LEGO Jurassic World - Recenze

 

Období druhohor bylo jedno z významných období naší planety. Bylo to období největších žijících tvorů, jenž obývali matičku Zemi. Dnes je známe jako dinosaury. Tato zvířata, která vyhynula před 65 mil. let, jsou dodnes velice oblíbenou historickou položkou ve všemožných muzeích, či dinoparcích po celém světě. Našli se však lidé, kteří chtěli tato zvířata přenést v plné kráse na filmové plátno. Po většinu času vznikali hlavně dokumentární filmy, mezi něž patří rozhodně úspěšný seriál BBC Walking with Dinosaurs. Jenže dokumenty se obrovské slávy zpravidla nedočkávají a i když si najdou své zastánce, stále nevytvoří kult, který by přetrval nad rámec času. To se podařilo až Stevenovi Spielbergovi, který v roce 1993 natočil film Jurský Park. Film se stal v podstatě během pár dnů neskutečným hitem, který si říkal o pokračování. Toho se dočkal o čtyři roky později v podobě filmu Ztracený svět: Jurský park. I když druhý díl se již nedočkal takového úspěchu, tak stejně Spielbergova vize nedostála konce.  V roce 2001 šel do kin film Jurský Park 3, ten byl však přijat velice sporně, ale například já sem byl s filmem nadmíru spokojen. Nemohl jsem se tehdy ubránit pocitu, že tímto dílem svět Jurského Parku končí a žádný nový film již nebude. Kolem možného čtvrtého dílu však bylo natolik rušno, že to filmaři nemohli přehlížet donekonečna. A tak o celých 14 let později, v roce 2015, vtrhl do kin film Jurský Svět. Není třeba říkat, že návrat to byl vskutku velkolepý. Film se dokonce stal druhým nejvýdělečnějším filmem všech dob.

Jenže já tu nejsem od toho, abych tu líčil dějiny filmové série. Ruku v ruce se čtvrtým filmem se na svět prodrala i hra. Ne však ledajaká. Hru tvoří kostičky, lego kostičky. Ano, dalším dítkem do široké a oblíbené série LEGO her se zařadil i Jurský svět. Avšak tato hra neobsahuje jen nejnovější filmový počin, ale i celou předchozí filmovou trilogii, pochopitelně ve videoherní podobě s oblíbenými kostičkami. Tento počin je mixem klasické grafiky, která využívá skutečných reálií a předměty, postavičkami a zvířaty, jenž jsou složeny z oblíbené stavebnice. Možná se to zdá jako prapodivná kombinace, avšak mohu říct, že toto spojení funguje opravdu dobře. Toto je však fakt, který jsme si mohli ověřit i v řadě předchozích her s LEGO tématikou.  Navíc grafika určitě není tou nejpodstatnější složkou této hry, i když hra vypadá hezky rozhodně nebude patřit, stejně tak jako žádná jiná lego hra, mezi ty největší tří áčkové tituly jakými jsou například třetí Zaklínač, Batman Arkham Knight, RYSE, či The Order 1886. Prim v každé takovéto hře hraje hlavně humor a LEGO Jurassic World není žádnou výjimkou.

Na legrační pasáže zde narazíte prakticky na každém rohu. Jak by řekl John Hammond: "Na ničem jsme nešetřili.". Někdy jsou vtípky opravdu povedené a vaše bránice se budou chvět jako prsa tanečnice na Hawaijských ostrovech. Jindy je však vidět, že tyto pasáže jsou dozajista vynucené a nepůsobí přirozeně. Naštěstí takových pasáží je poskromnu. Po většinu času se budete královsky bavit. Opravdu bylo výtečné projít si všechny filmy v trochu odlehčené formě a fenomenální pasáž z jedničky, jenž se odehrávala v kuchyni parku, zůstala i zde jednou z nejlepších a nejpovedenějších částí celé hry. Zde byla vidět jakási balance mezi humorem a vážnou notou, která se velmi vydařila. Vývojáři se velmi dobře popasovali i s ostatními filmy trilogie, ze kterých si vzali ty nejpodstatnější části a ty pak převedli na herní plochu. Sice tím pádem došlo ke zkrácení příběhu každého z filmů, ale nikoliv na úkor toho, že byste nevěděli, proč se cokoliv z toho děje.

