Watch Dogs - recenze

Watch Dogs

Po dlouhém odkládání jsme se konečně dočkali. Ano, mluvím o městské hackerské akci Watch Dogs francouzské herní společnosti Ubisoft. A že si Ubi své nové dítko pořádně hýčká, to už se dalo vycítit z té ohromné propagace, kdy v rámci ní proběhla i v Pražské Radosti FX Launch Párty. Je tedy jasné, že v budoucnu můžeme z Watch Dogs čekat podobnou sérii, jakou je například Assassins Creed. Jelikož v tomto projektu skončilo neskutečné množství peněz a na dnešní poměry úctyhodných 6 let vývoje, tak jsou k této hře pochopitelně velká očekávání. Ale podařilo se je vývojářům naplnit?

Watch DogsctOS ovládá vše.

Jako hráč se vžijete do role Aidena Pearce. Člověka, který je hnán touhou dopadnout lidi, jenž stojí za smrtí jeho neteře a za pokusem o vraždu jeho samotného. Jenže poslat Aidena pod drn, pro tuto korporaci není jednoduché, jelikož náš, né až tak typický ,hlavní protagonista je skvělý hacker se skvělou muškou a trochou toho špionážního výcviku. Přes všechny tyto schopnosti, ale Aiden není neporazitelný a nakonec bude muset přistoupit na pomoc lidí, o které by si možná neopřel ani kolo.

Ve hře ovšem těchto důležitých charakterů není moc, jenže bohužel působí jen tak, že zkrátka plní svoje role, ale na druhou stranu nemůžu říct, že by se mi vysloveně nelíbili. Co se týče samotného Aidena, tak ten na mě zanechal rozličné dojmy, ale chápu jeho chování ohledně starosti o zbytek rodiny, přeci jen co byste dělali vy, kdyby možná vaší vinou přišla vaše malá neteř o život, jenže další stranou mince je, že vůči svému okolí je docela chladný, ale v tomto systému si člověk musí zkrátka vytvářet respekt.

Hrdina nebo zločinec

Když už jsem nakousl ten respekt, tak tento aspekt je i přímo zasazen do hry samotné, jelikož vaše chování ve městě má dopad na vaši reputaci/respekt v řadách prostých občanů. Pokud chcete stoupat po kladných příčkách, tak toho docílíte hodně pomocí vedlejších úkolů v podobě překažení nějakého zločinu. Krom zabránění zločinu, najdeme ještě úkoly tipu Utok na gangy, Kolona a Zakázky pro fixery.  Tyto vedlejší úkoly sice běží na stejné bázi, ale vaše činy vlastně rozhodují o tom, jak taková mise bude vypadat. Vlastně něco podobného nám bylo sděleno i z úst vývojářů, že Watch Dogs je hra v které byste si měli hrát, teda částečně si ji utvářet sami, což tady docela funguje. Ještě abych nezapomněl ve hře je samozřejmě i několik dalších aktivit/miniher jako je poker, šachy, skořápky, závod v chlastání, závody o prachy a nebo se můžete vyblbnout v mechanickém pavouku.

Watch Dogs

Tato hra samozřejmě disponuje otevřeným světem, ve kterém máte při plnění misí docela značnou dávku svobody. Což si myslím, že patří mezi docela silnou stránku této hry, jelikož své nepřátele můžete opravdu zmást takovým stylem, že po chvíli opravdu nebudou vědět která bije. Samotný styl hry je pak čistě na vás. Jelikož můžete svůj postup, buď pečlivě naplánovat a využívat tak všech dostupných aspektů hry a nebo se k cíli prostřílet. Možná by někdo z vás měl strach, jak je v takovéto hackerské hře, s důrazem na propojení všech a všeho, vyřešena akční stránka hry. No musím říct, že na jedničku a i hodně přirovnávané GTA by se mělo co učit.

Svět ve jménu inovací

Samozřejmě v této hře je primárně vsazeno na interakci s prostředím, tudíž můžete využívat kde jaké elektroniky ve svém okolí. Vlastně je úžasné to, že můžete někdy použít i zbraněWatch Dogs nepřátel proti nim samým, tedy týká se to hlavně veselých výbušnin, které u sebe rádi nosí. Sice se stává, že ji stačí odhodit dříve než bouchne, jenže kolikrát to prostě nestihnout a je hned o jednoho dacana míň a nebo další veselý příklad, když bombu stihne odhodit, ale hodí ji pod nohy svého kumpána. No sami si řekněte, ohlíželi byste se kolem sebe, kdyby jste měli 5 sekund na to odepnout od sebe odjištěnou bombu?

