu Spartan. John je vyšší, chytřejší, bystřejší a v mnoha dalších dovednostech lepší, než jeho vrstevníci. V roce 2517 dochází k únosu 75 dětí ve věku šesti let. Je mezi nimi i John, který je spolu se svými vrstevníky vzat na planetu Reach a začíná tak spuštění onoho tajného projektu. Ten si klade za cíl předejít událostem podobným těm, které se odehrály mezi lety 2494 a 2513, kdy došlo k povstáním na lidmi kolonizovaných planetách.

Když však v roce 2525 dojde k prvnímu kontaktu lidí s mimozemskou civilizací nazývanou jako Covenant a následné bitvě mezi nimi, tak se mění účel projektu Spartan z ochrany kolonií na boj proti Covenantům.

Nejvíce ikonickým předmětem Master Chiefa je bezesporu jeho zelené brnění a přilba, pod kterou mohlo nahlédnout jen pár vyvolených hráčů. Nicméně, Johna 117 neboli Master Chiefa lze identifikovat i díky umělé inteligenci Cortaně. Ta původně dle autorů měla sloužit jen jako navigátor pro hráče, ale vyvinula se do takové podoby, že se prakticky jedná o samostatnou postavu.