Xbox One vs. PlayStation 4 (PS4) – srovnání high-end konzolových zařízení

Tak je to tady! Naše čekání je u konce. Letos byly konečně odhaleny nové přírůstky do konzolové rodiny a to od společností Microsoft a Sony. Jedná se o následovníky stávajících konzolí Xbox 360 a PlayStation 3. Obě společnosti své konzole odhalili na samostatných konferencích během letošního roku. Velké finále a ukázka toho, co od nových zařízení čekat, bylo završeno na letošní E3 v Los Angels. A my se tě novým miláčkům podíváme na zoubek.

Hardware

Takže se nejprve podíváme na hardware obou zařízení nové generace. Jak po stránce výkonnostní, tak designové.

XBOX ONE

Vnější část XOne je v černém provedení a skládá se ze dvou tónů této barvy, z jedné poloviny dokončena matně šedou a z druhé leskle černou. XBOX ONEKonstrukce a její součásti byly navrženy tak, aby působily spíše jednoduchým dojmem, než předchozí generace. Další změnou je podsvícení loga Xbox; LED diody v kroužku byly nahrazeny zářivě bílým logem.

Výkonnostně je na tom Xbox One následovně. Pohání ho x86-64 osmi-jádrový procesor AMD Jaguar, využívá 8GB DDR3 RAM paměti s propustností dat 63,8GB/s, disponuje 500GB nevyměnitelným harddiskem a optickou mechanikou Blu-ray. Údajně mají 3GB RAM sloužit operačnímu systému a aplikacím a 5 GB RAM je vyhrazeno čistě pro hry. Grafická jednotka je postavena na architektuře AMD GCN s 12 výpočetními jednotkami čítající 768 jader. Ohledně sítí je na tom Xbox následovně; podporuje Gigabit Ethernet. 802.11n wireless a Wi-Fi Direct.

Dále bude podporovat 4K rozlišení, které je konkrétně 3840x2160 a zvuk formátu 7.1. Yusuf Mehdi, vice prezident marketingu a strategie společnosti Microsoft, uvedl, že neexistuje žádné HW omezení, které by bránilo hraní her v rozlišení 4K. XOne bude podporovat pouze HDMI 1.4 pro vstup i výstup.

PLAYSTATION 4

Během samostatné konference Sony nebyl design PS4 odhalen. To se ovšem změnilo na letošním herním veletrhu E3. Design PS4 podle slov výrobců navazuje na úspěch PS2, PLAYSTATION 4takže oblé tvary vystřídaly ostré hrany a mírně zešikmený tvar. Konzole vypadá, jako by byla rozdělena podélně na dvě části, barevně byla orientována opět v černé barvě, jediná odchylka je modrý podsvícený pruh, který „půlí“ konzoly na dvě poloviny.

Procesor, který se skrývá uvnitř Playstation 4, je konstruován v architektuře AMD Jaguar a skládá se z osmi jader x86-64. Grafická jednotka posledního kousku od Sony je postavena na 18 výpočetních jednotkách. Paměť RAM obsahuje 8GB GDDR5 s propustností dat 176 GB/s. Zde je 7GB vyhrazeno přímo pro hry, podle slov společnosti „Playstation 4 je hlavně herní zařízení.“  PS4 opět disponuje Blu-ray optickou mechanikou (samotné herní disky budou čítat 100GB úložné paměti) a 500 GB harddiskem.

Pokud jste fanouškem síťového hraní, pak pro vás má PS4 tyto možnosti připojení; 802.11 b/g/n wirelessEthernet (10BASE-T, 100BASE-TX a 1000BASE-T). Sony také prohlásilo, že jejich konzole bude podporovat rozlišení 4K.

Ovládání

Další věcí, kterou se budeme zabývat, jest, jak se daná zařízení ovládají a jak je to s jejich ovladači.

XBOX ONE

XBOX ONE ControllerMicrosoft Xbox One Wireless Controller nového Xboxu vychází designově z předchozí verze X360. Směrový pad byl změněn do čtyř-směrného designu, baterie je tenčí a tlačitka MENU a VIEW vystřídali tlačítka START a BACK. Každý trigger bude nyní obsahovat samostatný motůrek, tyto triggery byly nazvány „Impulse trigger“. Například jeden může vibrovat při střelbě, nebo mohou oba spolupracovat na zpětné vazbě, jež bude označovat směr zásahu. Jak novou funkci využijí vývojáři her je zcela na nich.

