Rok nám se nám pomalu přesouvá do druhé čtvrtiny, a když se ohlédnu za tou první, tak si myslím, že vyšla spousta povedených titulů a to napříč snad všemi žánry. Nás momentálně bude zajímat pouze jeden a to závodní konkretizovaný na motocross, či motocyklové offroadové závody. Na samém počátku roku vyšel vynikající Monster Energy Supercross, který ukázal, jak by měla taková motocrossová hra vypadat. Teď se ho na samém konci prvního čtvrtletí pokusí nahradit pokračování poměrně oblíbené série MX vs ATV, které letos nese podtitul All Out. Mohl bych vám zkrátit čtení a říci, jak hra dopadla a nemuset se obtěžovat s psaním dlouhého textu, ale důvody finálního hodnocení je dobré znát.

Série MX vs ATV šla upřímně vždy trochu mimo mě, i když jsem po hrách z této série několikrát pokukoval a na konec zkusil s dílem MX vs ATV Reflex. Série si nikdy nehrála na nějaký ten ultimátní simulátor a nabízel čistokrevnou arkádovou jízdu napumpovanou adrenalinem. Ne jinak tomu je i v případě MX vs ATV: All Out. Hra je i v tomto případě svou hratelností velice rychlá, snaží se být plná adrenalinu a rozhodně si nehraje na simulátor. Jde opravdu a pořádné arkádové závodění se vším všudy, kdy slovo brzda můžete považovat za sprosté slovo. Vlastně si říkám, kdy jsem během hraní potřeboval brzdit. Snad jen dvakrát. Případně v režimu Freestyle, aby bylo možné rychleji otočit motocykl do frontflipu, ale jinak v samotných závodech moc užitku nenadělá. Prakticky si vždy vystačíte s regulací plynu v prudších zatáčkách. Nemám s tím vlastně žádný problém, hru beru jako oddechovku.

Nakonec jsem ji tak přesto nebral a momentální důvod není tím hlavním. K tomu se velmi brzy dostanu. Prvním problémem je fakt, že můj jezdec věčně padá z motorky, či čtyřkolky, i tam kde jiní ve stejných případech nepadají, tedy myslím UI. A neříkám, že se tito jezdci občas, jak se říká, nevymáznou to ne. Ale ve vašem případě se tomu tak bude dít daleko častěji a je jedno, jestli motocykl nastavíte na přistání tak či tak. Jako by hra prostě chtěla, aby jezdec hlavou nabíral hlínu, či písek. Příkladem je fakt, že pár závodů jsem opakoval trať projížděl prakticky stejně, ale na stejných místech jsem se jednou nerozbil o zem, a jindy ano. A na jiných místech obráceně. Jistě jde jezdit i jinými cestami. V základním režimu není dána trať jen záchytné body, ale vy potřebujete k bodům nejkratšími cestami, rychlejšími cestami, objížďky nejsou na programu dne. Takže se sem tam dostavily nervy. Ale možná je to jen mnou. Avšak myslím, že závodních motocrossových her mám nahráno poměrně dost včetně dílu Reflex, a zde se mi toto nedělo. Takže se to trochu anuluje s tím, že bych byl až takový břídil a tuhle hru prostě nezvládal, kort když jde o arkádu.

Abych obrátil minci, tak mě poměrně potěšil celkem široký výběr tratí v různých herních režimech, které hra nabízí. Ať už jde o motocross, crosscountry, supercross, či buggy. Tratí je dost a jejich variací také. Takže se bylo rozhodně kde vyřádit. Nemluvě o freestyle oblastech. A to hlavně v režimu Series, kterému sekundují další klasické režimy, jako režim Arcade, či Timetrial. Není třeba zapomenout i fakt, že hra má i multiplayer. Ve všech režimech si projdete prakticky vším. Režim Series má být takovým středobodem, avšak nečekejte nic kromě sledu závodů. Nikde není managment týmu, zkrátka nic. Jen odjedete závod, dostanete body, jedete druhý závod dostanete body, a pokud na konci dané série máte nejvyšší počet bodů, tak jste sérii vyhráli. Čímž trochu vyrovnáte frustraci s tím, že některé závody nemusíte vyhrát a stejně budete v rámci série první a takhle dokola, dokud vám série nedojdou.

