Sunset Overdrive - Recenze

Sunset Overdrive

Toužili jste po hře ve které se budete opravdu jen bavit bez frustrace a zbytečného trhání za vlasy se slovy: "Jak mě tohle sakra mohlo zabít? Jaaak!" Tak jedna taková se vyvrbila pod křídly studia Insomniac Games. Mluvím tu samozřejmě o zábavné akční open-world hře se spoustou a spoustou energie Sunset Overdrive. Hra vychází exkluzivně pro konzolu Xbox One ale je to opravdu taková zábava? Nic jiného to ani není, než čirá zábava.

Děti nepijte energy drinky

Představte si, že se účastníte velké letní párty v prosluněném městě sponzorované společností na energetické nápoje. Párty je v plném proudu a společnost Frizzco představuje svůj skvělý chutný energetický nápoj s názvem Overcharge. Vše probíhá v poklidu, ale vy se jí bohužel účastníte jako Sunset Overdriveuklízeč. Jenže Overcharge asi dodává více energie než je třeba, akorát kromě zkažených zubů obyvatelé města začnou trošku oranžovět a k tomu se jim trošku měnit svojí celkovou vizáž. Takže jasné varování! Děti nepijte ty odporné energy drinky! Budou z vás odporné oranžové potvůrky s absťákem na tyto limonády a holky vás nebudou chtít. Avšak co se nemá, jeden z těchto mutantíků si chce smlsnout právě na vás. Takže nezbývá nic jiného než vzít nohy na ramena ve velkém parkourovém stylu.

Apokalypsa ve velkém stylu, že? Takže co dělat v případě, že se mutanti chtěli zmocnit vašich životů? No přeci utéct. Jenže to nebude tak lehké. Jak postupem hrou zjistíte, tak město je obklopeno neviditelným štítem a navíc se po městě pohybuje frakce, která chce také zlikvidovat zbytek přeživších. Není tajemstvím, že je organizace placená společností Frizzco. Přeci jen je třeba zamést stopy. Je tedy mimo vaše síly uniknout na vlastní pěst a tak se postupem hrou setkáte s dalšími přeživšími a přitom si můžete vychutnávat skvělé zábavné hlášky v rozhovorech. Tady se humorem nešetří. Zápletka je jednoduchá, ale přesto funkční a je nabitá vtipem. Přeci jen nemá smysl vyzrazovat vše, co se ve hře děje.

Má to styl a vlastní osobitost

Půjdeme se podívat blíž na to, jak hra vlastně běží a na její zajímavou stylizaci. Grafická vizáž Sunset Overdrive asi nebude sedět každému, ale přesto se jedná o skvěle odvedenou práci a úchvatné dílo s vlastní osobitostí a stylem.  Pestré prostředí zaplněné spoustou různých nepřátel včele se zmutovanými nebohými obyvateli. No, sáhněme si na srdce a přiznejme, kde jsme ještě viděli spojení tolika různých grafických stylů jako zde. Ve své podstatě hra je založena v podstatě na grafickém zpracování snažícím se vypadat reálně, avšak je namíchané s typickou animovanou vizáží a to vše je dochuceno několika komiksovými prvky. S tím vším si vývojáři dali slušnou práci, jelikož za svůj čas strávený ve hře jsem snad nenarazil na jediný bug, či pád frameratu. Takže to si zaslouží uznání.

Sunset Overdrive

Efektnost dotváří pak používání samotných zbraní, které rozhodně nikde jinde neuvidíte. Takže v některých soubojích si přijdete jako na mejdanu, kde zásah do velkého mutantního beďaru naplněného Overchargem způsobí explozi nebohého mutanta s efektním nápisem POP z jeho krve napuštěné energy drinkem. A co takhle podívat se na výbuch menší taktické atomovky, kde hřib výbuchu je vyplněn nápisem BOOM!. Bohužel, kdybych se měl zabývat všemi zvláštnostmi a absurditami v Sunset Overdrive, tak bych tu byl do večera.

Dokážete si taky představit adrenalinovou jízdu bez té správné muziky? Já tedy ne! Proto jsem rád, že soundtrack této šílenosti je namíchán přesně podle mého gusta a podtrhuje celkovou hratelnost a stylizaci hry. Bez tohoto soundtracku by to rozhodně nebylo ono a té hře by opravdu v tomto směru něco chybělo. Proto jsem byl rád, že rocková hudba je nedílnou součástí této hry a dodává jí šťávu.

Šílené, ale zábavné

Dost bylo vší té barevnosti a šílenosti. Teď k tomu podstatnému, jak se to vlastně hraje. Rovnou můžu říct, že šíleností jsme ještě neskončili. Hra je prostě taková a to se jí upřít nedá. Nevím v čí hlavě se tato hříčka zrodila, ale je na první pohled znát, že ten někdo chtěl, aby hra v první řadě byla zábavnou. To se podle mého podařilo. V Sunset Overdrive totiž můžete skákat po barácích, slajdovat po elektrickém vedení, masakrovat stovky závisláků na energiťáku a k tomu se švihácky oháknout. Vlastně dokonce se jednou pokusíte řídit helikoptéru, ovšem nedopadnete moc dobře, nebo spíše vás nebohý kopilot. Tato hra dokázala skloubit čistou zábavu a nemalé otevřené město s chytlavou hratelností.

Sunset OverdriveS náplní samotných misí to bohužel už takové slavné není.  Ve směs se jedná o mise typu, běž dones tohle, zapni tamto a nebo znič ten krám co nám ruší rádio. Samozřejmě vše děláte pod záminkou, že se dostanete ze Sunset City živí. Náplň je to sice stále stejná, ale jde přeci o to, jak svého cíle docílit. A to už je kapitola jiné, jelikož jak procházíte hrou vaše postava se učí nové kousky a tak je likvidace a průchod městem čím dál zábavnější, šílenější a hlavně zabíjení stylovější a to přeci jde v Sunset Overdrive hlavně. Jde tu o to se bavit a to hra zvládá na jedničku. Navíc možnost plnit různé mise až v osmi lidech a to je pak opravdová párty.