Kromě ovladače budete nový XOne ovládat také pomocí nové verze pohybového senzoru Kinect. Nový kinect využivá 1080p širokoúhlou time-of-flight kameru (v porovnání s předchozí verzí, která využívala VGA) a zpracuje 2 Gb/s během čtení prostředí. Senzor bude také mnohem přesnější a bude moci sledovat až 6 koster najednou, bude sledovat srdeční tep a sledovat gesta ve spolupráci s ovladačem XOne. Kinect bude disponovat také mikrofonem, který bude vždy aktivní. To znamená, že Xbox bude reagovat okamžitě na povely a pokud je konzole v režimu spánku na příkaz se aktivuje.

Bez Kinectu ovšem nová vlajková loď společnosti Microsoft nepoběží, ovšem uživatelé mají možnost vypnutí jeho funkcí, i přes to, že bude stále zapojen.

PLAYSTATION 4

Dualshock 4 bude na konzoly primárním ovladačem a bude připojen k zařízení stejně jako DS3 k PS3 pomocí bluethoot 2.1 + EDR.  Dualshock 4 PS4Předchozí verze ovladače, tedy Dualshock 3, bude kompatibilní s PlayStation 4. DS4 bude obsahovat několik novinek, např. dvoubodový kapacitní dotykový display z horní strany ovladače. Ovladač bude také podporovat detekci pohybu pomocí tří-osového gyroskopu a akcelerometru s výraznějšími vibracemi. Jako další novinka na ovladači budou místo tlačítek START a SELECT tlačítka SHARE, pro okamžité sdílení na síti, a OPTIONS. Také páčky dosáhli nového protiskluzového designu.

Současné pohybové ovladače MOVE budou podporovány i novou generací PS4.

Playstation Eye bylo přejmenováno jednoduše na PlayStation Camera, která bude obsahovat dvě 1280x800px kamery. Čočky budou pracovat s clouno f/2.0, ohniskovou vzdáleností 30cm a zorným polem 85°. Obě kamery společně mohou být použity k hloubkovému snímání okolí v zorném poli, podobně jako u Kinectu pro Xbox 360. Alternativně mohou kamery generovat video-obraz, s dalším použitím pro sledování pohybu.

Software

Další kolonkou v našem článku bude software. Jak je to s operačním systémem nových konzolových zařízení?

XBOX ONE

Mediální středisko

Podobně jako u Windows 8 budete moci přichytávat aplikace (jako hudbu, videa, skype a internet explorer) ke straně obrazovky formou multitaskingu. Xbox One může také sloužit jako set-top box připojený pomocí HDMI. Tato funkce umožní sledovat živé televizní vysílání přímo za pomoci vašeho účtu na XOne a dále pomocí přístupových funkcí zobrazovat televizní program a ovládat TV hlasem. Tuto funkci poskytuje senzor Kinect nové generace, který bude součástí balení Xbox One.

Operační systém

Operační systém Xbox One

Na zařízení poběží tři operační systémy zároveň: Xbox OS, OS založený na jádru Windows a další OS, který umožní komunikovat virtuálně dva OS zároveň (jako hypervizor). Tato integrace umožní např. používat skype během hraní.

 Xbox Live

Microsoft uvedl, že služba Xbox Live bude umístěna na 300 000 serverech pro uživatele Xbox One, ovšem neuvedli, kolik z těchto serverů bude fyzických a kolik virtuálních. Systém Cloud umožní ukládání hudby, videí, obsahu her a vývojáři budou moci pomoci těchto serverů nabízet obrovské „živé“ světy. Tato služba zůstane i nadále placená. Seznam přátel se rozšíří na 1000 uživatelů.

SmartGlass

SmartGlass bude poskytovat rozšířené funkce pro Xbox One, které umožňuje Windows phone smartphony, Windows RT a tablety Windows 8 použít jako druhou obrazovku. Demo během E3 ukazovalo jeho použití během hraní multiplayeru v pozadí, během klasického hraní na TV.

PLAYSTATION 4

Operační systém

Operační systém Playstation 4

Playstation 4 poběží na upravené verzi FreeBSD 9. Ačkoliv PS4 nebude vyžadovat neustálé připojení k internetu, jeho tvůrci říkají, že funkce s připojeným zařízením budou bohatší.

