Ve hře The Saboteur se vžijete do role Seana, pocházejícího z Irska, odkud odešel kvůli své trochu nečisté minulosti a skrývá se momentálně v Evropě, konkrétně ve Francii, kde se živí jako mechanik a automobilový závodník. Dostáváme se do děje v době, kdy už nám na dveře klepe okupace Francie. Konají se zrovna závody a Sean prohrává se svým úhlavním nepřítelem Dierkerem, který nezávodil ani trochu čestně. Dierker je Němec, snažící se při závodech dokázat nadřazenost německých technologických vymožeností a celého Německa obecně.

Zanedlouho však poznáte, že Dierker nebude jen ledajaká obyčejná postava, ale bude mít v celém příběhu mnohem důležitější roli. Seana navíc zastihne tragédie, jeho nejlepší přítel je zabit a nemá v tom prsty nikdo jiný, než již známý Dierker, za což se mu Sean samozřejmě chce pomstít.

V The Saboteur budete plnit mise typu zabít klíčovou osobu, vyhodit do vzduchu německá zařízení nebo budovy, osvobozovat zajatce a eskortovat je do bezpečí. Jeden by řekl, že tato stereotypnost časem omrzí, ale opak je pravdou, hra dokáže bavit po celou dobu a to nejen díky některým zpestřením, jako jsou například občasné závodní proložení mezi misemi.

Sem tam se stkáte i s nějakou tou vedlejší misí. V hlavní lini jich však není mnoho, jen čas od času potkáte někoho kdo pro vás bude mít pár dalších úkolů. Mezi nimi také narazíte na agenty britské výzvědné služby, nečekejte však žádné vypjaté vztahy mezi Británií a Irskem, jako tomu bylo ve skutečnosti. Ono obecně všechny postavy v The Saboteur by mohly mít trochu hlubší prokreslení.

 

Spoustu času také strávíte tím, že budete plnit úkoly, kde musíte něco najít, popřípadě zničit. V každé oblasti se nachází stovky různých takovýchto míst, různá stanoviště, kde se nachází nějaké věcičky, komunikační věže, nebo jen různé bedny.

 

V bednách naleznete různé věci od zlatých hodinek po cigarety a alkohol, ale nakonec je stejně vše přepočítáno na peněžní hodnotu. Za tyto pěníze si pak můžete kupovat zbraně, výbušniny, lékárničky a i nějaké to vylepšení.

Abyste ale mohli používat vylepšení, tak musíte u většiny splnit nějakou podmínku. Všechny tyto možnosti jsou seřazeny do několika kategorií a záleží na tom, zda dokážete splnit požadavky. Například u kategorie řízení musíte vyhrát tři automobilové závody, což není nic extra těžkého, ale to je jeden z těch lehčích požadavků, u jiných budete muset zase v průběhu jednoho alarmu zničit třeba tank a vzducholoď, což už nebude jen tak.

Většinou se ale vyplatí splnit tyto požadavky, protože nové schopnosti, které se vám tím otevřou jsou opravdu užitečné. Napřklad schopnost zabíjet nácky potichu zezadu zlomením vazu, imunita vůči detonacím, dokonce si můžete u překupníků vybírat z lepšího sortimentu.

Pak jsou tu i na rozdíl od všech těch demoličních věciček a podobně, také tichá vylepšení. Například vzít si uniformu mrtvého německého vojáka, ne však samozřejmě uniformu, která je zacákaná krví, tím byste asi moc nenápdní nebyli. Však i při plížení vás protivníci občas objeví, takže to je většinou jen pro zpestření.

Součástí The Saboteur je také lezení po budovách, v některých misích se bez toho ani nedá obejít, když jsou některé pasáže co musíte zničit na vrcholcích budov. Můžete také po střeše doběhnou k nějaké skupině nepřátel a zlikvidovat je zhora.

Velice zajímavé je výtvarné zpracování. V počátcích je vše, vyjma některých vyjímek černobílé. Barevné jsou pouze třeba nacistické pásky. Postupem času se ale i toto změní a barvy se začnou objevovat trochu víc.

Další zpříjemnění je v podobě velké škály aut, které se ve hře vyskytují. Ukradnete si na ulici auto, pak s ním dojedete do odbojářské garáže a je vaše. Pro zpřístupnění jednoho vylepšení je dokonce potřeba udělat si kompletní sbírku nacistických aut, což dá docela zabrat.

Grafika je dost slušná, jen občas se setkáte s nějakou malou chybou v texturách, ale ani to nemá žádný vliv na hratelnost.

 

Takže celkový dojem, i přes řadu chyb je The Saboteur výborná akce.

Hodnocení: 86%

Author: "Jozmy"
Všechna data a informace, jež jsou publikována na webových stránkách http://hry.kuma.cz ,  jsou chráněna podle autorského zákona č.121/2000 Sb, ve znění pozdějších předpisů a to v plném rozsahu jako zákonem chráněné autorské dílo (popř. jako autorské dílo souborné). Ochrana se vztahuje na všechna data a informace jak v grafické, tak textové, či jiné podobě. Zakázáno je také publikování dat a informaci v jakékoliv formě bez souhlasu autorů a provozovatelů webových stránek http://hry.kuma.cz