Herní náplň není nic, co by někoho urazilo, je jí poměrně dost a snad by i zabavila. Ale nyní se dostáváme k tomu hlavnímu, co mi úplně zkazilo celý zážitek ze hry a vlastně mě to od samotného hraní i odrazovalo a nepočítám, že se k ní tedy v brzké době vrátím. Tím hlavním a velmi podstatným mínusem celé hry je její technické zpracování.

Začněme vizuálem, který řekněme nikdy u této série nebyl na vrcholu. MX vs ATV: All Out se to pokusil změnit Unreal Engine 4 a já si teď říkám, proč konkurenční Monster Energy Supercross mohl vypadat skvěle a běžet na jedničku, a zde to prostě nejde. Hra totiž i přes jistý vizuální pokrok v rámci série nevypadá zase nijak extra, byť by v základu vizuál nejspíš úplně neurazil, ale rozhodně by také nikoho vysloveně nenadchl, snad jen ty, co za svůj herní život hráli jen tuto sérii. Jenže je problém v tom, že na silnější konzoli Xbox One X hra nejede více, než full HD, minimálně to na více nevypadá a otravuje vás neustále screen tearing, tedy hra postrádá jakýkoliv Vsync. Ale dejme tomu, že se to dá ještě přetrpět, co už se přetrpět nedá, tak extrémní propady snímkování v závodech.  V tu chvíli jsem si opravdu říkal, jako WTF. Hra nevypadá nic moc, fyziku také nijak extra nepočítá, tak kde je sakra problém? Teď opravdu mluvím o verzi pro Xbox One X, popř PS4 Pro, kde je situace naprosto stejná, tedy jde o konzoli/konzole s vyšším výkonem a hra vám běží stabilně ani 30fps? Kolikrát jsou propady tak extrémní, že hra připomíná spíše krokovací dungeon.

Řekněme si to na rovinu. Tato hra viděla optimalizaci leda z okýnka letadla, když se od něj vzdalovala pevnina a nebylo vidět nic než širý prázdný oceán. O konzolích ve standardních verzích je hra potom absolutně Out! Mizerné rozlišení, horší efekty, vlastně voda je jen textura. Water Splash? Vývojáři asi neví, co to znamená a to ani na silnějších konzolích. Jeho náznak je tam možná, když má jít o nějaký okraj jezera, ale toť vše. A framerate na základních konzolích? V závodech se snad nedostanete na vyšší snímkování, než je 20fps. A to je prostě děs a hrůza.

MX vs ATV: All Out opravdu dopadlo jako všechno kompletně Out! Tato hra vůbec v tomto stavu neměla vyjít. Nevím, jestli je to vina vývojářů, či vydavatele, že toto vypustili do světa, ale zasloužili by si, no radši nebudu ani říkat co. Hra možná časem bude hratelná a bez těchto problémů, ale momentálně by jí doporučil jen úplný blázen.

Souhrn

Pokud bych měl momentálně někoho nominovat na nejhorší hru roku je to MX vs ATV: All Out. Ne kvůli jejímu obsahu, který je ve směs solidní, ale kvůli jejímu technickému stavu. Který je opravdu otřesný a vůbec nechápu, jak něco takového někdo mohl vypustit. Absolutně hrozný framerate, screen-tearing a to vše při nic extra vizuálu a rozlišení, jenž ani na silnějších konzolích neobstojí. V žádném případě se zde nedá hovořit o optimalizaci. Pokud by hra fungovala jak má, byla by celkem solidní, ale takto radši sáhněte po výborném Monster Energy Supercross, či starším MXGP3.

Hodnocení: 4/10