Záměrně jsem vynechal čtvrtý díl, jelikož jsem se do něj původně ani pouštět nechtěl. Bylo to dáno hlavně tím, že když jsem dostal hru k recenzi, tak jsem film Jurský Svět ještě neviděl. Tudíž jsem druhý den vyrazil do kina, abych tento rest napravil. A pocit s filmu byl naprosto skvělý. Tento díl měl neuvěřitelný tempo, adrenalin a stále se něco dělo, takže se člověk v žádné části nenudil. No, tím pádem jsem byl okamžitě zvědav, jak se s tímto dílem popasovali ve hře. Nejen, že čtvrtý díl se povedlo převést do humorné podoby, ale ve hře dokonce dostal své samostatné místo a jedná se o nejdelší část v celé této kompilace. Určitě se najdou tací, kteří film neviděli stejně jako já a těm doporučuji nejdříve shlédnout film, aby vám neunikli nějaké souvislosti. Jak říkám, ve hře jsou všechny filmy o něco kratší a i když čtvrtý film dostal nejvíce prostoru, stále tam není vše.

Hratelnost zůstává prakticky nezměněna, tedy v rámci lego her. Ovládáte jednu postavičku, případně k počítači, či konzoly můžete posadit kamaráda, či přítelkyni a projít si hru v kooperaci na splitscreenu. Trochu mě mrzí stálá absence online kooperace. Postavička se ovládá v celku poklidně, kamera není nikterak splašená a celkem se v ní dobře orientuje. Některé herní mechaniky byly zjednodušeny, nebo spíše se vrátily ke kořenům těchto her. Takže například stavění různých předmětů za pomoci sesbíraných materiálů zde vůbec není, někoho to může mrzet, ale já jsem upřímně byl rád, že to zmizelo. Jinak vše zůstalo při starém. Můžete objevovat, zkoumat, stavět si různé přístupové cesty z určitých kostiček. Každá s postaviček má své specifické schopnosti, které napříč hrou využijete naprosto všechny. Dokonce, aby jste daná kola splnili na sto procent, budete je muset projít minimálně dvakrát s trochu rozdílnými postavičkami, aby jste otevřeli i jinak nepřístupné části mapy.

V předchozích dílech jste se velice často museli vypořádat s nějakými nepřáteli, které jste povětšinou zlikvidovali v souboji. Dinosauři jsou však poněkud tvrdší oříšek. Navíc smrtícími zbraněmi vůbec nedisponujete, tudíž souboje nahradili pasáže, ve kterých budete před hrozbou utíkat. Během toho můžete sbírat penízky, jenže to má jeden háček. Nevidíte kde jsou, jelikož kamera je v těchto pasážích z nepochopitelného důvodu natočena zepředu a tak vlastně nevidíte kam běžíte. Toto považuji za největší neduh hry.  Dle mého názoru by bylo lepší mít kameru za postavičkami jen s poněkud větším odstupem, aby bylo možné vidět i řítící se splašené dinosaury. Jenže postavičky nejsou to jediné, co budete v této hře ovládat. V této hře si zahrajete i za dinosaury. Jak za býložravce, tak za masochtivé predátory. Myslím, že si nepamatuju hru, kde by bylo možné přímo hrát za dinosaura, takže toto je velice příjemné osvěžení, i když jen v formě LEGO hry.

Celkové zhodnocení

LEGO Jurassic World je dalším dítkem ve světě LEGO her a rozhodně nedělá svému rodu ostudu. Naopak má několik svěžích prvků a zmizelo otravné sbírání surovin. Hru jsem testoval na PC, kde hra běžela bez sebemenších problémů. Můj problém bylo akorát ovládání na klávesnici, avšak problém byl vyřešen připojením Xbox One ovladače. Hra disponuje dějovými linkami ze všech čtyř filmů a vydrží slušnou desítku hodin. Pokud jste zastánci prozkoumávání všeho možného, pak vám čas strávený s hrou značně naroste. Hra vyšla krom PC, také na Xbox One, Playstation 4, Xbox 360 a Playstation 3.

HODNOCENÍ: 8/10