The Sims 4 - Recenze

The Sims 4

Nedávno vyšel nový díl simulátoru života The Sims 4. A vyšel 5 let po vydání třetího dílu. Ten samozřejmě doprovázela pěkná řádka datadisků a rozšíření. Ale nyní je tu regulérní pokračování a nastává tedy otázka: "Změnilo se něco ?" Ano, určitě je ve hře spousta změn a i spousta věcí je zcela jinak a ne každému tyto změny budou připadat dobré. Ale přeci jen podíváme se, kam nám ti simící dospěli.

Jednoduší je lepší

Když sem zapnul The Sims 4 tak první, co člověka bouchlo do očí bylo grafické zpracování. To ustoupilo od snahy být co nejrealističtější a přesunulo se k The Sims 4takové umělé osobitě stylizované grafiky. Ta kupodivu nepůsobí špatným dojmem, ale ne každému tato stylizace sedne. Vše je barevné živé a osobité. A i přes zjednodušení dokáže mimika ve tváři simíků opravdu věrohodně vyobrazit jak se zrovna cítí. Zde je vidět, že vývojáři tento díl chtěli vzít za trochu jiný konec a opravdu se soustředit na emoční prvky ve hře, na pocity a přání daných simíků a to vše se jim za pomocí tohoto přístupu ke grafickému zpracování daří zobrazovat.

I když se podíváte na svět, domy a celkově prostředí tak působí takovým tím vysněným dojmem, že je vše barevné a v dobré náladě. Veškerá prostranství jsou dobře zaplněná a nepůsobí prázdně, což je dobře, jelikož u předchozích dílů mi přišlo, že v tom světě zase tolik lidí nežije. Dosti to působí jako takové to vysněné americké sousedství, ve kterém by si každý přál žít.

Je tohle to pravé prostředí k životu/hraní

Jenže stejně jako mince má i tato hra svou odvrácenou stranu.  Pokud si pamatujete tak ve třetím díle jste měli k dispozici celé město bez omezení. Tak to již zde neplatí. Každá ze dvou lokací, ano jsou zde pouze dvě, je rozdělena do několika sekcí a vy se tak se simíkem můžete pohybovat pouze v dané sekci. Jestli tedy chcete tedy se simíkem do posilovny, pak musíte kliknout na mapy a vybrat sekci ve které se budova nachází. Není to tedy nějak otřesné, ale i tak je to pro někoho možná krok zpět. Ale nejspíše to umožnilo více zaplnit samotné sekce v městečku. Naštěstí sekcí je pouhých 6, takže se nebojte, že by se vrátili časy The Sims 2, kdy jste viděli jen jednu budovu a všude okolo bylo prázdno.

The Sims 4

Když se podíváme na již zmíněné dvě lokality, tak jedna je taková zatravněná vždy zelená a vypadá, že jí naplňuje radost a pohoda. Naproti tomu ta druhá je taková pouštní lokalita a působí trochu jako byste žili poblíž Grand Canonu, což je možná taky pro někoho z vás snem.  Každopádně žádná se rozdělení nevyhnula. Je však dobré, že vždy potkáte trochu jiné simíky s úplně jinými osobnostmi.

Tvořte a tvořte

The Sims 4Asi největšími změnami prošla tvorba simíků a hned za ní tvorba domů. Ale hezky popořadě, takže hurá na tvorbu vaší postavičky. Ta z kreativního hlediska doznala opravdu značného vylepšení, kdy pouze tahem myši můžete zvětšovat nebo zmenšovat partie vašeho simíka a to snad ze všech možných úhlů. Pokud si na obličeji zvolíte detailní tvorbu, pak simíkovi můžete vytvořit obličej podle vaší předlohy, co obličej můžete vytvořit sami sebe. Další samozřejmostí je výběr oblečení, který sice není úplně největší, ale každý zde něco najde. Ovšem chybí jak si možnost namíchat si vlastní barvy, což je trochu škoda.

