Společně se ohlédneme zpět za rokem 2016 a podíváme se na ty nejlepší hry, které v uplynulém roce vyšli. Všichni v naší malé hráčské redakce vybrali svou trojici BEST OF a také vám povíme, proč právě tyto hry považujeme za pomyslný TOP. Také se každý z nás poohlédne za jedním zklamáním roku a možná se dostane i na nějaké to nečekané překvapení, které si pro nás minulý rok připravil.

Jiří "xGeorgeXx" Hora

1) Forza Horizon 3

Když se podívám kompletně na celý rok 2016, tak nejvíce v paměti mi utkvěl exkluzivní závodní titul pro konzoli Xbox One, Forza Horizon 3. Tato byť závodní hra nabízí spousty a spousty obsahu, velmi návykovou hratelnost, nádherné grafické zpracování a volnost, kterou vám žádná jiná hra v tomto žánru nenabídne. Titul navíc dostal i zatraceně povedený datadisk Blizzard Mountain, který mě v tomto názoru jen utvrzuje a proto je pro mě tato hra Králem roku 2016.

Naše hodnocení: 10/10, Celá recenze: ZDE

2) Uncharted 4: A Thief's End

Po spoustě odkladů jsme se v prvním čtvrtletí minulého roku konečně dočkali dlouho očekávaného završení příběhu dobrodruha Nathana Drakea. Ano, řeč je o titulu Uncharted 4, který se představil ve velkolepé dobrodružné jízdě se skvěle napsaným příběhem a dech beroucím grafickým zpracováním. Rozhodně šlo o kvalitní titul, který si rádi projdete znovu. Zkrátka završení velkolepé dobrodružné jízdy jak se patří.

Naše hodnocení: 10/10, Celá recenze: ZDE

3) DOOM (2016)

Mou trojice uzavře návrat jedné legendy. Ano, jde o akční řež Doom, které se po dlouhých letech vrátila a od které jsem se zkrátka nemohl odtrhnout. Jde o následníka jak se patří. Nečekejte horor, ale pořádnou krvavou jízdu okořeněnou nutnou dávkou vnitřností, adrenalinu a dozdobenou zatraceně nekompromisní plynulostí. Nic lepšího na odreagování nenajdete.

Naše hodnocení: 8/10, Celá recenze: ZDE

Největší zklamání roku 2016

Mafia 3

Nikdo se mi asi nebude divit, že největším zklamáním loňského roku byl nástupce českého klenotu Mafia 3. Byť se nejednalo o vysloveně špatnou hru, tak na kvality předešlých titulů se rozhodně nedostala a je to zatraceně velká škoda. Hra přitom všem měla potenciál v zasazení do 70 let minulého století. Bohužel vše zadupalo do země technické zpracování a jeho stav a hlavně nezáživné nutné výplně mezi příběhovými misemi. Je sice pravda, že autoři na hře ustavičně pracují a v mnoha ohledech je Mafia 3 nyní lepší hrou, ale nic už jí nevezme ten cejch velkého zklamání.

Překvapení roku 2016

Steep

Já se nemohl ubránit a musel jsem si vytyčit i sekci pro překvapení roku. To je v mém případě adrenalinová sportovní hra Steep. Jde o online sportovní hru zasazenou do prostředí Alpského pohoří, kde na vás čeká několikero adrenalinových sportů včele se snowboardem a lyžemi, avšak vaše srdce si jistě získá i wingsuit. Bohužel nechápu úlohu padáků, jelikož jsou nudné a zbytečné. Jinak jde o velmi kvalitní herní počin, s nímž jsem původně vůbec nepočítal, ale nakonec mile překvapil.

