Alien Isolation - Recenze

Alien Isolation

Nádech! Výdech! Nádech! Výdech! Tři, dva, jedna a teď zvolat no hurá! Takhle bych vyjádřil své pocity, když jsem držel v ruce krabičku od Alien Isolation a říkal si: "Doufám, že to konečně bude stát za to." A nyní s klidným srdcem mohu říct, že Alien Isolation nejen, že mě příjemně překvapil, ale díky němu jsem opět okusil to, co mi dlouhou dobu chybělo v survivalu hororech a to strach a tísnivé pocity. Navíc musím předem sklonit poklonu vývojářům z Creative Assembly, kteří s tímto typem her nemají téměř žádné zkušenosti a přesto se právě jim podařilo vytvořit ten nejlepší videoherní titul na motivy slavného filmu Ridleyho Scotta, Vetřelec. Pokud vás to zajímá, tak toto vývojářské studio se proslavilo hlavně strategickou sérií Total War, jehož další díl se na nás brzy také vyřítí v podobě Total War: Attila, ale o tom snad někdy jindy. Nyní zpět k této hře o přežití.

Měla to být průzkumná výprava

Příběh Alien Isolation se točí kolem Amandy Ripleyové, dcery Elen Ripleyové z původních filmových Vetřelců. Amanda Alien Isolationse na základně několika informací o zmizelé lodi Nostromo rozhodne přidat se k expedici, která má vyšetřit události okolo zmizení této lodi. V rámci toho se Amanda pokusí zjistit, co se stalo s její matkou. Jenže jak sami asi tušíte nic nejde podle plánu a průzkumná expedice se změní v boj o holý život.

Jde o to, že po příletu k lodi Sevastopol, jenž je typem identická s lodí Nostromo, která ukotvila na posledních souřadnicích zmizelé (my co jsme viděli Vetřelce víme, že zničené) lodi a pokusu dostat se na její palubu nastane výbuch a vy se ocitáte na její palubě. Jenže okamžitě zjišťujete, že je na palubě něco špatně. Nejen, že po lodi pomalu nesvítí světla, po stěnách a podlaze jsou cákance krve a rozléhají se po ní děsivé zvuky a poslední přeživší si brání své životy zuby nehty. Brzy také poznáte proč je v očích celé posádky zaset strach o život. Samozřejmě dojdete také k zjištění, že společnost nechce nic jiného, než živý xenomorfní organismu a na vás jim vlastně vůbec nezáleží.

Strach, pocit stísnění a boj o holý život

Hned zkraje musím uznat, že atmosféra se v této adaptaci vetřelce dá opravdu krájet a brzy se také dozvíte proč. Alien Isolation je totiž survival hororem každým coulem. Velkou zásluhu na tom má skvěle provedené grafické zpracování ve kterém hraje hlavní prim hra světel a stínů, tedy primárně těch stínů. Pohyb po chodbách lodi Sevastopol navozuje pocit úzkosti a pokud se hru rozhodnete hrát, tak jako já, v nočních hodinách, neleknete se jen jednou. Hra dokonce navozuje takovou atmosféru, že po chvíli máte pocit, že jste opravdu tam a jde právě vám o život. Jenže toho by nebylo dosaženo, kdyby se této hře nevěnovala dostatečná péče a vedle grafiky nebyla hra dotvářená excelentním zvukových podkreslením, které posouvá úroveň atmosféry ještě mnohem výše.

Alien Isolation

Nesmím zapomenout na další důležitý prvek ve hře a to jsou NPC postavy, které jsou samozřejmě také napsány na výbornou a plní skvěle své role. I pokud jde o androidy společnosti, kteří nechtějí aby se nic o existenci tohoto tvora dostalo ven, a tak pokud porušíte jakýkoliv příkaz společnosti a navštívíte zakázané oblasti pak vás tihle "fantomasové" bez milosti zlikvidují. A máme tu samozřejmě stěžejní postavu celého příběhu, a teď nemyslím Amandu, Vetřelce. Ten je v této hře konečně tím, čím měl vždycky být, nelítostným vraždícím strojem s vysokou inteligencí, kterého není snadné zabít. Ano, mluvím k tobě Aliens Collonial Marines.

