Asi těžko by jste v Evropě našli člověka, který nevěděl o největší fotbalové události tohoto světadílu. Řeč je pochopitelně o fotbalovém klání UEFA Euro 2016, které letos bude hostit země milovníků žabích stehýnek, tedy Francie. Tato událost neprojde bez povšimnutí ani v rámci videoherního světa. Avšak letos je tu jedna změna. Vždy jsme byli zvyklí, že tyto velké fotbalové události jakými Euro, popř. World Cup rozhodně jsou vychází pod taktovkou EA Sports a jejich značky FIFA. Jenže tento rok tomu tak není. Licenci na Euro 2016 si ukousli lidé k této události nejvzdálenější, japonští vývojáři z Konami. Všem je tedy jasné, že celá hra běží pod konceptem Pro Evolution Soccer 2016, ale jak to celé dopadlo? No jdeme se na to podívat.

Abych byl zcela upřímný z této změny jsem nebyl zrovna dvakrát nadšený. Přeci jen licence jsou jedním z největších problémů série Pro Evolution Soccer, která si poslední dobou bere oficiální licence k velkým fotbalovým událostem i přes to, že spousta týmu v nich účinkujících nemají svou licenci. Asi těžko by jste hledali FC Chelsea pod svým názvem, zde je to prostě FC London a takovýchto klubů je zde více a týká se to hlavně anglické a německé ligy, kupodivu Španělská a Italská liga se svých licencí již dočkala. Ale to jsem trochu odbočil k obecné rovině o sérii Pro Evo. I když té si tento titul velmi úzce dotýká, zpět však k UEFA Euro 2016. Všechny dozajista potěší, že zde licence nechybí. Nejdeme zde všech 24 států, které se této události účastní a všechny disponují licencovanými znaky i dresy. To samé se týká i 98% všech hráčů národních týmů, ale i zde se najde pár chudáků, kteří svou licenci nedostali, ale většinou jde o blázínky ze střídačky, takže žádný stres.  K licenci v tomto případě ani nechybí oficiální hymna tohoto mistrovství, či jedineční stadion Stade de France Stadium. V tomto ohledu mají v Konami za mě palec nahoru.

S touto událostí se pochopitelně pojí i řada dalších věcí, na které vývojáři naštěstí mysleli. Jde o samotnou atmosféru na stadionu, které se od klasických utkání poněkud liší. Celé je to slavnostnější a nese se to v duchu pompéznosti. Vše je splněno do puntíku. Stadiony jsou patřičně nazdobeny řadami nadšených fanoušků, kteří přišli povzbudit svůj tým. Ta uvěřitelnost a nadšení je něco s čím se ve hrách série FIFA jen tak nesetkáte. Právě tyto detaily jsou něčím, čím si v tomto případě Pro Evo a jeho Euro 2016 zatraceně navýšilo reputaci. Tato hra obsahuje v podstatě vše, co by jste od ní čekali. Jediné co mě mrzí, je vystřižení kvalifikace do tohoto turnaje. Začínáte tedy již s jedním, či více (to je čistě na váš) kvalifikovanými týmy. Toto je tedy asi má jediná výtka k náplni samotného Eura.

Jenže tato hra, byť je zaměřena na EURO 2016, obsahuje i většinu, či dokonce všechen obsah z původního Pro Evolution Soccer 2016. Máte tedy možnost si zahrát UEFA Champions League, či UEFA European Legue, pak je zde americká obdoba těchto turnajů a nechybí ani možnost hrát některou z konkrétních lig. Zatím co v licencovaných turnajích se týmy míchají víceméně z  licencovaných kvalifikovaných týmů posledních ročníků, při volbě lig musíte počítat s velkým handycapem série Pro Evo to je absence velkého množství ligových klubů z německé, či anglické ligy. Tedy z těch primárně, což já osobně jen velmi těžko překousávám a tak jsme se těmto režimům spíše vyhýbal, ale nejedná se o nic, co by jste nenašli již v předchozích dílech série, byť s každým novým ročníkem licencí přibývá a to je moc dobře. Jak se říká, trocha zdravé konkurence nikomu nikdy neuškodila.