Ve hře je také řada vedlejších misí, které svou náplní nejsou daleko od hlavních, avšak nesouvisí se zápletkou. Vedle vedlejších misí jsou pak ještě challenge, kdy v rámci určitého časového úseku musíte získat co nejvíce bodů a ty získáte co možná nejstylovějším zabíjením nepřítel, a tak podobně. Výhoda této hry je také v tom, že nejste ničím frustrováni. Když zemřete, objevíte se kousek od místa, kde jste zaklepali bačkorama. Všechno je navíc uděláno v pěkné animaci v několika variantách. Buď vás vrátí UFO, či vylezete z rakve. Těchto šílených variací návratu je ve hře několik .

Tak šílený zbrojní arsenál nikde nenajdete

Jak vzpomínám na svá dětská léta, kdy jsme s kamarády hráli na vojáky a zbraně dělali prakticky ze všeho. No tyto vzpomínky mi navozuje právě zbraňový arzenál v Sunset Overdrive. Možná měli vývojáři při vytváření těchto kousků stejné myšlenky. Je vidět, že hra byla tvořená opravdu pro to, aby si lidi hráli a starosti hodili za hlavu. Uznejte sami kde jste narazili na metač LPček, aportovač psích hraček, kulomet na rachejtle, granátomet na výbušné plyšové medvídky, či brokovnici s koulema? No dobře, jistou obdobu najdeme i u série Dead Rising.

Sunset Overdrive

Mě rozhodně k srdci nejvíce přirostla zbraň TNTeddy, tedy zbraň střílející vybuchující plyšové médi. I když střelných zbraní je tu dostatek, tak někdy se hodí někoho něčím přetáhnout po hlavě. Takže i zde je na výběr z několika zbraní na blízkou začínaje baseballovou pálkou, přes elektřinou nabité vidle, po kytaru. Vše plní svůj účel dobře a to vám potvrdí hromada mutantních potvor napříč hrou a vlastně to nemusí být ani mutanti.

Posledním dílkem vražedné skládačky jsou pasti, těch sice není moc, ale svému účelu poslouží. Hlavně pokud se snažíte udržet strategické místo před vlnami nepřátel, či si chcete vylepšit skóre v challenge misích. Opět jsem narazil na pár zásadních, které jsem nejvíce používal a to byli rotující čepele a metače plamenů. Ty mi přišli nejúčinnější a také nejefektnější.

Jsem to ale fešák

Nesmím zapomenout a jednu z věcí u které se také můžete značně vyřádit a to je vaše vlastní postava. Zde můžete vytvořit prakticky jakoukoliv postavu. Od obyčejného chlapíka v triku a džínách, po zmalovaného flundráka v dámských šatech. Zde se představivosti meze nekladou. Při tvorbě postavy tedy nejdříve vyberete pohlaví, následně barvu pleti a pak už si jen vyhrát s oblečením, které má na sobě. Ne vše najdete ve svém šatníku od začátku a některé Sunset Overdrivevěci je třeba kupovat u různých překupnic napříč městem. To platí samozřejmě i o zbraních.

Dobrá zpráva je, že pokud se vám vaše vytvořená postava již nelíbí, pak není třeba zoufat. Vaší postavu můžete třeba v půlce hry změnit a to včetně pohlaví a celkového vzhledu. Všechny vaše výtvory pak můžete ukládat do přednastavených vzhledů a pak si je třeba sem tam proházet. Tady je vidět obrovská variabilita ve hře.

Je libo upgrade?

Poslední částí hry je pak vylepšování vaší postavy a zbraní. Začnu postavou, ta se v podstatě zlepšuje samotným hraní, ale sem tam je třeba něco vylepšit manuálně pomocí Ampů. To jsou malé upgrady, které vylepšují vaše dosavadní vlastnosti, takže například při kotrmelci se kolem vás vytvoří elektrická bariéra, nebo při mlácení baseballovou pálkou budete metat ohnivé koule. Ano zde se fantasii opravdu žádné meze nekladli.

Podobné je to pak se zbraněmi. Těm také můžete poskytnout nějaký ten upgrade, ale navíc když určitou zbraň používáte navyšuje se tím její úroveň, což samozřejmě znamená větší ničivý účinek. Ovšem proto, aby jste mohli vytvářet zbraňové ampy, je třeba po městě sbírat různé předměty. A ani v tomto případě hra na šílenosti neobírá. Jelikož vaším craftovacím předmětem může být toaletní papír, který je omotán kolem elektrického vedení, nebo to může být reklamní balonek na Overcharge, či součástky z bezpečnostních kamer.  S každou součástkou můžete vytvořit trochu jiné ampy s odlišnými vlastnostmi.

Sunset Overdrive

Shrnutí

Sunset Overdrive je čistou zábavou pro všechny, kteří si chtějí u hraní odpočinou a bavit se a občas se zasmát nějaké té dobré hlášce. Hra vypadá skvěle a efekty se zde nešetří a stejně tak střeleností. Vše běží naprosto skvěle, bez technických potíží. Avšak horší je to se samotnou náplní hry, která v pozdějších fázích bude připadat stereotypní. Rozhodně je to však zábava na dlouhé hodiny. Pokud tedy vlastníte Xbox One a máte rádi šílenou zábavu, pak v tomto ohledu vás Sunset Overdrive nezklame.

Hodnocení: 7/10