Playstation Network

PSN umožní přístup k celému spektru cloudových služeb obchodu PS Store, včetně předplacených služeb Music Unlimited a Video Unlimited. Zákazníci si mohou prohlížet a steamovat hry přes Gaikai a vyzkoušet je téměř okamžitě. Playstation Plus se kvůli nové politice společnosti Sony stává placeným a vyjde zhruba na 1249 KČ, to znamená, že pokud si budete chtít zahrát hru s přáteli, musíte zaplatit tento roční poplatek. Tímto také končí Online Passy, jež jste znali z PS3. Co se týká free-to-play titulů PlanetSide 2, DC universe online a Warframe, ty budou stále volně přístupné i nadále, včetně online žebříčků.

Sdílení

Ovladač Dualshock 4 obsahuje tlačítko SHARE, pomocí něhož budete moci procházet posledních 15 minut hraní a vytvářet tak screenshoty, nebo videoklip vhodný pro sdílení. Videa budou hladce nahrána a poslána dalším uživatelům PSN, nebo na sociální sítě Facebook, či YouTube.

Hry

Nyní se podíváme na naší poslední kategorii, která je pro herní konzoly asi tou nejhlavnější, a to jsou hry samotné. Jak je to s jejich bazarovým prodejem, půjčováním a stálým připojením online?

XBOX ONE

Společnost Microsoft odhalila na herním veletrhu E3 několik titulů, které poběží na novém Xboxu. RYSE: Son Of RomeOdhaleno bylo také několik titulů exkluzivně pro XOne. Jedná se třeba o tituly jako Forza Motorsport 5, Ryse: Son of Rome, Killer Instinct a došlo také k odhalení teaseru na nový díl Halo. Hry budou uloženy na blu-ray discích, nebo ke stažení v digitální distribuci.

Před oficiálním představením nové konzole se spekulovalo, jak to bude s bazarovými hrami, zpětnou kompatibilitou, atp. Z počátku byla strategie Microsoftu následující: Hry lze dále prodávat za drobný poplatek společnosti, zpětná kompatibilita s hrami z předchozí konzole neexistuje, konzole musí být jednou za 24 hodin alespoň jednou připojena k internetu, kvůli ověření licencí a budou zde platit regionální omezení.

Nedávno však Microsoft přehodnotil stanovisko a přišel s oficiálním prohlášením. K hraní již nemusíte být připojeni online, konzole nebude každých 24 hodin ověřovat licence, všechny disky na Xbox One budou fungovat jako u Xbox 360, internetové připojení bude nutné pouze k úvodnímu nastavení konzole, všechny stažené hry budou fungovat, ať jste online nebo offline, nebudou žádná omezení v půjčování her, nebo v jejich bazarovém prodeji, nebude ani regionální omezení a to znamená, že XOne se stává free regionem.

PLAYSTATION 4

Killzone Shadowfall PS4Společnost Sony také ukázala spoustu titulů, které poběží na jejich konzoly nové generaci a hovořili o spoustě exkluzivních titulů jedním z nich je například tituly Killzone Shadowfall, Drive club, či Knack. Hry budou opět v prodeji na nosičích blu-ray a také v digitální verzi na PS Store.

PS4 nebude nutno mít k hraní připojenu online, regiony zůstávají stejné z předchozí generace, ovšem k hraní online bude zapotřebí platit službu PS Plus, jež jsem zmínil výše. Zpětná kompatibilita s hrami na PS3 opět nebude, alespoň ne během startu konzole. Společnost Sony ovšem zkoumá zpětnou kompatibilitu, která by fungovala na základu služeb cloud jako dlouhodobé řešení.

Finále

Tak jsme si představili obě konzole z různých pohledů. Obě nabízí trochu jiné pohledy na novou generaci hraní. Xbox One sází na komplexním propojení všech multimediálních funkcí a snaží se stát mediálním centrem se vším všudy. Playstation 4 naproti tomu bude i nadále pouze herním konzolovým zařízením s několika přidruženými funkcemi. Obě společnosti slibují spoustu exkluzivních titulů pro obě konzole. Dvě různé konzole, dva různé přístupy, ale které bude opravdu lepší je jen ve hvězdách a vše ukáže čas. Microsoft vyšle na trh Xbox One koncem tohoto roku za 499 €, tedy v přepočtu za 12 499 KČ, na český trh však dorazí až v průběhu roku 2014. Konkurenční zařízení od Sony bude k dostání do Vánoc za 399 €, to je v přepočtu 10 000 KČ.