Jakub „Acemax67“ Číhal

Tak rok 2016 máme snad víceméně úspěšně za námi. Jsem starší člověk a rád bilancuji. Nebojte, nebudu vás teď unavovat výčtem toho, co se mi během roku nepodařilo. Jsem stejně jako vy hráč a jestli jsem se něčemu za poslední rok intenzivně věnoval, tak jsou to kromě rodiny právě hry. Společně s kolegy jsme tak dospěli k závěru, že bychom se s vámi rádi podělili o to, co nám v roce 2016 nejvíce utkvělo v paměti, v dobrém i špatném slova smyslu. Hned na úvod bych ale rád věci uvedl na pravou míru. To co si nyní přečtete v žádném případě nemá být nějakou soutěží popularity, ani ocenění pro ty největší prodejní úspěchy. To ani zdaleka. Jde čistě  o můj osobní názor, který se nejspíš nebude ztotožňovat s tím vaším a doufám, že ani s kolegy nepojeme jak přes kopírák. Jsme jen lidi, každý máme jiné preference, ale i tak si myslím, že se snad trefíme a společně tak zjistíme, co by mohl být takový základ herní knihovny, se kterým nikdo z vás neudělá chybu. Bohužel (nebo bohudík), jsme jen lidé a já osobně jsem plno her loni nehrál. Z toho důvodu ještě kromě těch vybraných titulů zmíním i ty, které by měli stát za vaší pozornost.

Nejlepší hry roku 2016

Vykopneme hned to zásadní, můj výběr tří titulů, které mě v roce 2016 nejvíce oslovili. Aby bylo hned všem jasné, co na hrách ocenuji nejvíce, tak je to příběh a zábava. Pokud tyhle dvě vlastnosti hra nabízí, má velkou šanci zarýt se mi pod kůži. Já si prostě ze hry potřebuji něco odnést. Na něco si pamatovat i delší dobu. Loňský rok byl naštěstí na podobné hry docela bohatý, takže vybírat je rozhodně z čeho.

1) Final Fantasy XV

Jasná volba. Bez debat, bez pochyb. Tahle hra pro mě měla všechno. Kvalitní příběh, nádhernou grafiku, propracovaný svět. Vše do sebe zapadlo a vytvořilo v podstatě dokonalou esenci toho, co mě dokáže u hry přikovat a pustit až po dohrání. Hru jsem doslova hltal, pídil se po dalších informacích, sledoval na hru navázaný film i seriál. A hlavně...smekl jsem. Smekl před tím, co tato série dokázala. Je tu s námi 30 let a možná právě ní vděčíme za to, že hry jako takové se staly zábavou pro širší publikum. Uvědomuji si, že ta hra není dokonalá, má své nedostatky. Ale jako každý z nás, ani hry nejsou vždy perfektní. I přes horší kameru, zbytečně lehkou obtížnost a možná trochu komplikovaně vyprávěný příběh se ale přesto stala titulem, na kiterý nejspíše nikdy nezapomenu.

Naše hodnocení: 9/10, Celá recenze: ZDE

2) Inside

I malá hra může nakonec těm velkým značkám, do kterých studia pumpují miliony dolarů zatnout tipec. A jestli se některé loni povedlo, tak rozhodně Inside. Příběh malého chlapce, který je hnán kupředu jen díky strachu z neznáma mě doslova uhranul. Hra je to krátká, ale dokázala daleko víc, než ty neustále dokola omýlané scénaře, které vídám v jiných titulech. A co víc...nechává prostor pro vlastní fantazii, pro vlastní vyložení příběhu. Tím dokázala v mých očích vystoupat až na druhé místo a odsunula tak tituly, které jsem si myslel, že budou tak nějak automaticky v mém žebříčku figurovat. Pokud někdy bude sepsána kniha „100 her, které si musíte zahrát, než zemřete“, pak v ní Inside jistě bude mít své místo.

