Tom Clancy's The Division BETA - Preview
 

Plná verze hry Tom Clancy's The Division (dále již jen Division) se nezadržitelně blíží. Ubisoft neponechal nic náhodě a po uzavřeném testování alpha verze jde s kůží na trh. Ve čtvrtek odstartovala beta a konečně tak plno z nás mělo šanci zjistit, o čem hra bude. Na vlastní kůži okusit to, co si pro nás Ubisoft připravil mělo být vlastně docela jednoduché. Stačilo si hru předobjednat a brány virovou nákazou postiženého New Yorku se měly otevřít. Samotný Ubisoft byl možná zaskočen, s jakou lačností lidé po betě prahli.  Cena kódů prodávaných na pochybných stránkách letěla strmě vzhůru a zájem byl nakonec tak veliký, že ani předobjednávka nemusela nutně přístup do bety zajistit. Pokud jste patřili mezi ty, na které se nakonec nedostalo, snad vám toto kratší preview alespoň nastíní, o čem hra je, jak se hraje a co si o ní myslím já.

Pojďme se nejdříve mrknout na tu nejméně podstatnou část, i když věřím, že právě ta bude plno z vás zajímat. Grafika. Tohle slovo a hlavně masivní downgrade, který hra po svém ohlášení na E3 prodělala se poslední dobou skloňovalo snad všude. Nemá cenu schovávat hlavu do písku, stalo se. Nelze si nevšimnout, že hra zdaleka nevypadá tak neuvěřitelně nádhěrně a jak nám byla zpočátku prezentována. Pokud ale toto bude nový standard pro downgrade her, nebudu se zlobit. Pokud bych nikdy neviděl ony vypiplané ukázky, tak nad grafickým kabátkem Division smeknu klobouk. Betu jsem hrál na Xbox One a vše běželo naprosto plynule a obraz doslova překypoval detaily. Ulice jsou plné harampádí, plynule se mění jak denní doba tak i počasí. Po ulicích skotačí psi (no, dělají i jiné věci), z kanálu lezou krysy, vítr si hraje s čerstvě napadaným sněhem, výborně funguje prostřelování skel a pneumatik všude zaparkovaných aut. Pro milovníky matematiky a čísel obecně: 1080p/30fps. Narazil jsem samozřejmě i na menší nedostatky, dohled není z největších a sem tam si všimnete doskakující textury, ale není to nic, co by nějak dramaticky kazilo dojem z hraní. Za grafiku si Division rozhodně může připsat první kladné body.

Nechme ale již technickou stránku za námi, to nejzajímavější je hratelnost. Beta nabídla slušnou porci. Vyzkoušeli jsme jak PvE, tak PvP, ke kterému se vratím později. Hlavní misí v PvE byl útok na teroristy, kteří obsadili slavnou Madison Square Garden. Na výběr byly dvě obtížnosti, které se dále měnili podle počtu hráčů ve vaší skupině. Ti mohli být maximálně 4 a to se již odrazilo v poměrně solidní obtížnost. Division cílí na co-op akci, takže určitá sehranost týmu byla velkou výhodou. Vše bylo nutné alespoň trochu koordinovat a každá nesmyslná akce, nebo naběhnutí jako Leroy Jenkins do davu nepřátel obvykle končila smrtí celého týmu. Zbytek náplně v PvE už byl spíše kosmetický. Jednalo se o podobně laděné úkoly, které po vás chtěli buď něco obsadit, nebo někoho zachránit. 

Celou hrou prostupuje nádech klasického open worldu. Důležitou roli v něm hraje vaše základna. Tu můžete vylepšovat, což vede k přístupu k lepšímu vybavení. Na základně si můžete také zdarma doplnit munici, lékarničky, nakupovat a prodávat zbraně, armor a mody pro zbraně. V plné verzi bude i možnost craftit nové předměty podle nalezených návodů na výrobu. A v neposlední řadě, pro milovníky virtuálních sbírek, bude po městě plno věcí, které vám odkryjí příběh. Ať již půjde o hledání ztracených telefonů, nebo speciálních míst, zvaných „Echa“. Tato místa jde oskenovat a odhalí tak střípek událostí, které předcházeli vypuknutí nákazy. Trochu to budí dojem toho, že ve hře bude přítomen jakýsi detektivní režim. A jedna věc, která je s hrami od Ubisoftu spojena zde úplně chybí. Neuvěříte tomu, ale na žádné věže se tentokrát šplhat nebude.