Když už jsem u těch herních módů, tak by se slušelo zmínit multiplayerovou součást, která ve všech ohledech dobře funguje, čemuž inklinuje i přítomnost multiplayerových lig. Nebudu lhát, že sem v nich strávil nějak dlouhou dobu, spíše jsem je jen okrajově zkusil. Mám raději klasický gaučový match, který díky bohu nechybí. Sportovní hry jsou jedny z těch, u kterých bych si absenci hry na jedné obrazovce nedokázal představit. Není nad to sejít se s partou kamarádů a udělat si mini turnaj u sebe doma. Rozhodně je spíše zábava, než frustrace, kterou jsem při hraní multiplayeru míval. Hlavním viníkem je asi fakt, že jsem vždy hrál spíše FIFU a k sérii PES jsem přičichl naposledy s ročníkem 2008, což už je pěkných pár pátků zpět.

S klidným srdcem mohu říct, že z této fotbalové hry jsem nadšen a to i přes její zjevné nedostatky. Největší zásluhu na tom má dozajista samotná hratelnost. Tu nejde nazvat jinak, než návykovou. Pohyby hráčů, dynamika míče, zkrátka vše funguje naprosto fantasticky. Vše dýchá přirozeným dojmem a jen velmi málo věcí na vás působí uměle. Nejednou jsem si říkal, sakra koukám na zápas v tv, či hraju hru. Jistě poslední věta je trochu nadnesena, ale nejde říci, že z nemalé části není pravdivá. Tomu celkovému pocitu přispívá hlavně umělá inteligence spoluhráčů i proti hráčů. Zrovna protější strana vám i na běžnou obtížnost dokáže ukázat zač je toho loket. Když koukáte na jejich hru, vidíte skutečný fotbal, kde se přemýšlí, taktizuje a nabíhá. Při přihrávce spoluhráči se přihrávající okamžitě běží nabídnout hráči, jenž přihrávku dostal. Fyzika je prostě úchvatná a já měl konečně po dlouhé době radost z toho, že hraji virtuální fotbal. Jak se říká byl to svěží zážitek a ne jen několikrát recyklované upravené totéž.

Nakonec chválím i technickou stránku hry, která dodává celé hře tu pravou atmosféru a svižnou hratelnost. Hra běží bez jakýchkoliv záškytů šedesát snímků za vteřinu při plném rozlišení. Atmosféru vytváří dokonalý mix žijícího a fandícího stadionu a fungování hráčů na samotné hrací ploše. Oslavy vítězství jsou něčím co i v obyčejném hráči dokáže vyvolat vlnu emocí a radosti. Všechny efekty, konfety, dýmovnice, to vše k fotbalu patří a utváří tak celiství zážitek z této fotbalové hry. Nehledě na výborný a prožitý komentář, který díky dvojici, pro mě zcela neznámých, komentátorů, zní naprosto věrohodně a přesně tak, jak by jste si sami přáli. Deformace trávníku a jeho vliv na chování míče je jen pomyslnou tečkou za skvěle vybudovanou hrou.

Celkové zhodnocení

UEFA Euro 2016 France je velmi dobře vytvořenou fotbalovou hrou zaměřující se na tento fotbalový svátek. Vše má své místo a funguje jak patří. Atmosféra turnaje je dech beroucí a výtečně odráží svůj reálný základ. Příjemným bonusem, který hře nelze upřít, je přítomnost ostatních herních modu a klubů z původní hry Pro Evolution Soccer 2016. Z čehož pochopitelně vyplívá, že hra si v komplexním měřítku přináší i neduhy původní hry, ale to se jí dá v tomto případě odpustit. Hra ve své čisté podstatě vyšla pro konzole Playstation 4 a Playstation 3. Ostatní platformy mají možnost si Euro 2016 stáhnout, co by rozšíření do původního Pro Evolution Soccer 2016.

Hodnocení: 9/10