Naše hodnocení: 10/10, Celá recenze: ZDE

3) Dark Souls 3

„Smrtí teprve vše začíná a svou sílu poznáš, teprve když jí ztratíš. A když myslíš, že již dál nemůžeš, jsi teprve v polovině cesty“. Tak takhle nějak bych definoval celou sérii Dark Souls. Neexistuje RPG hra, která by na hráče kladla tak vysoké nároky. U žádné sem nikdy neměl tak nutkavou potřebu vzít gamepad a prohodit ho televizí. Vydržel jsem. Až do konce a ten konec byl slastný. Ukončení celé série dopadlo na výbornou a Dark Souls 3 se tak vyhřívá na pomyslném stupni vítězů. Odpustil jsem jí i poněkud obstarožní technické zpracování a znovu a znovu umíral. Odměnou mi byl nejenom pocit, že nejsem na hr až takové dřevo, ale hlavně kvalitní zábava, na kterou se musíte soustředit. Díky From Software, že takové hry ještě dnes vznikají.

Naše hodnocení: 10/10, Celá recenze: ZDE

4), 5)....atd

Vybrat jen ty tři nejlepší je vždy težké. Popravdě mě snad i mrzí, že se nedostalo na víc her, loňský rok byl prostě na dobré hry poměrně bohatý a tak již jen heslovitě. Do užšího výběru z těch her, které jsem hrál, se u mě dostaly hry Forza Horizon 3, Firewatch, Unravel, Battlefield 1, Valkyria Chronicles Remastered, Gears of War 4 a Overwatch. No a jelikož z nedostatku času nehraji na PS4, je potřeba zmínit minimálně dvě hry z této platformy a to Uncharted 4: A Thief's End a Ratchet & Clank, přičemž ta druhá jmenovaná je možná to úplně nejlepší, co loňský rok přinesl napříč všemi platformami.

Největší zklamání roku 2016

No Man´s Sky

Tak jako byl rok 2016 bohatý na dobré hry, přinesl i celou řadu her průměrných i špatných. Pak je tady ale taková zvláštní kategorie her, které mě prostě z nějakého důvodu zklamaly. Asi je potřeba to zas trochu vysvětlit. Znáte ten pocit, kdy se na něco opravdu, ale opravdu hodně těšíte? Pomalu stříháte metr a netrpělivě vyhlížíte den, kdy se vaše vysněná hra objeví na pultech obchodů, vy jí slavnostně vložíte do mechaniky a po třech hodinách jen nechápevě kroutíte hlavou, co se to právě stalo a kde jsou ty sliby vývojářů?? Tak to je zklamání. Ta pachuť a naštvanost, kdy se cítíte podvedeni. Letos se tím největším zklamáním tedy nestala Mafie 3, o které jsem byl od prvního oznámení přesvědčen, že půjde o totalní fiasko, ale „vítězem“ se u mě stalo No Man´s Sky. Přitom vše vypadalo tak slibně. Nekonečně generovaný systém plný trilionů hvězd a světů k prozkoumání, rozmanitá grafika a snad nekonečné varianty planet, které budete moci objevovat. Přátelé, v plné verzi hry není nic. Jen prázdnota, nuda a nesplněné sliby. Nepomohlo tomu ani chování vývojářů, kteří po vydání hry v podstatě přestali komunikovat a vše nakonec skončilo totálním fiaskem. Těžko říct, kde se stala chyba a po pravdě mě to ani nezajímá. Vím jen jedno a to vám i poradím. Od této hry se držte několik světelných let daleko.

Nemůžu ale zapomenout ani na další hry, které mě v něčem prostě zklamali, tentokrát doplním i nějaké důvody, ať mám svůj názor něčím podložen. ReCore mě naštvalo, ale hrozně. Jak já se na něj těšil. Dlouho to vypadalo, že půjde o nějaký tajemný příběh se zajímavou hlavní hrdinkou v otevřeném světě a nakonec se z toho vyklubala obyčejná skákačka, na kterou si za rok nikdo ani nevzpomene. Obrovské naděje jsem vkládal i do Tom Clancys: The Division. Nechápejte mě teď špatně. The Division není špatná hra, pokud přistoupíte na její pravdila a akceptujete to hlavní, jak jí já osobně vnímám. To je obrovský stereotyp, který end game tohoto titulu přinesl. Jistě se najdou oponenti, které hra neustále baví. Pokud patříte mezi ně, máte obrovské štěstí a našli jste hru, která vám sedla. Ja se ale již do New Yourku asi nevrátím.