Tichý pohyb a ostražitost je jediný šance jak přežít

Hru bych mohl v podstatě rozdělit na dvě části. První by byla část před prvním kontaktem, kdy v podstatě se ani tak ještě nemusíte soustředit na to aby jste nebyli slyšet, ale věřte, že atmosférou se k tomu stejně schýlíte. Pak po prvním kontaktu s vetřelcem, kdy hra dostává úplně jiný rozměr a musíte si dávat pozor na vše co děláte, jelikož i když o vetřelci není vidu, tak rozhodně občas uslyšíte jak se za vámi něco pohybuje ventilací. Dokonce poté co získáte senzor pohybu, budete neustále čelit strachu, kde ta potvora na vás vyběhne.Alien Isolation

Tudíž ve hře je důležité si své kroky pečlivě plánovat, být velmi ostražitý a pokud možno moc na sebe neupozorňovat, jelikož vetřelec reaguje na jakýkoliv hluk, šramot a hlavně se nemůže nabažit utíkající kořisti. Skvělé na hře je, že všechno koresponduje se vším a i když se dostanete z místnosti s vetřelcem a dveře nouzově uzamknete, tak si rozhodně neotírejte pot z čela. Alien totiž nepotřebuje dveře, aby se dostal do místnosti ve které se nachází jeho oběti. Abych to zkrátil, tak ve hře se nevyhnete tomu, že budete umírat a budete umírat často a kolikrát to bude s pocitem srdce, které se dere z vašeho hrudního koše. Nejednou se mi stalo, že jsem si řekl, tak teď si hru uložím a nejednou mým hrudním košem projede vetřelcův ocas. Jenže vše by bez správného nazvučení moc nefungovalo, avšak v této hře je vše, co taková hra potřebuje.

Nepřátelé jsou chytří, ale mají i svá slabá místa

Umělá inteligence ve hře po většinu času funguje bez chybně, vlastně celkově funguje na výbornou, ovšem kdyby nebyla možnost, jak zraku nepřátel uniknout, tak by hru nemělo smysl hrát, jelikož by jste se nedostali přes první střet s vetřelcem. Prvně se podíváme na lidské protivníky, ti jsou ve hře většinou vystrašení a jde jím o vlastní přežití, pokud možno je dobré se přímé konfrontaci vyhnout, i když později ve hře budete mít i kolt, či plamenomet.  Vetřelec totiž nemá spadeno jen na vás a tak je dobré nebohou posádku využít jako návnadu, aby jste mohli uniknout. Pokud se neubráníte té chuti někoho zastřelit, tak počítejte s tím, že pozornost na vás obrátí nejen kamarádi vámi zabitého človíčka, ale i toho krvelačného monstra jež se plíží chodbami Sevastopolu.

Alien Isolation

Dalším nepřítelem na kterého můžete narazit jsou androidi. Hnedka z kraje vás musím varovat, že přetáhnout je klíčem po hlavě ze zadu jednou nestačí a ze předu vám ránu vykryjí. Pokud se rozhodnete poslat jejich syntetický mozek na nedalekou cestu na zeď, tak vás zklamu. Android sice na chvíli zastaví, ale ani ne po sekundě je znovu aktivní. Vyprázdnil jsem do něj zásobník a ono nic, spíš mu ještě přišli na pomoc přátelé. Takže radši se opět konfrontaci raději vyhněte, nebo použijte plamenomet, jenže ten je dobré si šetřit na tu nejhorší skutečnost.

Tak k tomu nejhoršímu. Vetřelec je zde opravdu nelítostné monstrum a přímá konfrontace s ním znamená v podstatě okamžitou smrt. Když na něj narazíte okamžitě se skryjte a zdržte se většího hluku. Jelikož pokud zavadíte o nějaké předměty, které spadnou na zem nebo se převrhnou vetřelec pokud zrovna není někde mimo okamžitě zpozorní a vyrazí na to místo.  Celkově dokáže Alien reagovat na spoustu podmětů a najde si vás i v šachtách, jelikož v nich tichý pohyb je téměř nemožný. Nebo pokud se schováte ve skříních, tak nezapínejte senzor pohybu, jelikož reaguje i na světla.  Avšak buďte v klidu vetřelce lze obejít a jde se před ním skrývat, dokonce pokud se skryjete za roh a vetřelec se tam nepodívá máte šanci ho nechat projít a následně se vyplížit pryč. Pozor! Má dlouhý ocas, tak dejte pozor ať nevyběhnete moc brzo a nešlápnete na něj.