Tímto se vlastně dostáváme k dalšímu bodu ve hře a to je dovednostní systém. Ten je dosti podobný tomu ve Far Cry 3, tudíž za získané zkušenostní body se učíte nové vlastnosti a dovednosti, které vám mohou pomoci v útoku, v obraně, v plížení, v řízení zkrátka ve všem co ve hře můžete dělat. Body samotné pak získáváte stoupáním po úrovní, co nová úroveň, to jeden dovednostní bod. Je to sice ohraná písnička a už stokrát převařená polívka, ale pořád skvěle funguje, chcete-li chutná.

Vše je připojeno

Navíc to, že hru dělá stejná společnost jako výše zmíněný Far Cry 3, tak je to také vidět na způsobu jakým získáte přistup k datům ctOS. Po celém městě je totiž rozeseto několik primárních serverů tohoto systému. Ty vám brání k tomu, aby jste získali přístup k profileru jednotlivých lidí, přeci jen tento systém využívají hlavně bezpečnostní složky města. Z toho všeho vyplívá, že je třeba je hacknout, aby se vám tyto složky odemkli a byli touto sítí vám zpřístupněny. Ale nemusíte se bát, že byste narazili na přímo nudnou položku ve hře, těchto stanic zase ve městě tolik není a  jako nějaké zdržení to považovat nebudete.

Watch Dogs

Jelikož po hacknutí primárních serverů máte přístup ke všem lidem, tak vlastně zjistíte, že každý má své jméno a svou osobnost, takže se tu nejedná jen o bandu zbytečných postaviček. Kolikrát se někomu nabouráte do telefonního hovoru a posloucháte, jak se žena zpovídá příteli. Nebo naopak, že se nějaký parchant právě chystá znásilnit nějakou nebohou ženu, tímto vlastně i spustíte vedlejší misi k zabránění zločinu. Takže možné ve hře je jen pár ústředních NPC, ale v celé hře je spousta dalších charakterů, které sice nehraní, nějakou veledůležitou roli, ale dokládají to, že Chicago v této hře opravdu žije.

Watch DogsHrajte si!

S klidem v srdci mohu říct, že v komplexním měřítku je Watch Dogs velice vybalancovaným kouskem. Dokonce můžu říct, že i Uměla Inteligence, nemá slovo inteligence jen tak a určitě hru budete hodněkrát opakovat. Sice je u implementován jakýsi bullet time, ale spoléhat se na to tady zkrátka nejde. Další příjemné překvapení pro mě byl jízdní model vozidel, který mi přijde trochu okopírovaný z posledního Drivera, ale to vůbec není na škodu, ba naopak. Totiž před vydáním této několikrát odkládané hry jsem měl z jízdního modelu docela strach, ale můžu v klidu říct, že oproti GTA V. se auta řídí v klidu a na silnici neplavou.

Chicago je rozmanité a živé

Teď se tedy pustím do grafické stránky, kterou sem si sice na Xboxu 360 nemohl vychutnat v plné parádě, jakou představují konzole nové generace a výkonná PC, ale přesto mohu s klidem říci, že kolikrát mi hra přišla hezčí, než tolik opěvované GTA V.. Asi je to také hlavně kvůli tomu, že jsem tu opravdu cítil, že to město žije. A celkově je o něco více kladen důraz na jeho detail. I co se pak samotného Aidena týče, tak je třeba možné i na této verzi pozorovat vlající kabát a podobné věci. Celkově jsem hru pro old gen konzole čekal ve stylu čtvrtého Assassins Creed, ale dostal jsem ještě přeci jenom o něco víc. A pokud k tomu přičtete stabilních 30 FPS a já osobně opravdu nezaznamenal jejich pokles, takže jestli nějaký byl nebyl to větší pokles než na nějakých 28 FPS.

Watch Dogs

Pěkně osvěžení je pak možnost připojení cizího hráče do vaší hry, kdy se vám snaží něco překazit, nebo se vás úplně zbavit, ale upřímně. Kdyby tam tato složka hry nebyla, mě osobně by ani nechyběla. Nemůžu říct, že by byla nějak špatná, ale pro mě to je jen taková nástavba, už tak skvělé hry.

Závěrem

Shrňme si to. Máme tu titul, který za posledních pár let dosahuje opravdu vysokých kvalit a člověka zabaví na desítky hodin. Možná budete zpočátku zmatení ze všech těch informací kolem, ale není to nic na co byste jsi za chvilku nezvykli. Dále je super, že tu máme pro naší malou zemičku překlad do češtiny. Ono celkově má u mě společnost ubisoft malý plus za tuto snahu lokalizovat své hry i pro menší zemi, jakou Česká Republika bezesporu je. Jinak ve srovnání s GTA V. se musím přiznat, že Watch Dogs přirostly k mému srdci jen přeci jen výše.

HODNOCENÍ: 8/10