Láďa "BlackHawkCZE" Procházka

Většina hráčů nyní bilancuje a hodnotí s odstupem času hry, které byly vydány v roce 2016 a i já bych rád přispěl svým skromným názorem do mlýna.

3) INSIDE

Mám pocit, že čím je člověk starší, tím méně nových titulů chce hrát. Máte své dvě nebo tři oblíbené hry a rádi byste je točili v mechanice či na disku stále dokola. Obzvláště, když to jsou hry multiplayerové. Ale i v loňském roce se mi do rukou dostaly velmi zajímavé tituly, které abych řekl pravdu, bych si asi za plnou cenu ihned nekoupil. Nicméně, mezi těmi všemi vyhypovanými kusy mě překvapil jeden, který necílil na masy a ani to nebyla AAA hra. Tím titulem je INSIDE. Hra, která mě nadchla svoji stylizací, zpracováním, příběhem a hlavně ukončením. Zkrátka vším, co má kvalitní hra mít. Inside vyšlo v červnu tohoto roku a já jsem o něm prakticky do jeho uvedení neslyšel. Nicméně z paměti jsem ho dostat nedokázal. Netušil jsem, že autoři adventury LIMBO posunou hranice puzzle-adventur ještě dál. Bezejmenný kluk v červeném tričku prozkoumávající surrealistický 2.5D svět? Za mě rozhodně ANO!

Naše hodnocení: 10/10, Celá recenze: ZDE

2) The Division

Víte, dlouho jsem přemýšlel, jakou hru bych vybral jako zklamání roku. Původně jsem myslel, že bych za sebe navrhnul titul Unravel. Pro mě velmi milé překvapení z E3 2015. Takový český Kuky (český film Kuky se vrací od Jana Svěráka), ale ve světové hře. No, hra mě popravdě moc nenadchla a já jsem ji nedohrál. Bylo v ní něco, co mi nedovolilo dál pokračovat. Hratelnostně a graficky Unravel skoro nemá chybu, ale nějak si mě nezískal. Nicméně jelikož jsem ho nedohrál a je možné, že se od určité úrovně dají věci do pohybu, nemohu hru hodnotit. Tím pádem nemám žádnou hru, kterou bych označil vyloženě jako zklamání roku.  Já mám totiž titul, který potřebuji nominovat do jiné kategorie
a to do kategorie rozčarování roku. Tou hrou je Tom Clancy´s: The Division.

Divize měla všechno. Hype, zasazení, excelentní grafiku s maniakálním smyslem pro detail, výborné ozvučení, skvělý gameplay, širokou základnu hráčů a Dark Zone čili Temnou oblast, která v prvních hodinách hry působila snad všem hráčům husí kůži. Tak co je špatně?

To, že ta hra v původní verzi nemá skoro žádný příběh. To, že jste v Dark Zone od určitého levelu běhali dokola a nedělali nic jiného, než „težkej grind", který snad přesahoval i vysoce nastavenou laťku od Destiny. Také to, že The Divison chyběl tzv. end game. Ano, jedná se o jakýsi druh FPSMMORPG, takže grindování je povoleno, ale musí to mít hranice. Nicméně, to vše jsem byl tak nějak schopen zkousnout a hlavně bych řekl, že postupným vydáváním nových aktualizací a DLC jsou všechny tyto neduhy opraveny nebo alespoň minimalizovány na úroveň snesitelnosti. Nicméně, co této hře nikdy neodpustím stejně tak, jako jsem Destiny neodpustil nepřidání náhodného matchmakingu do Nightfallu, je absolutní vynechání PvP složky jakým jsou varianty na DeathMatch
a Team Deathmatch.