Další kapitolou při tvorbě postavičky jsou pak jeho emoce a životní přání. Ty sice byli nějakým způsobem přejmenovány, ale jinak přešli z předchozího dílu. Akorát celoživotní přání disponují, ještě sub-kategoriemi, které doplňují nebo spíše zpřesňují váš životní cíl. Ovšem i když toto všechno je dosti podobné z předchozím dílem, tak váš výběr ovlivňuje vašeho simíka opravdu hodně a bude se cítit, tak jak jste si ho vytvořili. Pokud máte veselého bude se častěji smát. Pokud smutného bude propadat depresím a takto bychom mohli pokračovat dál.

Tvorba domu pak probíhá podobně jako tvorba postavičky. Editor je dosti zjednodušený, ale funguje skvěle. Takže jednoduchým tahem si rozšíříte v klidu svojí místnost. Nebo chcete zvýšit základy? Není problém, jelikož stačí na ně kliknout a upravit výšku, takže sbohem bourání krásných domů do základů. V opačné straně zde není možné automaticky vytvořit střechu, ale pokud jste zručný, tak zde taky velký problém není. Jelikož jsme v základní hře, tak lze očekávat, že nábytek a podobné věci budou přibývat a snad i ty bazény. Bohužel je to pravdou, že bazény v The Sims 4 opravdu chybí.

The Sims 4

Zkušenosti ku prospěchu

Jestli bych měl vyzdvihnout, ale věc která mě na The Sims 4 bavila nejvíce je systém úrovní vlastností, které nyní neslouží pouze k zlepšování dané dovednosti, či vlastnosti, ale také vám zpřístupňuje další předměty. Takže člověk má hned motivaci k hraní. A navíc těchto vlastností a dovedností od třetího dílu přibylo, což také není od věci. Zkrátka je vidět, že u pc hry The Sims 4 hrála hlavní roli emoční a citová stránka věci z hlediska hratelnosti vašeho simíka.

Mám tu také další věc, která trápí některé hráče čtvrtých Sims a to je absence batolat. Já tedy musím přiznat, že mi batolata vůbec nechyběli. Když mají simíci mimino, tak po pár dnech je z něj dítě a hra je tím více dynamická a lépe The Sims 4odsýpá. Samozřejmě pořád je to věc, která byla v předchozích dílech a zde zkrátka chybí. Pro někoho zápor a pro někoho něco na čem zase tolik nezáleží.

Sociální možnosti

Jak bylo ve všech možných reportážích, trailerech a rozhovorech avizováno The Sims 4 nabízí jistou sociální stránku hry. V tomto případě se nejedná o multiplayer, který bych v této hře celkem uvítal a možná by hře dodal nový rozměr, jenže by to mělo nemilí dopad na cheaty, které rozhodně v tomto díle nechybí. Jde zde o sdílení vašich výtvorů. To znamená, že svého vytvořeného simíka nebo postavenou budovu můžete sdílet s ostatními lidmi a ty si ji pak mohou stáhnout do své hry.

Na konec nesmím zapomenout, že příjemnou věcí na posledních Sims jsou konečně stravitelné nahrávací obrazovky. Konečně nemusíte odbíhat na pivko, než se vám hra načte. Trvá to jen pár vteřin, což je příjemná změna.

Závěrem

The Sims 4 jsou vcelku povedeným nástupcem předchozího dílu s mnoha ohledy zlepšenými pocity a chováním simíků. Samozřejmostí je u nás již česká lokalizace v podobě titulků. Hra nabízí možnosti sdílení vašich výtvorů a velmi dobře vymyšlený editor postav a budov. Nelze tu však zapřít, že vývojáři jistě věci opomenuly, jako jsou bazény a batolata. Také chybí možnost vytvořit si vlastní barvu, atp. Jenže je jisté, že The Sims 4 se budou nadále rozvíjet a jistě se dočkáme řady vylepšení.

HODNOCENÍ: 7/10