Xbox 360 nebo PlayStation 3?

Patříte mezi lidi, kteří zatím nebudou kupovat konzolu nové generace, a nemůžete se rozhodnout, kterou z těch stávajících si pořídit? Tak tu máme drobné srovnání obou zařízení. Tedy konzol Xbox 360 a PlayStation 3. (Hodnocení na základě zkušeností s používáním obou konzol.)

Metal Gear Rising RevengeanceGrafika

Musím říci, že existuje mezi hráči spousta rozepří, která z těchto dvou zařízení je na tom graficky lépe. Během hraní na obou zařízeních je obraz a grafika o něco lepší na konzoly od Microsoftu, tedy Xbox 360. Obraz je ostřejší, barvy živější a celkově detailnější. Ovšem sílu obou konzol nejvíce definují jejich vlastní exkluzivity. Které v obou případech vypadají skvěle, zvlášť co se novějších dílů týče.

X360 – 1:0 – PS3

Online hraní

Spoustu z vás určitě zajímá online hraní. No musím říci, že tentokrát vede konzole od Sony. Jelikož u konkurenčního xboxu musíte platit Xbox Live Gold, který vyjde ročně na něco okolo 1100,-, ovšem PS3 poskytuje multiplayerový zážitek zcela zdarma.

X360 – 1:1 – PS3

Kapacita úložiště

Co se týče velikosti harddisku, tak v tomto ohledu vévodí opět PS3ka. U ní máte k dispozici hned 500GB prostoru na HDD. Kdežto X360 má „pouhých“ 250GB HDD. Obě konzole se ovšem prodávají i ve svých zřezanějších formách s velikostí PS3 12GB a X360 4GB.

X360 – 1:2 – PS3

Optická mechanika

Pokud se chystáte využívat obě konzole místo domácích DVD přehrávačů, tak PS3 disponuje mechanikou BluRay, tedy si můžete vychutnávat své filmy ve Full HD. X360 má k dispozici pouze DVD mechaniku, ale o funkci filmů ve Full HD nepřijdete, pokud je tedy máte na flashdisku.

X360 – 1:3 – PS3

Ovladače

Každého taky jistě zajímá, jak se na tom a tom zařízení vlastně hraje. Když srovnám klasické ovladače, tak lépe padne ovladač od X360. Má lepší ergonomii a celkově se drží pohodlněji. Dále je možnost pohybového ovládání. Kdy Move and Kinectu X360 máte k dispozici pohybový senzor Kinect, kdy hry hrajete pouze svým tělem. U PS3 musíte mít k dispozici Move ovladače a pokud vás chce hrát víc, hold jich potřebujete více. Takže i přesto, že je Kinect dražší, ve finále pokud chcete hrát ve více lidech, vyjde vás to levněji a navíc hru ovládáte celým tělem.

X360 – 2:3 – PS3

Obraz

Jestli vás zajímá rozlišení u her, pak samozřejmě obě hry jsou primárně vytvořeny pro 720p, ovšem u Xboxu pokud ho máte nastaven na 1080p, tak při zapnutí hry nedochází k jeho přepnutí do režimu 720p, jako je tomu u PS3. Hry jsou tak o něco ostřejší.

X360 – 3:3 – PS3

PS Plus vs Games with Gold

Oba systémy dnes disponují nabídkou her zdarma, pokud platíte buď Xbox Live Gold, nebo máte placené PS Plus. Kdy PS Plus disponuje nabídkou her, musím říci bohatší, než u konkurence, ovšem hry máte jen tak dlouho, dokud platíte, pokud přestanete, hry se zablokují. Což u konkurence, jak hru jednou stáhnete, zůstane vám navždy, i v případě že další rok, třeba účet Xbox Live Gold mít nebudete. Naproti tomu jsou hry v Games with Gold starší.

X360 – 3:4 – PS3

Cena

Jsme ve finále a jdeme, pro některé lidi, k tomu nejdůležitějšímu. A to je cena. V tomto případě je levnější systém Xbox 360, který s 250GB HDD stojí okolo 5500 korun. Konkurence v podobě PS3 si pořídíte o 500 dražší, tedy okolo 6000 korun.

X360 – 4:4 – PS3

Takže ve finále vyjdou konzole na remízu. Každá má svoje výhody, ale i nevýhody. Je tak zcela na vás, jakou si zvolíte a co je pro vás tím hlavním atributem při výběru konzole.