Interakce s prostředím a výroba "hraček"

Musím pochválit vývojáře za to, že ve hře jen nepobíháte chodbami a snažíte se přežít kličkováním mezi nepřáteli, ale že k překonání různých nástrah lze využívat okolního prostředí. Takže lze nepřátele obcházet ventilací. Schovávat se pod stoly, ve skříních a různých dalších schovávačkách. Lze také například vypnout světle v daných místnostech, nebo pustit páru z ventilace, či poodemykat některé dveře. To vše umožňují různé panely na zdech. Ve hře se lze samozřejmě dostávat i skrz zamčené dveře  jinými způsoby, například vypáčit externí zámky, či hacknout elektronický zámek nebo zámek proříznout plasmovým hořákem. Tady se ještě zastavím. Pokud jste v místnosti s nepřáteli, tak počítejte s tím, že skoro žádný z postupů není tichý a obzvláště vetřelec reaguje velmi pohotově. JeAlien Isolation tudíž důležité vyhnout se zbytečným chybám a pokud projdete dveřmi nezapomínejte používat nouzové zámky. Skloním se tudíž nad člověkem, který při hraní ani jednou nezemře, ale myslím, že to není možné.

Nyní se dostáváme pomalu na závěr.  Nesmím tak zapomenout na výrobu různých hračiček, které vám mohou pomoci přežít. Takže pokud budete kolem ignorovat ten bordel a kolem počítejte s tím, že pak vám bude dost chybět, Tyto součástky totiž můžete použít k výrobě medipacků, dýmovnic, flashbangů, elektromin, či takových věciček, které vyvolají kravál a nalákají k sobě tak nepřátele a vy budete mít možnost druhou chodbou uniknout. Pokud jste vášnivý kutilové, tak se snažte zkoumat různé místnůstky. Mohou v nich být plány na stavbu těchto zařízení. Nejednou se stane, že vám to zachrání krk.

Exkluzivní funkce pro Xbox One

Jelikož jsem hru hrál na Xbox One nešlo si nevšimnou jistého specifického nastavení exkluzivně pro Xbox One. Tedy aby tyto funkce bylo možné zapnout je nutné mít senzor Kinect. A o jaké funkce jde ? První je Head Tracking, chcete-li sledování pohybu vaší hlavy. To v praxi znamenalo, že kinect sleduje polohu vaší hlavy a to promítá do hry, takže pokud jste zrovna v režimu vyklánění, tak nemusíte pohybovat páčkou, ale stačí tento pohyb dělat vaší hlavou. Což v podstatě ještě zpřesní tento skvělý prvek ve hře. Jelikož bez možnosti se různě vyklánět, by jste při prvním setkání s vetřelcem neměli moc šanci uspět. Bohužel když potkáte tohoto mazlíčka poprvé nedisponujete žádným senzorem pohybu. Druhou vychytávkou je snímání hladiny hluku v místnosti a snímání různých zvuků od vás, třeba zrychlené dýchání různé lekance a podobně. Tato funkce je fajn, pokud jste sami v místnosti a užíváte si hru naplno. Obě tyto funkce vám pomohou se ještě více vcítit do hry a umocňují celkový zážitek.

Alien Isolation 

Shrnutí

Alien Isolation je rozhodně tou nejpovedenější hrou na motivy filmové scifi hororové legendy Alien. Disponuje skvělou atmosférou, dobrým příběhem, děsivými momenty, skvělým zvukovým podkresem, krásnou grafikou a hlavně konečně pořádným vetřelcem. Pokud hru hrajete na Xbox One a máte kinect, můžete se nechat vtáhnou ještě více do děje specifickými funkcemi.  Hra samotná pak vychází ještě na PS4, PS3, Xbox 360 a PC. Počítačová verze se pak může ještě pochlubit českou lokalizací a podporou Oculus Rift.

Hodnocení: 9/10