Haló! Budíček! Ta hra si o to vyloženě říká. Když sečtu všechny tyto „záporné“ vlastnosti hry a budu
ji hodnotit před vydáním všech celkovou změnu obsahujících updatů, tak nemohu jinak. Na jednu stranu bych ji dal klidně 9 z 10, ale na tu stranu druhou jsem nechápal takové přešlapy autorů.

Naše hodnocení: 8/10, Celá recenze: ZDE

1) Battlefield 1

Pokud se mě však ptáte na hru, která si zaslouží titul hra roku, tak to je jednoznačně Battlefield 1. Ano, jsem FPS hráč a ano, nehrál jsem Zaklínače, vlastně ani jednoho Zaklínače a vím, že tím pádem shořím v pekle. Tedy, pokud mě cestou neprobodne nesmyslně dlouhý meč od kluka se stříbrnými vlasy z Final Fantasy, nicméně ze všech těch her, které jsem za uplynulý rok hrál mě právě Battlefield 1 Multiplayer bavil nejvíce. Záměrně říkám Multiplayer, protože nic jiného nemá ani cenu v této sérii zkoušet. Zkrátka berte to tak, jako tomu bylo dřív. Battlefield série je vždy o hře více hráčů a pomalu ani jinak se nedá hodnotit. Tleskám autorům za jejich odvahu (tentokrát tleskám i top manažerům z EA, že měli dost odvahy to povolit) přenést hru zpátky do minulosti a to do kulis první světové války.

Grafické zobrazení je tu perfektní, zvuková stránka excelentní, pocit z boje parádní, nově přidané animace zobrazující střelbu z těžkých děl a dalších aktivit jsou už jen sladkou třešničkou na dortu, který nám švédští vývojáři naservírovali. Nikdy jsem se v historii Battlefieldu tak nebavil, jako nad Battlefieldem 1.

Je zde vidět, jak málo stačí a hru nakopne taková „blbost“, jakou je návrat do minulosti. Lidé už jednoduše nechtějí bitvy z moderních bojišť nebo bojišť z blízké a z poslední doby i vzdálené budoucnosti. Stejně tak, jako se 10 let zpátky volalo po moderních bojištích, tak nyní se už celkem hlasitě volalo po návratu do dob, kdy tank neměl aktivní ochranu a puška vám nespočítala rychlost odpálené střely na kilometry daleko.

V Battlefield 1 se úplní nováčci možná budou cítit chvilku mimo, ale to pouze do doby, než odehrají pár zápasů. Pak zjistí, že „jednička“ dává dohromady to nejlepší z posledních vydaných dílů této série. Ale to nejlepší, čím si osobně myslím, že se tento titul může pyšnit, je důraz na týmovou hru.

Naše hodnocení: 9/10, Celá recenze: ZDE

To co se nevešlo do TOP 3

A to bylo mých pár TOP, které jsem výše zmínil. Ano, Gears of War 4 jsou skvělé, stejně tak jako Forza Horizon 3, následovaná výtečným remasterem série BioShock, kde si i konzolisté zahrají všechny díly v 1080p nebo například překvapivě výtečným Overwatchem, ale musel jsem vybrat pouze pár her a já si zvolil tyto.

Na co se těšit?

V roce 2017 se spíše než na hry těším na nový kus železa v podobě Xbox Scorpio, který vypadá velmi zajímavě. Nicméně,co se her týče, tak já pořád v koutku duše věřím v Kingdom Come: Deliverence, od kterého si slibuji opravdu hodně.

Pár slov na závěr

Náš výběr není svaté písmo a tak nás zajímá, jaké hry byly v té vaší TOP 3 pro rok minulý a co vás třeba zklamalo? My se samozřejmě těšíme na letošní rok a doufáme, že bude plný skvělých her a snad bez zklamání.