Pojďme se v rychlosti podívat i na rpg prvky. I těch má Division na rozdávání. Základní výbavu každého agenta tvoří primární a sekundární zbraň, doplněná o pistoli. Zbraně se dají modifikovat připojením tlumičů, gripů, mířidel. To vše v různých stupních kvality, od základních po legendární. Postava je definována třemi hlavními kategoriemi, kromě levelu postavy jsou to DPS, zdraví a technologie. První dvě jsou asi všem známé, ta třetí pak ovlivňuje vlastnosti Skillů, které používáte. Aktivní mohou být vždy dva a jedná se o různé gadgety, jako mobilní štít, léčení, sken okolí a přísavná bomba. Pouze tyto byly v betě dostupné, ale plná hra jich nabízí celou další řadu. Kromě těchto skillů pak bude možné využívat i Talenty a Perky. Opět nebylo možno vyzkoušet, Ubisoft nechtěl odkrýt všechny trumfy. Všechny tyto vlastnosti pak budou to, co agenty od sebe odliší. Je totiž pouze na každém z nás, jaký styl si vybere a jakým způsobem bude k soubojům s nepřáteli přistupovat. U těch soubojů hned zůstaneme a je potřeba upozornit na jednu věc. Tohle není CoD. Pokud protivníka trefíte do palce u levé nohy, neskončí to jeho smrtí. Naopak. Souboje jsou zde poměrně dlouhé, ale je to dobře. Jde především o RPG hru a tomu bylo potřeba hru přizpůsobit. Těžší protivníci navíc disponují štíty a často k jejich likvidaci vyprázdníte i několik zásobníku. Poměrně slušně je zvládnut i systém hitboxu, protivník se dá trefou do ruky rozhodit a trefa do hlavy ho dokáže spolehlivě vypnout.

Tohle všechno platí i v PvP složce hry, tzv. Dark Zones. Jedná se vlastně o klasický kompetitivní multiplayer. Počkat, řekl jsem klasický? Tak to je potřeba opravit. Zapomeňte na všechno, co vás klasický multiplayer naučil. Division je totiž něco zcela jiného. Hra vás staví do role lovce a lovné zvěře najednou a nikdy nevíte, jak se situace vyvine. Těžko se to popisuje a možná jako příklad poslouží reálný popis toho, co jsme ve hře zažili. S kolegou jsme vyrazili na průzkum. Po chvilkovém bloumání opuštěnou stanicí metra jsme narazili na skupinku NPC nepřátel. Hoši měli poměrně tvrdý kořínek, ale nic, s čím bychom si neporadili. Jen co jsme si nabili zásobníky a nebohé chlapce oloupili o jejich vybavení, zaslechli jsme v dálce zvuk přistávající helikoptéry. V Dark Zones totiž najdete lepší vybavení než jinde a jedinou šancí, jak ho získat natrvalo je jeho vyzvednutí vrtulníkem a doprava na základnu. Byla nutná obezřetnost. Bylo nám jasné, že v Dark Zones se pohybují i jiní, kteří prahnou po našem úlovku. Jen jsme vylezli z metra, potkali jsme dalšího živého hráče. Pomocí gest jsme mu naznačili, že nemáme zájem na nějakém konfliktu, ale pro jistotu jsme ho měli stále na mušce. Nervozita ale nakonec převážila nad obezřetností a já mám citlivé prsty. Strhla se přestřelka a bylo jasné, že skončí prolitou krví. Početní převaha na naší straně se ukázala jako rozhodující faktor a nebožák se kácel k zemi. Dark Zones ale neodpouští. Pokud zabijete protivníka, který zatím nemá na svém kontě ničí smrt, stáváte se psanci. Ostatní ví, že nejdete pro krev daleko a buď se od vás budou držet dál, nebo naopak usoudí, že pro jejich vlastní klid bude lepší skončit s vaším mrzkým životem. Vědomi si této skutečnosti jsme ještě více dbali zásad kradmého postupu a vedlejšími uličkami jsme se blížili k místu přistání vrtulníku. Vše šlo jak na drátkách, vrtulník šel na přistání a my s vidinou dobře odvedené práce malinko polevili v ostražitosti. A to se nám stalo osudným. Vždy se najde někdo, kdo je ještě větší mrcha než vy. Samozřejmě již o nás věděli, přišli v dobře sehrané skupince a naše životy i naše nalezené vybavení nám sebrali. A takhle to v Dark Zones chodí. Ten pocit nejistoty a vědomí toho, že vám kdokoliv může znenadání vpálit kulku mezi oči je všudypřítomný. Ze spojence se nepřítel může stát ve zlomku vteřiny a bude zajímavé sledovat, jakým směrem se vlastně celé Dark Zones vyvine. Jedno je ale jisté, do Dark Zones nechoďte sami.

Jsme na konci. Snad jste si udělali alespoň základní obrázek o čem Division je. Je zatím předčasné vynášet nějaké závěry, ale minimálně podle ohlasů z mého okolí to vypadá, že se nám tady klube titul, který se může stát hitem. Je na místě trochu obezřetnosti, vše totiž bude záležet na tom, jak k tomu Ubisoft přistoupí a jestli po počátečním nadšení hra nesklouzne k repetetivnosti. To ukáže až čas.