The Sims 3: Povolání snů - recenze

A máme je tu zase. Koho? No, přece malé oživlé postavičky žijící svůj život na monitorech počítačů. Odpočatí a s čirou myslí se vracejí z dobrodružných dovolených v druhém rozšíření Povolání snů. Ano, ano – je neúprostný čas začít opět pracovat!

Druhý datadisk k třetímu dílu populárních The Sims tentokrát nevyveze vaše svěřené postavičky vstříc novým neprobádaným lokalitám, ale nabídne pracovní zápřah, adrenalin a zodpovědnost! A to rovnou v některém ze dvou rodných městeček (jedno z nich datadisk nabízí nově). Nutno předestřít, že toto pojetí nemusí vyhovovat každému hráči, ale o tom si povíme později.

Po přečtení českého názvu datadisku, musí být i tomu největšímu ignorantovi jasné – oč, že tady běží. Povolání, povolání a zase povolání! Původní anglický název poněkud vznešeněji upozorňuje spíše na ambice. To je celkem pochopitelné, žádnému úspěšnému simíkovi přeci nesmějí chybět pořádné ambice, to je jasné. Jenže doposud mu byly málo platné. Až nyní mu nové rozšíření nabízí hned několik způsobů a možností seberealizace a uplatnění.

Tak, především jsou pro něj nachystány zcela nové profese, upravena některá stávající zaměstnání a koneckonců se může vydat směrem sólové kariérní dráhy. Novinka v podobě zmiňovaných profesí hráčům dává možnost okusit každodenní těžkou práci svých digitálních loutek téměř na vlastní kůži. Přesněji řečeno na vlastní ukazováček přilepený na počítačové myši. Fanoušci série po tomto volali poměrně silně, takže dostali co si dlouhodobě a hlasitě přáli. Nejen špehovat, ale také ovládat svého simíka nyní můžete v některé z pěti nových profesí: návrhář interiérů, lovec duchů, hasič, stylista a vyšetřovatel.

                  

Poprvé jsem si (rozumnějte mnou ovládaná postavička ženského pohlaví) vybral profesi návrhářky interiérů. V tu chvíli se začaly hrnout zakázky po celém městě k přestavbě interiérů a se zvyšujícím renomé začínalo po přestavě toužit čím dál tím více nenasytných sousedů. Povolání na úvod nepříliš atraktivní, až bych řekl přímo nudné a ubíjející. Vždy obdržíte rozpočet a přesný výčet nábytku, kterým máte nemovitost vyšperkovat. Stačí tedy požadované položky do domu naflákat, pokud je tedy v obsáhlé nabídce hry najdete dříve, než vás zcela ovládne frustrace.

V souvislosti s tím bych si ještě přisadil s kritikou týkající se místy nesouhlasících názvů. Třeba jsem měl za úkol umístit do mnou renovovaného domku „myčku“, úspěch se dostavil až po zamístění „pračky Šplouchačky“. Nicméně spoustu hráčů Sims vybavování interiérů nesmírně baví, třeba si tuto profesi oblíbí více než já.

          

Po tomto nemilém začátku mě oslovila profese lovce duchů. Krásná duchařská atmosféra, noční pracovní doba, strašidelně nasvícené interiéry a vymítání všemožných temných sil za doprovodu perfektních efektů a melodií! Pochopitelně, vše v duchu hratelnosti – nehratelnosti The Sims, ale přesto tato profese, byť s poměrně stereotypním průběhem, náramně baví. Alespoň tedy mě, a to přímo královsky. Řekněte, copak je něco lepšího, než po nocích zahánět duchy, vymítat poltergeistry v levitujícím nábytku a druhý den se při flirtování chlubit svým mocným nástrojem zvaným „zažehnávač zjevení“?            

Ostatní profese probíhají podobným stylem, tedy plněním různých úkolů vyplývajících z podstaty oné profese. Vydáte-li se na dráhu profesionálního hasiče zachraňovat životy svých spolusimobčanů, budete potřebovat neustále zdokonalovat fyzickou kondici. Za odměnu se v požární budově sklouznete po požárnické tyči, zapracujete na zlepšení výkonu motoru služebního vozidla a v neposlední řadě vyrazíte zachraňovat životy do hořících obydlí. Poměrně atraktivní je také povolání stylisty či stylistky. Když se vydáte touto profesní cestou, budete pravidelně navštěvovat místní kosmetický salón a zkrášlovat klienty.

          

S tím souvisí novinka, týkající se vzhledu simů, přítomnost tetování ve hře. Své postavičky můžete ozdobit tetováním až na pěti různých místech počínaje kotníky, přes paže, hruď, břicho a zády konče. Systém umisťování je propracovaný a nabízí široké možnosti – od barev přes ovlivňování velikosti tetování a jeho průhlednosti až po skládání výsledného ornamentu aplikací různých vrstev. Opravdu mocný nástroj, který jistě ocení každý hračička se simím vzhledem.

Úvodem jsem nakousl určitou rozdílnost tohoto datadisku s předchozí Cestovní horečkou. Profese jsou součástí každodenního života simů, pokud si tedy budete chtít užít soustavně novinky tohoto rozšíření, budete rušeni jejich běžným životem. Hraní tak bude rozkouskované čekáním na další pracovní den, nemluvě o volných dnech. Prostě tento datadisk je ve větší míře, než ten předešlý, věnován opravdovým fanouškům a spíše zpříjemňuje bežné hraní, než aby nabízel jednorázový zážitek pro nepříliš ostřílené jedince tahající za nitky simích životů.

          

Pro úplnost se hodí ještě doplnit několik novinek, kterými se digitální život simů stane jistě o něco úplnější. Pozor, pozor! Již žádní špindírové ve vaší hře! Zatočí s nimi totiž automatická pračka. Jo, simové už nejen myjí nádobí a vaří, ale také perou a suší prádlo na šňůrách. Příště tipuju žehlení, co vy? :) Zřejmě, nadšeni svěžím a voňavým prádlem, se virtuální lidé dali také na obchodování. Mohou nyní kupovat veřejné budouvy (částky jsou na simí poměry závratné) a zvyšovat tím své příjmy a rodinný majetek.

          

VERDIKT:
Povolání snů nabízí zajímavé zpestření profesního života simů. Sice poměrně stereotypním způsobem a z hlediska hratelnostní atraktivity dosti nevyváženými profesemi. Nicméně Povolání snů hráčům Sims 3 nabídne několik příjemných možností v běžném životě simů, ale zdaleka nenabídne takový samostatný hráčský prožitek jako předešlé rozšíření Cestovní horečka.

Název hry:  THE SIMS 3: POVOLÁNÍ SNU
Výrobce: EA
Vydavatel: EA 
Distributor ČR: EA Czech
Datum vydání: březen 2010
Lokalizace: titulky
Multiplayer: ne
Platformy: PC
zdroj: Games.cz   

HledatThe Sims ve zboží